Bize Ulaşın

Subperiostal İmplant Nedir?

Subperiostal İmplant Nedir?

Subperiostal implant, çenede yaşanan diş kayıplarının telafi edilmesi noktasında çok sık bir şekilde tercih edilen uygulama şekli olarak karşınıza çıkar. Buna bağlı olarak aslında günümüzde implant tedavilerinde birçok farklı uygulama söz konusudur. Son yıllarda teknolojinin gelişmeye devam etmesi, silindirik implantlar her zaman için tercih edilebilir bir yöntem olarak kullanılmasına olanak tanımıştır. Ancak silindirik implantlar her zaman için ve her koşulda, her hastaya bu diş implantı olarak uygulanmadığından hastanın gerekli şartları karşılayabilir olması gerekir. Özellikle de aşırı derecede fazla dişin bir arada kemik kaybı yaşanması durumlarında, hastaya bu implant şeklini uygulamak için şartları zorlamak hiçbir şekilde mümkün değildir.

Subperiostal implantlar, çene kemiği üzerinde değil, çene kemiğinin alt kısmında bulunan periost dokusuna yerleştirilen diş implantları olarak bilinir. Periost, kemik üst kısmında bulunan ince bir zar tabakası ve kemik dokusunu besleyen sinir ve kan damarlarının bulunduğu bir bölgedir. Subperiostal implant, çene kemiği yeteri oranda kalın olmadığında ya da kemik hacmi kaybı söz konusu olduğunda kullanılabilir. Bu gibi implantlar, kemik hacmi yetersiz kaldığında, çene kemiği grefti ya da kemik doku yeniden yapılandırılmasını gerektirmeden diş implantı uygulanmasına fırsat tanır.

Subperiostal implantlar, diğer bilinen diş implantlarından farklı olarak, özel bir diş hekimliği prosedürü gerektirirken, bu tedavi yönteminin genel olarak daha yüksek maliyetli uygulandığı ifade edilebilir. İmplantın yerleştirileceği bölge ilk olarak özel bir model alınarak tespit edilirken, bu model üzerinde bir implant tasarımı ortaya çıkarılması hedeflenir. Sonrasında ise implant, periost dokusunun alt kısmında yerleştirilerek üzerine yapay diş yerleştirilir. Subperiostal implantlar, hasta ağız hijyenine yeterince dikkat etmediği taktirde enfeksiyon riski taşıyabilir olduğundan dikkat edilmesinden fayda vardır. Ayrıca kemik dokusunun üzerine yerleştirilen diğer implantlar gibi stabil olmadığında, bu sebeple özellikle diş çekimi sonrasında kemiğin iyileşmesi beklenmelidir.

Subperiostal implantlar, özellikle de geleneksel olarak uygulanan dental implantlar için yeterli miktarda kemik yapısı bulunmayan hastalar için önemli bir alternatif seçenek olarak değerlendirilir. Bu implantlar, genellikle konvansiyonel implantlar için gereken kemik yüksekliğe sahip olmayan hastalar için önerilir. Bu implant yönteminin temel alınan nitelikleri ise şu şekildedir:

 • İmplant Yapısı:  Bu implantlar, çene kemiğinin yüzeyine doğrudan oturarak, diş etlerinin altına yerleştirilen metal bir çerçeve olarak üretilir,
 • Uygulama Süreci: Uygulama sürecinde ilk adım, çene kemiğinin detaylı bir şekilde çekilen tomografiden sonra, bu bilgiler baz alınarak metal çerçevenin özel olarak tasarlanmasıdır. Sonrasında ise implant cerrahi bir işlem aracılığı ile yerleştirilir.

Subperiostal implant tedavilerinde hastalara sunulan genel avantajlar ise şu şekilde sıralanır:

 • Bu yöntem kemik yapısının yetersiz kaldığı durumlarda bile implant uygulaması yapabilme olanağı sunarak hastalara fayda sağlar,
 • Olası ek prosedürlere ( sinüs kaldırma, kemik grefti vs.) gereksinim duyulmadan bu implant yöntemi rahatlıkla uygulanabilir.
 • Çene kemiği geometrisine sıkı sıkıya ayarlanabilme özelliği sayesinde cerrahi sürecin daha da hızlandığı görülür,
 • Etkili ve hızlı tedavi yöntemleri sayesinde bu hastalar estetik ve fonksiyonel anlamda beklentileri daha hızlı bir şekilde karşılayabilir,
 • Dijitalleşme kaynaklı tedavi süreci kısalacağından, hastalar için daha az bir invaziv deneyimi sunar,
 • Dijital olarak verileri toplama, yeniden üretim ve esneklik ile üretim kolaylığı sağlaması önemli bir kolaylıktır.

Dezavantajları:

 • Bu yöntem uygulanırken daha karışık bir cerrahi müdahale gerekebilir,
 • Potansiyel bir komplikasyon riski her zaman için cardır.

