Bize Ulaşın

Inlay ve Onlay

Kişiye özel dolgu olarak da adlandırılan inlay onlay dolgular, hastalıklı olan dişlerin restorasyonunda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra dişlerin korunmasında da önemli katkıları olan bir tedavi biçimidir. Son yıllarda daha fazla tercih edilen ve bilinirliği artan bu dolgular, birçok özelliği ile klasik dolgulardan ayrılmaktadır.

Inlay ve Onlay Nedir?

Inlay ve onlay dolgular nedir ve nasıl yapılır soruları, tedavinin yaygınlaşmasıyla birlikte hastalar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Çürük olan dişlerde tedavi genel olarak dolgu yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Dolgu yöntemi, klinik ortamda tek bir seansta çürüğün temizlenmesinin ardından yapılabilmektedir. Kimi zamanlarda ise dolgunun ağız dışında yapılması ve hastanın kliniğe gelmesinin ardından uygulama yapılması da tercih edilebilmektedir. Bu yönteme inlay onlay adı verilmektedir.

Onlay tedavisinde öncelikle çürük dişten temizlenir ve ardından ölçü alınır. Sonrasında ise çürük temizlendiği için oluşan boşluk, geçici dolgu materyalleri ile kapatılmaktadır. Alınan ölçüye bağlı olarak çürük olan dişin kalıbı üretilmektedir. Kalıp üzerine ise kompozit porselen dolgu oluşturulur. Porselen diş üretimin ardından hastanın dişine yerleştirilmektedir.

Dolguların ağız dışında, laboratuvarlarda hazırlanması konforlu bir tedavi süreci sunmaktadır. Restorasyonun daha estetik olması, kenar sızıntılarının azaltılması gibi olanaklar da bu tedavi yöntemi sayesinde sağlanabilmektedir. Aynı zamanda dolgunun ağızda yapılması; devreye kan, tükürük ve nem gibi etkenlerin girmesi anlamına gelir. Bu etkenlerin devre dışı kalması sebebiyle; dolgunun yapışma ve sertleşme kalitesi çok daha iyi düzeyde olmaktadır. Bu sebeple diş hekimliğinde inlay ve onlay dolgular sıklıkla başvurulan bir yöntem haline gelmeye başlamıştır.

Neden Inlay ve Onlay Dolguları Tercih Etmelisiniz?

Diş tedavileri içerisinde inlay ve onlay dolguların bir takım avantajları vardır. Öncelikle bu yöntemde dolguların yapım aşamasında, çok daha az madde kaybı söz konusudur. Bu sebeple, söz konusu dolgu tekniği sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca bu işlem, ağız ve diş sağlığı bakımından farklı avantajlar sunmaktadır. Laboratuvar ortamında hazırlanan dolgular dişe adhesive sistemlerle yapıştırılmaktadır. Bu sayede diş ve diş eti sağlığı bu işlemden dolayı hiçbir zarar görmemektedir. Bunun yanı sıra bu dolgu uygulaması kısa zamanda tamamlanabilmektedir.

Inlay ve onlay dolgular gülüş tasarımı açısından da son derece avantajlıdır. Doğal diş görünümüne çok yakın olan inlay onlay dolgular, estetik açıdan oldukça avantajlıdır.

Porselen Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Inlay ve onlay dolgu uygulamasının konvansiyonel dolgulara oranla birçok avantajı vardır. Bu avantajların başında doğal görünüm gelmektedir. Inlay ve onlay uygulamada porselen dolgu tercih edilmektedir. Bu dolgular doğal diş görünümüne çok yakın bir renk ortaya çıkarmaktadır. Inlay onlay tekniği estetik açıdan ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

