Bize Ulaşın
Türkçe English عربى

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Kanal Tedavisi Nedir?

Pulpa, dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu, dişe canlılık veren dokudur. Pulpa, çeşitli nedenlerle iltihaplanabilir veya mikroorganizmaların yerleşmesiyle enfekte olabilir. Bu durumda, pulpa dokusunun çıkartılarak kanal boşluğunun temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulması gerekir. Bu işlemler bütünü, kanal tedavisi olarak tanımlanır.

 

Dişe kanal tedavisi yapılmasını gerektiren durumlar nelerdir?

Derin çürükler, daha önceden yapılmış olan dolgular veya kuron protezleri (kaplamalar) altında tekrar eden çürükler, dişlere dolgu veya kuron yapılması sonrasında hastanın şikayetlerinin geçmemesi, Darbe sonucunda dişlerde oluşan kuron/kök kırıkları, hastanın çiğneme alışkanlıkları veya diş gıcırdatma gibi fonksiyon dışı hareketler sonucunda diş pulpalarının hasar görmesi, ilerlemiş dişeti hastalıkları veya dişeti operasyonları sonrasında pulpa hasarı, Pulpanın canlılığını kaybettiğinin belirlenmesi.

Çapraşık dişlerin protetik restorasyonunda, kanal tedavisi yapılması gerekebilir. 20 yaş dişi çekimi veya çene kemiği içindeki büyük kistlerin çıkartılması sırasında da komşu dişlere kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

 

Kanal tedavisi yapılmasını gerektiren şikayetler nelerdir?

Dişte kendiliğinden görülen ağrı, geceleri artan ve ağrı kesicilerle bile geçmeyen ağrı, soğuk, sıcak veya dişe temas gibi bir dış etkenle tetiklenen ağrının uzun süre devam etmesi, Dişin etrafında, dişetinde ve/veya ilgili lenf bezlerinde görülen şişlik, dişin enfekte olması sonucu oluşan fistül veya dişte renkleşme. 

Bununla birlikte, canlılığını kaybeden dişler herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Bu durum, kanal tedavisi ihtiyacının olmaması olarak algılanmamalıdır.

 

Kanal tedavisinin aşamaları nelerdir?

Kanal tedavisi yaklaşık olarak 1 saat süren bir işlemdir, bu esnada yapılan işlemler şunlardır: İlgili dişin anestezi ile uyuşturulması, dişin ağız içi dokulardan izole edilmesi, kök kanallarına giriş için kavitenin hazırlanması, kök kanal boyunun çalışma uzunluğunun belirlenmesi, kök kanal boşluğunun temizlenmesi, şekillendirilmesi ve dezenfekte edilmesi, kök kanal boşluğunun sızdırmaz bir şekilde doldurulması ve dişe daimi ya da geçici dolgunun yapılması Bu işlemlerin radyografi ile desteklenmesi.

 

Kanal tedavisi yapılırken ağrı hissedilebilir mi?

Kanal tedavisi ağrıya neden olmaz; aksine ağrının giderilmesi için uygulanır. Kanal tedavisi yapılacak diş ve çevre dokular lokal anestezi ile uyuşturulur. Tedavi sırasında hasta ağrı hissetmez. Bununla birlikte bazı vakalarda hasta az da olsa rahatsızlık duyabilir. Bu problem yardımcı anesteziler yapılarak kolaylıkla aşılır.

 

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra ağrı olur mu?

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra dişte sopuk ve sıcak hassasiyetiyle karşılaşılmaz. Eğer ilgili dişte iltihap ve ağrı tedavi öncesinde var ise tedavi sonrasında birkaç gün özellikle çiğneme esnasında rahatsızlık duyulabilir. Ancak bu şikayet dokuların adapte olmasıyla ortadan kalkacaktır.

 

Tedavi sonrasında hasta nelere dikkat etmelidir?

Kanal tedavisi bir ve birkaç seanstan oluşabilir. Özellikle birden fazla seans süren tedavilerde seanslar arası süre boyunca hasta diş üzerine gelen basınca dikkat etmelidir. Tedavi sonrasında birkaç gün rahatsızlık hissi duyulabilir. Bu süreçte hekimin önerdiği bir ağrı kesici kullanılabilir. tedavi sonrasında bölgedeki uyuşukluk geçmeden hasta yemek yemekten kaçınmalıdır.

 

Kanal tedavisinden sonra başka işlem gerekir mi?

Özellikle diş dokusunun büyük kısmını kaybetmiş hastalarda daimi restorasyon için dişe ek işlemler gerekebilir. Bu şekilde dişin uzun süre ağızda kalması hedeflenir.

 

Kanal tedavisi yapılmış bir diş tekrar iltihaplanabilir mi?

İyi yapılmış kanal tedavilerinde başarı oranı %90-95 civarındadır. Ancak hastanın ağız hijyenine bağlı olarak dişte yeni bir çürüğün oluşması veya dişin dolgusunda kırığın oluşması gibi nedenlerle, kök kanallarının içerisine yeniden bakteri sızıntısının olduğu durumlarda; kök kanallarının tekrar enfekte olması söz konusu olabilir. Yeterli yapılmamış kanal tedavisinde ise diş kısa vadede hastaya problem yaratmayabilir. Ancak uzun vadede dişin tekrar iltihaplanması ve kanal tedavisi tekrarına ihtiyaç duyması olasıdır.

 

Kanal tedavisi sırasında ne tip komplikasyonlar oluşabilir?

Tedavi esnasında çok nadir olmakla birlikte görülebilen bazı komplikasyonlar vardır. Bunlar;

Kanal tedavisi sırasında, çok ender olmakla birlikte; Kök kanallarında alet kırılması

Kanal dolgusunun kök dışına taşması

Kanal yıkama solüsyonlarının kök dışına taşması Dişin kırılması

Kök kanalında perforasyon oluşması (dişin delinmesi)

Bu komplikasyonlar çoğunlukla hekim tarafından ortadan kaldırılabilmekle beraber hekime bağlı olmamakla beraber bazı durumlarda çözümü olmayabilir. Bu noktada hasta bilgilendirilerek çözüme ulaşılmaya çalışılır.

Benzer Tedaviler

Bonding uygulaması; genellikle tek seansta uygulanabilen,diestemalı, kırık diş bozukluğu olan dişlerde uygulanan estetik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Genellikle bir travma sonucu dişlerde meydana gelen kırıkların tedavisinde en önemli nokta kırık bölgesinin bulunduğu yerdir.

Devamı

Diastema, yan yana olan dişler arasında oluşan aralıklara verilen addır.

Devamı

Kompozit dolgu hamur kıvamında olan, diş rengini ve diş dokusunu taklit eden, estetik bonding uygulamalarında kullanılan materyaldir.

Devamı

Yirmi yaş dişleri, onlu yaşların sonunda veya yirmili yaşların başında çıkması beklenen azı dişleridir.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Diş Çekimi, 20 Yaş Diş Çekimi, Kök Ucu Rezeksiyonu, Sinüs Lifting (Yükseltme) Tedavilerini Kapsamaktadır. 20 yaş çekimi

Devamı

Diş, çene kemiği ile onu bütünüyle saran diş eti ve ağız dokularının sağlığıyla ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Devamı

Ön dişlerin üzerine yapıştırılan, doğal diş görünümlü, ışık geçirgenliği olan, kompozit veya  porselenden meydana gelen estetik uygulamadır.

Devamı

Çene ekleminizde ses geliyorsa ağrı şikayetiniz olsun ve olmasın mutlaka diş hekimine muayene olmalısınız.

Devamı

Diş beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir. Hekiminiz ağız içi muayene sonrasında herhangi bir engel varsa bunu mutlaka size bildirecektir.

Devamı
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!

RANDEVU ALIN

google-site-verification=qMMsX_7gkUaSgnxNNyiIZfhy85NQEWeuZcOWSDmiH9Q