Subperiostal implantlar, özellikle de konvansiyonel implantlar için yeterli miktarda kemik yapısına sahip olmayan hastalar için çok değerli bir tedavi yöntemi olarak rağbet görmeye devam eder. Gelişmiş teknolojinin sunduğu avantajlar ve dezavantajlar göz önünde bulundurulur iken bazı zorluklar ve maliyetleri de dikkate alarak karar vermek etkili ve daha verimli bir tedavi yöntemi ile diş kayıplarının telafi edilmesi konusunda aktif rol oynar.

Günümüze birçok bilinen ve tercih edilen implant çeşitlerinin mevcut olduğu söylenebilir. Ancak çok sık tercih edilen ve hastaların hayatını kolaylaştırma prensibine dayalı olarak tasarlanan implantlar vida şeklindedir. Diş implant çeşitleri buna bağlı olarak implantın yapıldığı alandaki doku ve yapıya göre belirlenir. Bunun sonucunda implant tedavisi uygulanmaya başlanır. Subperiostal implantlar, diş kemiğinin üst kısmından çekilen tomografi üzerinde tasarlanarak üretilir. Bu implant çeşidinin hastalara sunduğu en önemli avantaj ise çiğnemenin şiddeti diş kemiğinin tamamına eşit bir şekilde dağıtabilme imkanıdır. Buna bağlı olarak ince metal alaşımlardan üretilen bu implant çeşidinin görüntüsü bir kafesi andırdığı söylenebilir. Periostun altında ve kemiğin üstüne doğru uygulanırken, aslında bu yöntemin çok fazla tercih edilen bir yöntem olmadığının bilinmesinde fayda vardır.

İmplantlar, diş eksikliği olan hastalarda çene kemiğine yerleştirilen ve çoğunlukla vida şeklinde uygulanan yapay bir diş kökü olmanın yanı sıra, komşu dişlere zarar vermeden kayıp dişin yerine yenisinin yerleştirilmesine fırsat tanır. İmplant tedavisinin diğer tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında başarı oranının daha yüksek olmasının yanı sıra, en önemli faydalarından birisi komşu dişlerin zarar görmemesidir. Buna bağlı olarak 18 yaşını olduran ve kemik gelişimini tam olarak tamamlayan herkes implant tedavisine gönül rahatlığı ile başvurabilir.

Subperiostal İmplant Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi öncesinde hastaya detaylı bir muayene yapılması ve ağız içi röntgeninin çekilmesi gerekir. Bu işlem sırasında çene kemiğinin ve kalan dişlerin çekilen tomografisi en doğru şekilde alınır. İmplant vidaları belli bir kalınlık ve genişliğe sahiptir. Bu nedenle implantın yerleştirileceği bölgede bulunan çene kemiği, implant vidasına uygun yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Subperiostal implant uygulaması öncesinde dikkat edilmesi gereken detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Tedavi öncesinde ve implant ağızda kaldığı süre zarfı boyunca diş etlerinin tam anlamıyla sağlıklı olması sağlanmalıdır,
 • Tedavi sürecinin doğru bir şekilde ve alanında uzman diş hekimleri tarafından planlanması hastanın ağız ve diş sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir,
 • Kemik yapısı için tercih edilen malzemeler ile uyumlu olması implant başarısını doğrudan etkileyen önemli bir unsurdur,
 • İmplant tedavisinden önce diş eti, kemik ve diğer dişlerin yeterince sağlıklı olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

18 yaşını dolduran ve yüz ile çene gelişimini tam olarak tamamlayan kişilerin tamamına subperiostal implant tedavisi uygulanabilir. Tedavi öncesi çene yapısının bu implant tedavisine uygun olup olmadığı rutin kontroller ve röntgen filmi çekilerek belirlenir. Şeker hastaların implant tedavisi uygulanırken dikkat edilmesi son derece önemlidir. Ayrıca kan sulandırıcı kullanan kişiler için öncelikle ilaçlara ara verilip, sonrasında implant tedavisine başlanması önerilir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise tercih edilen diş kliniğinin kaliteli hizmet anlayışına sahip olması ve diş hekimlerinin uzmanlığıdır. Aksi takdirde ağız ve diş sağlığı açısından çok önemli olan tedavi yöntemlerini kalite standartlarından gerçekleştirmemek, daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Bu anlamda Dentaliva üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile bu sektörde rakiplerinden öne çıkmayı başaran son derece profesyonel bir diş kliniği olarak karşınıza çıkar. Daha sağlıklı dişlere sahip olurken, gerekli tedavi yöntemlerine alanında uzman diş hekimlerinin uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ışığında ulaşmak hastaların daha güvende hissetmesini sağlayan önemli bir unsurdur. Buna bağlı olarak hastalara güven, kalite ve aile sıcaklığında bir ortam oluşturarak daha sağlıklı dişlere sahip olma konusunda bir adım atmanızı sağlayan Dentaliva, söz konusu ağız ve diş sağlığı olduğunda en etkili tedavi yöntemleriyle yanınızda olmaya devam ediyor.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu