Bize Ulaşın

Pedodonti

Pedodonti nedir ? Pedodontist kimdir ?

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, diş hekimliğinin çocuklarla ilgili olan bölümüdür. Pedodontist ise bu bölümde uzmanlaşmış olan diş hekimidir.

Neden çocuğumu pedodontiste götürmeliyim ?

Ağıza bebekken ilk olarak süt dişleri yerleşir ve zamanı geldiğinde süt dişleri düşerek yerlerini kalıcı dişlere bırakır. Bu değişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için düşme zamanına kadar süt dişlerinin ağızda çürüksüz bir şekilde bulunması gerekmektedir. Çocuklarımızın dişlerinde herhangi bir çürük tespiti için veya ağız ve diş sağlığının muayenesi için, yılda iki kere pedodontist muayenesi  önerilir.

Çocuğumu ilk ne zaman pedodontiste götürmeliyim ?

Ağızda herhangi bir aksi durumla karşılaşılmadığı sürece, bebeklikte ağızda ilk süt dişlerinin görülmesiyle birlikte (yaklaşık 5.5 – 6 aylıkken) rutin olarak çocuk diş hekimi muayenesine başlanılması önerilir.

Süt dişleri ne zaman değişir ?

Süt dişlerinin değişimi yaklaşık 5.5 – 6 yaşlarda alt ön dişlerin değişmesiyle başlar, 12-13 yaşlarında üst köpek dişlerinin veya üst ikinci süt azıların değişmesiyle son bulur.

Süt dişlerinde çürük oluşabilir mi ? Olursa neden olur ?

Süt dişlerinde çürük oluşabilir. Çürükler yetersiz fırçalama ve şeker ağırlıklı beslenme sebebiyle oluşurlar. Çocukların öğün aralarında abur cuburla beslenmeleri; kola, meyve suyu gibi şekerli içecekleri sık tüketmeleri çürük oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir. Ayrıca gece yatmadan önce ve sabahları kahvaltıdan önce veya sonra dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Dişler fırçalanmazsa besinlerle birlikte alınan şeker, dişlerin üzerine yapışarak çürük oluşumuna neden olacaktır.

Çocuğum dişlerini fırçalıyor ancak gene de ağzında çürük var. Bunun sebebi ne olabilir?

Diş fırçalamak, diş fırçasını doğru kullanmayı gerektirir ve yaklaşık olarak iki dakika sürer. Çocuklar yaşlarına bağlı olarak fırçalama konusunda genelikle aceleci davranışlar gösterebilirler veya el becerileri henüz diş fırçasını doğru kullanacak kadar gelişmemiş olabilir. Bundan dolayı 7 -8 yaşlarına kadar çocuklarımıza diş fırçalama konusunda yardımca olmamız gerekmektedir. Genetiğimizin çürükteki rolü bir başka konudur. Tükürüğün akış hızı, tükürüğün içeriğindeki diş koruyucu bileşenlerin miktarı veya dişin anatomik yapısı gibi etmenler çürük oluşumunda etkili genetik faktörlerdir. Genetiğimizin çürük oluşumuna yatkın olması dişlerimizin çürümeye mahkum olduğunu göstermez. Dişlerimizin bakımına daha çok özen göstererek bu yatkınlığun önüne geçebiliriz.

Çocuğumun ağzındaki çürükler için hangi tedaviler uygulanabilir?

Çürüklerin boyutuna göre değişkenlik göstermekle birlikte çocuklarımızın dişlerine de aynı yetişkinlerdeki gibi dolgu, kanal tedavisi veya çekim tedavileri uygulabilir. Çocuklarımızın ağzında çürük tespit ettiğimiz zaman bir pedodontistten randevu alarak, çocuğumuzun ağız sağlığı ve tedavi şekilleriyle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Süt dişleri zaten değişmeyecek mi? Neden çekim tedavisi yerine süt dişlerine dolgu ya da kanal tedavileri yaptıralım?

Her süt dişinin düşme zamanı birbirinden farklıdır. Ön tarafta bulunan süt kesici dişlerin değişimi yaklaşık 8 yaşında tamamlanırken, arka tarafta bulunan süt azı dişlerinin değişimi yaklaşık 12 yaşında tamamlanır. Ağızdaki süt dişleri; çiğneme ve konuşmaya yardımcı olma görevlerinin yanısıra altından gelecek olan kalıcı dişler için yer tutucu görevi görürler. Zamanı gelmeden çekilen bir süt dişinin yerine komşu dişler devrilerek, alttan gelecek olan kalıcı dişin yerini kapatacaklar, bu şekilde alttan gelecek olan kalıcı diş ya çapraşık olarak ağıza sürecek ya da hiç süremeyerek çene içerisinde gömülü kalacaktır. Dişlerde çapraşıklık oluşması gibi herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için süt dişlerinin düşme zamanına kadar ağızda tutulmaları gerekmektedir. Bundan dolayı eğer mümkünse çürük süt dişlerine dolgu ya da kanal tedavilerinin yapılması uygundur.

Çocuğumun süt dişini çektirmek zorunda kaldık. Şimdi ne yapabilirim?

Bazen süt dişlerinin çürük veya başka bir sebeple erken yaşta çekilmesi gerekebilmektedir. Erken yaşta çekilen süt dişinin yerinin komşu dişler tarafından kapatılmaması için yer tutucu denilen apareylerin yapılması, ileride görülebilecek çapraşıklık problemini engeller.

Yer tutucu nedir?

Yer tutucu erken yaşta çekilen süt dişlerinin yerine konulan, sabit veya takıp çıkarılabilen modelleri olan bir ağız apareyidir. Çocuk diş hekiminiz, çocuğunuza yer tutucu yapılmasının uygun olup olmadığı veya hangi tarz yer tutucu yapılması gerektiği konusunda sizlere detaylı bilgi verecektir.

Çocuğumun dişlerinde çürük yok. Ağız sağlığını korumak için neler yapabilirim ?

Senede iki kere diş hekimi kontrolü sağlıklı bir ağıza sahip olan çocuklarımız için de geçerlidir. Rutin diş hekimi muayenesi; çocuklarımızın ağzının detaylı incelenmesi , süt dişlerinin ve kalıcı dişlerinin kontrolü, ağızdaki konumları, ağızdaki dişlerin değişim süreçleri gibi konular hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Diş hekiminiz eğer çocuğunuz için uygunsa, dişlerin korunması için florür veya fissür örtücü tedavilerinden bahsedecektir.

Fissür örtücü nedir ?

Fissür örtücüler, dişlerimizin anatomik olarak çürümeye en meğilli olan çiğneme yüzeyindeki oluklarına uygulanan bir çeşit dolgu uygulamalarıdır. Çürümeye en meğilli, temizlenmesi en zor olan yerlere uygulanan fissür örtücüler, bu alanlara besin birikimini önleyerek çürük oluşumunun önüne geçerler. Fissür örtücü uygulamaları geçici değildir, aynı dolgular gibi dişlerimizin üzerine sabit olarak uygulanırlar ve gözle görülebilirler.

Flor nedir ?

Flor süt, çayi kahve, su, tuz gibi çeşitli besinlerde ve ayrıca vücudumuzda da bulunan bir elementtir. Dişlerin yapısına katılarak dişleri çürüklere karşı güçlendirdiği için diş macunlarında da bulunur. Diş hekimleri çocuğunuzun ağzındaki çürük durumuna göre dişlerin üzerine profesonel olarak flor jeli veya flor verniği uygulaması yapabilir. Dişlere belirli aralıklarla uygulanan flor, dişlerdeki bazı maddelerle yer değiştirerek dişlerin iç yapısına katılır ve çürüklere karşı daha güçlü bir diş yapısı oluşmasına katkıda bulunur.

Elektrikli diş fırçası ya da manuel diş fırçası kullanımı arasında fark var mıdır ?

Diş fırçalanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, diş fırçasının ağızdaki bütün dişlerin yüzeylerine temas ettiğinden emin olunmasıdır. Dişlerin dışında dil, yanak içi, damak temizliği de önem taşımaktadır. Bütün bu ağız içi bölgelerin temizliği el uğraşı ve zaman gerektirir. Bu uğraş küçük çocuklar için bazen yorucu olabilmektedir. Elektrikli diş fırçaları otomatik rotasyon özelliğine sahip olduklarından çocuklar için bir kolaylık olarak düşünülebilir ancak otomatik de olsa diş fırçasının ağız içinde tüm dişleri temizlemesi için hareket ettirilmesi gerekmektedir. Manuel ya da otomatik diş fırçası kullanımı farketmeksizin, ağız temizliği, ağızdaki tüm bölgelerin aktif olarak temizlenmesi esasına dayanmaktadır.

Çocuğum için hangi diş macunlarını kullanmalıyım ?

Çocuğumuzun hangi yaşta olduğu, diş macunu seçimi konusunda etkilidir. Genelllikle 4 yaşın altındaki çocuklarda tükürme refleksi henüz gelişmemiş olduğundan yutulabilen (florür içermeyen) diş macunlarının kullanımları önerilir. Diş macununu yutmayan çocuklarımıza herhangi bir çocuk diş macunları önerilebilir.

Flor zararlı mıdır?

Flor çay ve su gibi besinlerde de bulunan doğal bir elementtir. Diş macunlarında bulunan flor veya diş hekimi tarafından profesyonel olarak uygulanan flor yutulmadığı taktirde zararlı değildir.

Yer tutucu nedir?

Erken süt dişi çekiminde süt dişinin yerine gelecek olan kalıcı dişe ağızda yer tutan apareylerdir.

Anne sütü çürük yapar mı?

Anne sütü doğal şeker içerir. Özellikle gece anne sütüyle beslenmeden sonra çocuğun dişleri fırçalanmazsa,şeker dişlere yapışacak ve dişlerde çürük oluşumu başlayacaktır.

Ağızda yapılan anesteziler diş gelişimini etkiler mi?

Dişlerin gelişimi, anestezik maddelerden etkilenmez.

Çocuğumun ön dişlerindeki sarı-kahverengi lekeler ne olabilir?

Uzun süren gece emzirmeleri sonrasında çocuğun dişleri fırçalanmazsa özellikle üst ön dişlerde çürük oluşabilir. Diş hekimi muayenesi önerilir.

Çocuğumun kalıcı dişi yerinden fırladı. Ne yapmalıyım?

En kolay bulunan diş saklama sıvısı süttür. Soğukça bir süte diş konularak mümkün olan en kısa sürede diş hekimine gidilmelidir.

Çocuğumun dişi kırıldı. Kırılan parçayı saklamalı mıyım?

Kırılan parçayı nemli bir ortamda, mümkünse soğuk sütte saklayarak en kısa sürede diş hekimine gidilmelidir.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu