Bize Ulaşın
Türkçe English عربى

Periodontoloji

Periodontoloji nedir ?

Periodontoloji; diş, çene kemiği ile onu bütünüyle saran diş eti ve ağız dokularının sağlığıyla ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Diş eti hastalıkları nasıl olur ?

Periodontal hastalıklar diş hekimlerinin en çok karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir. İltihaplı diş eti, şiş ve normalden daha kırmızı renkli görünmektedir. Diş ve diş etlerinin birleşiminde yoğun diş taşı vardır ve çoğunlukla ilerleyen hastalıklarda dişetlerinde geriye doğru çekilme başlamıştır. Dişlerde yer değiştirme, sallanma,  uzama ve dişler arasında açılmalarda hastalık belirtilerindendir. Sigara kullanımı, genetik faktörler, aşırı stres, ilaç kullanımı, hamilelik, hormonal değişiklikler, diş sıkma-gıcırdatma, ileri derecede şeker hastalığı, kötü yapılmış dolgu, köprü protezi gibi tedaviler diş etlerinde problemlere yol açmaktadır.

Diş eti hastalıkları nasıl tedavi edilir ?

Diş eti hastalıklarında eğer iltihap çene kemiklerine ulaşmadan sadece dişetlerinde kaldıysa iyi bir diştaşı temizliği ile beraber hastanın ağız bakımıyla dişetleri sağlığına kavuşturulabilir.

Eğer hastalık çene kemiklerine kadar ilerlediyse ve periodontal cep dediğimiz diş eti ile dişlerin arasında oluşan boşluklarda meydana geldiyse daha ileri tedavi seçeneği olan küretaj tedavisi yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda buna ilave olarak periodontal flap cerrahisi de yapılması gerekebilmektedir.

Diş taşları nasıl oluşur ?

Diş taşları ağız bakımına yeterince dikkat edilmediği durumlarda tükürük içerisindeki yapıların ve bakteriyel organizmaların birleşmesiyle oluşan beyaz, kahverengi ya da siyah renkli yapılardır. Öncelikle bakteri plağı adı verilen daha yumuşak bir yapıya sahiptir ancak devamında daha da sertleşerek fırçalamayla dahi çıkmayan yapıya dönüşür.

Diş taşı temizliği yaptırmak zararlı mıdır ?

Diş taşı temizliği yaptırmak eğer gerekli ise kesinlikle zararlı değildir, çünkü diş taşları ağız içerisinde bulunduğu müddetçe iltihaplara neden olan bakterilerin tutulumunu daha da arttırır.

 

Diş eti büyümeleri neden olur ?

Diş eti büyümeleri diş taşının sebep olduğu iltihaplardan kaynaklı olabilir ancak yanlış yapılmış protezler, dolgular, hormon ilaçları, tansiyon ilaçları da diş etlerinde büyümelere neden olabilir.

Diş eti çekilmesi olan dişlerde yeniden dişeti oluşur mu?

Diş eti çekilmeleri ilerlemiş diş eti hastalıkları ile beraber doku kaybından sonra meydana gelebilir ya da yanlış diş fırçalama, diş sıkma-gıcırdatma gibi durumlarda da oluşabilir. Çekilen diş etleri kendiliğinden yeniden yerine gelmez ancak hastanın kendi damağından alınan ya da hazır olarak bulunan biyomateryaller sayesinde diş etleri yeniden eski haline getirilebilir.

Diş eti sağlığımı nasıl koruyabilirim ?

İlk olarak doğru diş fırçası ve macunu seçimi yapılmalıdır. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ile doğru diş fırçalama tekniği uygulanmalıdır. Sonrasında dişlerin arayüz kısmının diş ipi ya da diş arası fırçası ile temizlenmesi gerekmektedir. En son olarak da ağız çalkalama suları ile ağız bakımı sonlanır. Bu işlemler günde en az 2 kez tekrarlanmalıdır. Herhangi bir sıkıntı hissedilmese dahi 6 aylık periodlarla düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmelidir.

Pembe estetik nedir ?

Pembe estetik diş etleri ve çevresinde yapılmış gingivektomi, gingivoplasti, diş eti renginin değiştirilmesi (depigmentasyon) ve lip repositioning (dudağın yeniden konumlandırılması) gibi işlemleri kapsamaktadır.

 

Lazer nedir ?

Lazer; iyonize olmayan bir ışık olarak tanımlanırken radyasyon yayan x ışını gibi zararlı olmayan farklı bir yapıdaki elektromanyetik bir enerjidir. Lazer tedavilerinin en büyük avantajı ağrısız kısa sürede iyileşme göstererek güzel sonuçlar alınabilmesidir.

Lazer kimlere uygulanabilir ?

Lazer tedavisi uygun dalga boyları ayarlandığında çocuklar, hamileler ve genel sistemik hastalığı olan bütün bireylerde kullanılabilir.

Diş hekimliğinde lazer uygulamaları nelerdir ?

Diş hekimliğinde en sık olarak yumuşak doku lazerleri kullanılmaktadır. Bunlar da diş etlerinde kullanılan diyot lazerlerdir. Pembe estetik uygulamalarında hastalara daha hızlı iyileşme süreci ve ağrısız bir tedavi sunmaktadır. Bu işlemler arasında gingivektomi, gingivoplasti, frenektomi, küretaj tedavisine yardımcı cep kontaminasyonu ve uçuk tedavileri sayılabilir. Diş etlerinin mor renginin estetik olarak pembe renge çevrilmesinde de lazer tedavisi uygulanabilir. Ayrıca aşırı hassas dişlerde hassasiyet giderici olarak da uygulanma prosedürleri vardır.

Lazerler diş hekimliğinde kanal tedavi işlemlerinde de iltihapların giderilmesi için kök kanallarında kullanılabilirler. Lazer tedavileri ayrıca yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olarak katkı sağlamaktadır.

Lazer kullanımı ile diş beyazlatma yapılır mı?

Estetik uygulamalar içerisinde diş beyazlatma işlemlerinde de lazer tedavileri kullanılarak kısa süre içerisinde etkin sonuçlar elde edilerek güzel gülüşlere ulaşılabilir.

 

Benzer Tedaviler

Bonding uygulaması; genellikle tek seansta uygulanabilen,diestemalı, kırık diş bozukluğu olan dişlerde uygulanan estetik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Genellikle bir travma sonucu dişlerde meydana gelen kırıkların tedavisinde en önemli nokta kırık bölgesinin bulunduğu yerdir.

Devamı

Diastema, yan yana olan dişler arasında oluşan aralıklara verilen addır.

Devamı

Kompozit dolgu hamur kıvamında olan, diş rengini ve diş dokusunu taklit eden, estetik bonding uygulamalarında kullanılan materyaldir.

Devamı

Yirmi yaş dişleri, onlu yaşların sonunda veya yirmili yaşların başında çıkması beklenen azı dişleridir.

Devamı

Pulpa, dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu, dişe canlılık veren dokudur.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Diş Çekimi, 20 Yaş Diş Çekimi, Kök Ucu Rezeksiyonu, Sinüs Lifting (Yükseltme) Tedavilerini Kapsamaktadır. 20 yaş çekimi

Devamı

Ön dişlerin üzerine yapıştırılan, doğal diş görünümlü, ışık geçirgenliği olan, kompozit veya  porselenden meydana gelen estetik uygulamadır.

Devamı

Çene ekleminizde ses geliyorsa ağrı şikayetiniz olsun ve olmasın mutlaka diş hekimine muayene olmalısınız.

Devamı

Diş beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir. Hekiminiz ağız içi muayene sonrasında herhangi bir engel varsa bunu mutlaka size bildirecektir.

Devamı
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!

RANDEVU ALIN

google-site-verification=qMMsX_7gkUaSgnxNNyiIZfhy85NQEWeuZcOWSDmiH9Q