Bize Ulaşın

Zirkonyum

Hastalarına estetik diş restorasyonları sağlamak isteyen diş hekimleri, genellikle zirkonyum kaplamaları önermektedir. Bu kronlar, üstün dayanımı ve mükemmel estetik özellikleriyle geleneksel PFM’lere (Porselen Fused-Metal) çok daha avantajlıdır.

Özellikle tek bir dişin restorasyonu söz konusu olduğunda, tam seramik restorasyonlar üzerinde zirkonyum uygulanmaktadır. Zirkonyum kronlar, en iyi sonuçlar için pah kenar boşlukları gerektirir. Katı tam konturlu zirkonyum, yüksek yarı saydam zirkonyum ve katmanlı zirkonyum gibi farklı imalat seçenekleri bulunmaktadır. 

Diş hekimliğinde artık geleneksel seramik kaplamalardan sabit diş restorasyonları oluşturmak için zirkonyum kullanımına geçişmektedir. Zirkonyum diş kaplamasının tercih edilmesindeki nedenleri anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Zirkonyum Kron Nedir?

Zirkonyum kronlar, özellikle porselen ve seramik kaplamalara göre iyileştirilmiş estetiğin doğal görünümünün keyfini çıkarırken hastanın son derece dayanıklı ve uzun ömürlü bir restorasyonun avantajlarına sahip olmasını sağlar. Buna doğal bir görüntü sağlaması da dahildir. Zirkonyum birkaç farklı kimyasal formülasyona sahip olup, mukavemet ve doğal bir görüntü estetiğinin önemli olduğu uygulamalarda tercih edilmektedir. 

Zirkonyum Kronların Avantajları

Zirkonyum kuronları avantajlı kılan pek çok özelliği bulunmaktadır. Bu avantajları madde madde ele alacak olursak:

Yüksek Biyouyumluluk

Zirkonyum, vücuda çok iyi uyum sağlayan bir maddedir. Hastanın doğal dişinden ve diş renginden taviz vermeden harika bir alternatif sunar. 

Metal İçermez

PFM'den farklı olarak zirkonya, güçlü ve stabil olması için metal bir alt yapıya ihtiyaç duymaz. Parlayacak metal bulunmaz ve hoş olmayan metal kenar boşluklarına yer verilmez. Metal içeriğinin olmaması, metale duyarlı veya alerjisi olan hastalar için tercih edilen zirkonyum diş kaplamanın en önemli avantajlarındandır. 

Güç ve Dayanıklılık

Zirkonyum, geleneksel porselenin hantal görünümüne karşın son derece güçlü bir malzemedir. Aşınmaya karşı direnci kırılmayı veya çatlamayı zorlaştırır. Diğer dental materyallerden daha fazla kırılma direnci sunduğundan, neredeyse yok edilemez ve şu anda mevcut olan diğer materyallere göre bruksizm ve parafonksiyonel alışkanlıklara karşı daha dayanıklıdır. Düzenli bakım ve hasta hijyenine bağlı olarak, zirkonyum kronlar 20 yıl veya daha fazla dayanabilir.

Tam Spesifikasyonlara Göre Özel Olarak Üretilir

CAD/CAM (bilgisayar destekli tasarım) teknolojisi, zirkonyum kuronların hassas bir uyumla üretilmesine izin vererek, bu restorasyonları ayarlamak ve simante etmek için gereken üretim sürecini büyük ölçüde azaltır. Zirkonyum restorasyonlar, reçine iyonomer simanları kullanılarak doğal diş yapısına en iyi şekilde tutunur. 

Estetik

Zirkonyumun yarı saydam yapısı çevredeki dişlerin rengini yansıtır ve alır. Çok çeşitli tonlarda üretildiğinden, rengi hastanın doğal dişlerine tam olarak uydurmak kolaydır.

Ek olarak, opak monolitik zirkonya, diş preparasyonunda mevcut olan altta yatan karanlık alanları ve içsel lekeleri maskelemek veya gizlemek için yarı saydam zirkonya formülasyonlarının altında kullanılabilir. Kaplama dişlerini mükemmel bir estetikle birleştirmek isteyenler için son derece idealdir. Bu yönüyle estetik bir gülüş tasarımı için de en çok tercih edilen materyallerden birisidir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum diş kaplama her sağlıklı birey için uygulanabilen bir estetik diş tedavisidir. Fakat kemik ve çene gelişiminin tam olarak gerçekleşmesi gerekir ve bu nedenle en az 20 yaşındaki bireylere uygulanması gerekir.

Yapay bir diş kronu olduğu için renk değişimi doğal dişlere göre çok daha düşük seviyelerde seyreder. Fakat düzenli temizlik ve ağız hijyeni son derece önemlidir. 

Eğer hastada bir diş eti rahatsızlığı veya farklı türde bir diş sorunu mevcutsa; zirkonyum kron kaplamanın mevcut hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde sonra uygulanması önerilir.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu