Bize Ulaşın

Diş Beyazlatma

Giderek daha fazla insan, daha iyi bir gülümsemeye sahip olabilmek için diş beyazlatma tedavilerine yöneliyor. Hem evde hem de ofiste (diş hekimi muayenesinde, hekim kontrolünde) uygulanabilen diş beyazlatma yöntemleri, son 20 yılda en çok talep edilen diş hekimliği hizmetlerinden birisi haline geldi. Bu kozmetik prosedür, daha beyaz dişler ve daha estetik bir gülüş için dişlerdeki lekeleri veya renk bozulmalarını gidermeyi amaçlar. 

Dişler Neden Beyaz Rengini Kaybeder?

Pek çok faktör diş renginin değişmesine, yani kendi rengi olan beyazdan farklı bir renk tonuna geçiş yapmasına neden olabilir. Kafein ve tütün, dişin beyaz renginin bozulmasının ana sonuçlarından bazılarıdır. Bunun yanı sıra yaban mersini gibi belirli yiyecek ve içecek türlerini tüketmek de dişin beyaz renginin değişmesine neden olabilir. 

Dişin rengini kaybetmesinin bir diğer nedeni de kötü ağız hijyenidir. Bilindiği üzere diş fırçalama işlemi, dişlerin sararmasına neden olan plakların oluşumunu engeller. Eğer dişlerinizde bariz bir sararma söz konusuysa, bu durum plak oluşumunun net bir sonucudur. 

Diş Beyazlatma Yöntemi Seçimi

Diş beyazlatma tedavilerinden herkes aynı sonuçları alamaz. Bazı beyazlatma seçenekleri sizin için diğerlerinden daha uygun olabilir. Diş beyazlatma işleminin etkinliği ve hangi tipin en iyi olduğu, dişlerinizin sahip olduğu lekenin türüne bağlı olarak değişebilir:

  • Dışsal lekeler dişlerin yüzeyindeki lekelerdir. Bazı yiyecek ve içecekler ve tütün, dışsal lekelenmeye katkıda bulunabilir.
  • İçsel lekeler yüzeyden ziyade dişlerin içinde gelişir. Travma veya belirli kimyasallara veya minerallere maruz kalma sonucu ortaya çıkabilirler. Ayrıca zaman içerisinde (yaşa bağlı) oluşabilir. 

Profesyonel Diş Beyazlatma Uygulamaları (Ofiste Diş Beyazlatma)

Hekim tarafından sağlanan tedavi yöntemlerinden birisi, ofiste diş beyazlatma olarak da bilinen profesyonel diş beyazlatma yöntemidir. Evde diş beyazlatma yöntemlerine göre daha etkili sonuç veren bu prosedürde genellikle tedavi için daha güçlü bir karbamid peroksit konsantrasyonu kullanılabilir. Diş hekiminiz, maddeyi uygulamadan önce diş etlerinize koruyucu bir tabaka uygulayabilir.

Ofiste Diş Beyazlatma Fiyatları

Profesyonel bir diş beyazlatma işleminden elde edeceğiniz etki ile ev tipi beyazlatma uygulamalarının etkisi sizi bir diş hekiminden yardım almaya itecektir. Çünkü ofis ortamındaki beyazlatma işlemi ile ortalama 4 kat daha fazla beyazlama sağlayabilirsiniz. Ofiste diş beyazlatma fiyatları, uygulanacak tedavi yöntemine ve seans sayısına göre değişkenlik göstermektedir.  

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerinizi beyazlatmak için profesyonel bir tedavi hizmeti almak her zaman mümkün olmayabilir. Beyazlatma jelleri veya kalemleri gibi evde uygulanan ev tipi beyazlatma uygulaması, daha düşük peroksit konsantrasyonlarına sahiptir. Bu da profesyonel bir tedavi hizmeti kadar dişlerinizi beyazlatamayacağınız anlamına gelir. Beklenilen performansı göstermese de 1-2 ton kadar beyazlatma sağlayabilir. 

Alternatif Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma, ışıltılı bir gülümsemeye ulaşmanın en ekonomik yoludur. Bazı durumlarda ve ağır vakalarda diş hekimleri daha iyi bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için birden fazla prosedürü birleştirebilir. Alternatif diş beyazlatma yöntemleri; ihtiyaçlarınıza, renklenmenin derecesine ve bütçenize göre kullanılmaktadır. Porselen kaplamalar, diş yapıştırma ve diş kronları gibi alternatifler daha iyi ve uzun vadeli sonuçlar sunar.

Diş Beyazlatma İşlemlerinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerin rengi ne kadar beyazsa o kadar lekelenmeye yatkındır. Dolayısıyla diş beyazlatma işlemi sonrası tekrar renk değişimini önlemek için şunları dikkate alabilirsiniz:

Sigarayı bırakın: Tütün, her ikisi de dişleri lekeleyen katran ve nikotin kimyasallarını içerir. Sigara içmek ayrıca diğer birçok sağlık sorununun riskini artırır.

Lekeye neden olan yiyecek ve içecekleri sınırlayın: Domates bazlı soslar, koyu renkli soslar, kahve, kırmızı şarap ve koyu gazlı içecekler dişlerinizi lekeleyen bileşikler içerir. Bu tür ürünleri sınırlayarak beyazlığın keyfini daha uzun süre yaşayabilirsiniz. 

Beyazlatıcı diş macunları kullanın: Diş hekiminizin önerdiği beyazlatıcı diş macunları kullanarak dişlerinizin rengini koruyabilirsiniz.

Bol su için: Su ile birlikte lekeye neden olan partikülleri ağzınızın içerisinden uzaklaştırabilirsiniz. Ne kadar çok su içerseniz, leke oluşumunu o kadar engelleyebilirsiniz. Fakat su içmek, tek başına yeterli bir faktör değildir. Mutlaka düzenli olarak ağız hijyenine önem vermelisiniz.  

İçecekleri pipet ile tüketin: Ön dişlerinizi doğrudan içeceklerle temasını engellemek ve dolayısıyla dişlerinizin rengini korumak için yeniden kullanılabilir pipetler kullanabilirsiniz. Özellikle lekeye neden olan içeceklerle birlikte kullanmaya özen gösterin.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu