Bize Ulaşın

Sık Sorulan Sorular

Dişlerin yüzeyinde plak dediğimiz kremimsi mikroorganizma içeren bir tabak oluşturur.Eğer bu plak diş yüzeyinden düzenli olarak fırçalama ile uzaklaştıralamaz ise sertleşir ve diş taşı ya da tartar diye adlandırığımız birikintiler oluşur.Oluşan tartarlar diş üzerinde kaldıgı sürece dişin çevre destek dokulara zarar verir.

Sağlıklı diş eti uçuk pembe renktedir ve dişin yüzeyinde bıçak sırtı şeklinde sıfırlanarak sonlanır.Diş eti hastalığının ilk belirtisi kızarıklık ve şişkinliktir.Sonra fırçalama esnasında kanamalar başlar.Bu ilk evreye gingivitis denir.Eğer tedavi edilmezse problem kemiğe ulaşır ve dişi çevreleyen kemik dokusu erimeye başlar.Diş eti kemik ile birlikte geriye çekilir.Diş kökleri ağız içinde görülür ve dişlerde hassasiyet gelişir.

Diş beyazlatma,dişetlerinin izole edilerek dişlerinin üzerine beyazlatıcı bir jel uygulanmasıyla gerçekleşir.Home Bleaching (ev tipi)Office Bleaching(Diş hekimi kliniğinde uygulanan)Tek dişe uygulanan bleaching,Home ve Office tipinin bir arada uygulandığı bleaching olmak üzere 4 çeşittir.

Cerrahi işlem sonrası ilk olarak işlem bölgesine yanak üzeriden buz kompresi uygulanmalıdır. Hasta elindeki buz torbalarını işlem bölgesine 5 dakika tutup, 5 dakika dinlendirerek uygulayabilir. işlemin ertesi günü ağız hijyenine özen gösterilmeli ve dişler fırçalanmalıdır. Hekiminizin önerisi doğrultusunda ameliyat sonrası uygun yumuşak fırçayla dikişlerin üzerinde süpürme hareketiyle temizlenebilir. Operasyon sonrası ilk 2 gün çok önemlidir. Bu günlerde kanama riskini arttırabilecek sıcak yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. İlk 2 gün yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Operasyon bölgesine fazla baskılardan kaçınılmalıdır İlk gün spor yapmak, havuza ve denize girmek, duş almak önerilmemektedir. İşlem sonrası dikişleri genellikle 7 – 10 gün içerisinde alınır. Dikiş alımına kadar hekiminizin önerdiği medikasyona dikkat edilmelidir

Hekiminiz tarafından çekim bölgesine konulan tampon (steril gazlı bez) yarım saat ağızda ısırılarak tutulmalıdır. Yara bölgesi dille veya yabancı cisimlerle kurcalanmamalıdır. Aksi takdirde ağrı, abse veya kanama gelişebilir. İşlem sonrası ağız çalkalama ve tükürme refleksi gibi basınç artışına sebep olacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde kanama artar ve pıhtı oluşumu engellenebilir. Çekim bölgesine pamuk koymak yara iyileşmesini bozabilir. Bu sebeple çekim bölgesine pamuk koymaktan kaçınınız. Diş çekiminden (özellikle 20 yaş diş çekimlerinden) sonra, Cerrahi işlem sonrası ilk olarak işlem bölgesine yanak üzeriden buz kompresi uygulanmalıdır. Hasta elindeki buz torbalarını işlem bölgesine 5 dakika tutup, 5 dakika dinlendirerek uygulayabilir. İlk 24 saat boyunca çekim yapılan bölgede çiğneme yapılmamalıdır. Daha çok ılık ve sıvı gıdalarla beslenilebilir. Fakat pipet ile beslenme gibi emme hareketi yapacak beslenme şeklinden kaçınılmalıdır. İlk 24 saat Sigara ve 72 saat boyunca Alkol tüketilmemelidir.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!

RANDEVU ALIN