Inlay onlay yönteminin bir diğer avantajı ise uzun kullanım ömrünün olmasıdır. Dolgunun ağız dışında hazırlanıyor olması, işlenebilmesini çok daha kolay hale getirmektedir. Daha az polimerizasyon büzülmesi olması, dolgunun kullanım ömrüne pozitif olarak yansımaktadır. Bu sayede klasik dolgu materyallerine nazaran aşınma ve çiğneme basınçlarına karşı yüksek direnç özelliği edilmektedir. Ayrıca ısırma gücünden kaynaklı olarak kırılma riski de asgari oranlara düşmektedir. Bu durum inlay onlay dolguların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Inlay onlay tekniğinin avantajlarından biri de sağlam diş dokusunun korunmasıdır. Kanal tedavisi uygulanan ya da ileri seviyede çürük olan dişlerde porselen dolgu uygulaması yapılabilmektedir. Çürük temizlendikten sonra ardından kalan sağlam diş dokusu yetersiz kalmaktadır. Bu durum, komşu dişlerle oluşabilecek teması engellemektedir. Dolayısıyla beslenme sonrasında yiyecek artıkları, rahatlıkla diş aralarında kalabilmektedir. Bu durum dişlerde çürümenin ve diş eti hastalıklarının öncelikli nedenidir. Inlay ve onlay dolgu yönteminde alınan ölçüye göre kalıp hazırlanması bu durumun önüne geçecektir. İstenen anotomik formların dolguya uygulanmasının mümkün olması, komşu dişlerle istenen temasın sağlanması anlamına gelir. Dolayısıyla diş dokularının, dolgu sonrasında korunması da olanaklı hale gelmektedir.

Inlay ve onlay yöntemde porselen dolgunun temel avantajlarından bir diğeri ise minimum kenar sızıntısı riskidir. Dolgunun laboratuvar ortamında hazırlanması, daha detaylı çalışma olanağı sunmaktadır. Bu sayede restorasyonun sınırları daha güzel olmaktadır. Bu da kenar sızıntı riskini asgari seviyelere indirir. Yapılan dolgu işleminin ardından dişlerin eskisi kadar sağlam bir yapıya sahip olması bu sayede mümkündür.

Inlay ve Onlay Dolgu Fiyatları

Diş tedavi yöntemleri arasında dikkat çeken inlay ve onlay dolgular, son yıllarda giderek artan bir şekilde tercih edilmektedir. Bununla birlikte hastalar, bu tedavi yönteminin fiyatlarını merak etmektedir. Buna karşın net bir fiyat bilgisinin verilmesi oldukça yanıltıcıdır. Inlay onlay dolgu tedavisinde fiyatların belirlenmesine etki eden birçok farklı faktör vardır.

Bu faktörlerin başında kaç adet dişe dolgu uygulanacağı gelmektedir. Dolgu sayısı arttıkça fiyatta da yükselme yaşanacaktır. Bunun yanı sıra dolgu öncesinde kanal tedavisinin gerekip gerekmediği de fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur. Dolguda kullanılacak olan porselenlerin kalitesi gibi faktörler de fiyatların belirlenmesinde belirleyici rol oynamaktadır.

Inlay ve onlay dolgularının fiyatları konusunda doğru bilinen yanlışlardan biri, çok yüksek oldukları yönündedir. Bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Klasik dolgu uygulamasına oranla inlay ve onlay dolgu uygulamalarının bir miktar daha maliyetli olduğu doğru olmakla birlikte, astronomik rakamların ortaya çıkmayacağı da bilinmelidir. Net fiyat bilgisi için öncelikle diş hekimleri tarafından muayene edilmeniz ve ne tip bir tedavi uygulanacağına karar verilmesi gerekmektedir.

Dentaliva, inlay ve onlay dolgu tekniğinin yanı sıra, ağız ve diş sağlığınızla ilgili birçok farklı tedavi hizmetini sunmaktadır. Deneyimli diş hekimleri, profesyonel kadrosu, ileri teknoloji ekipmanları ile Dentaliva; tüm sağlık sorunlarınızı en konforlu biçimde çözecektir. Siz de Dentaliva’nın uzman diş hekimi kadrosundan randevu almak için bizimle hemen iletişime geçebilir ve avantajlı fiyat tekliflerimizden faydalanabilrisiniz.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu