Bize Ulaşın

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi alanında uzman diş hekimlerinin kontrolünde gerçekleştirilen ve çok daha temiz ve güzel gülüşe sahip olmayı sağlayan önemli bir yöntem olarak karşınıza çıkar. Diş beyazlatma uygulamasında temel amaç, dişlerde var olan eski beyazlığın yeniden kazandırılması ve diş rengindeki estetik duruşu geri getirmektir.

Birçok insan için diş yüzeyinin beyaz olması ve her bakımdan sağlıklı dişlere sahip olmak çok önemlidir. Kişinin estetik dişlere sahip olurken, diğer yandan sağlıklı görünümün beyaz renkli olması gerektiğine dair bir algı söz konusudur. Bu yüzden günümüzde diş beyazlatma işlemi çok fazla ilgi gören bir işlem haline gelmiştir. Ancak diş beyazlatma yöntemlerine başvurmadan önce, bu konuda dikkat edilmesi gereken detayları bilmekte fayda vardır. Bu durumda diş beyazlatma işlemleri, ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği için her bireye diş beyazlatma tedavilerini uygulamak doğru değildir. Dolayısıyla diş beyazlatma işlemi için, öncelik olarak uzman bir diş hekimine başvurmak gerekir.

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişler, günlük hayatında içerisinden farklı nedenlerden dolayı sarararak ya da koyulaşarak genel renginde değişikliğe uğraması sonucunda istenmeyen bir görünüme sahip olabilir. Dişlerin estetik açıdan daha güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için yapılan ve diş rengini beyaz tona daha fazla yaklaştıran uygulamalar, diş beyazlatma işlemine dâhil kabul edilir. Bu beyazlatma işlemi amacıyla profesyonel diş hekimliği kliniğinde uygulanabilen teknikleri yanı sıra, marketlerden satın alınabilen beyazlatma macunları ve farklı kimyasal ürünler gibi evde uygulanabilen yöntemlerin olduğunu söylemek mümkündür. Her yöntemin uygulama şekli, etkisi ve diş sağlığı bakımında etkisi birbirinden farklı olduğu gibi, her hasta için uygulanan yöntem de farklı olabilir. Bu yüzden kişinin, kendisine en uygun yöntemi bulduktan sonra uygulamaya geçmesi tavsiye edilir. Tabiki de en iyi diş beyazlatma yöntemi için muhakkak bir kliniğe başvurmanızı öneririz.

Dişler, doğal renk yapısını iki şekilde kaybetme eğilimine sahiptir.

Bu süreçler şu şekildedir:

 • Dış renk değişikliği: Kahve, çay, sigara ve gıda boyaları gibi etkenler diş yüzeyine dışarıdan etki eden kimyasallar sebebiyle zaman içerisinde diş renginde sararma ve koyulaşma olarak etki edebilir. Bu yüzden dışsal olarak renk değişikliği yaşanan dişlerde, diş yüzeyini hedefleyen teknikler çok daha işe yarar konumdadır.
 • İç renk değişikliği: Dişin içerisinde yer alan dokulardan fonksiyon kaybına ya da tahribata neden olan sağlık sorunlarına bağlı olarak gelişen renk değişimleridir. Genel olarak dişin gelişme ve büyüme dönemini kapsayan çocukluk döneminde ilaç kullanımı, ateşli hastalık, dişin yaşadığı travmalar, çürükleri enfeksiyonlar ya da yaşlanma gibi faktörlerden kaynaklı ortaya çıkar. Bu gibi renk değişikliklerinde, profesyonel düzeyde uygulanan teknikler daha çok işe yarar.

Dişlerde lekelenmeye neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kola,
 • Çay,
 • Kahve,
 • Sütlü tatlılar, pastalar ve hamur işi besinler,
 • Kırmızı taneli meyveler,
 • Kırmızı şarap gibi içecekler sayılabilir.

Ayrıca diş beyazlatma sonrası bu faktörler yine dişlerimizin lekelenmesine sebep olabilir. Bu yüzden diş bakımlarımızı aksatmamalıyız

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi, iki şekilde yapılabilen etkili bir uygulamadır. İlkinde dişin dış katmanında yer alan ve enamel yüzeyin altında bulunan lekeler çıkarılır. İkincisinde ise yeni lekelerin oluşmasının önüne geçmek hedeflenir. Leke çıkarma, leke beyazlatma ve lekeye karşı koruma yöntemleriyle bu süreç tamamlanır.

Dişin dış katmanlarında yer alan lekelerin çıkarılması için aşındırma ve kimyasal leke parçalama gibi fiziksel ve kimyasal işlemlerin uygulanması gerekir. Bu farklı işlemler, enamelin dış katmanında bulunan lekeyi ortadan kaldırma konusunda etkilidir. Ayrıca bu işlemler diş yüzeyindeki lekeleri parçalayarak daha parlak ve beyaz dişlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Enamelin alt bölümünde biriken inatçı lekeleri çıkarabilmek için, yüzeyin mutlaka ağartılması gerekir. Ağartma işlemi, leke moleküllerini oksidasyonu yoluyla rengin çıkarıldığı kimyasal bir süreç olarak karşınıza çıkar. Beyazlatma yöntemleri, ağartıcı madde hidrojen peroksit konsantrasyonuna göre daha farklıdır. Ayrıca gülüşün ne kadar beyaz olmasını istediğinize dair kişiye bir karar verebilme yetkisi verir. Diş beyazlatma işlemleri; diş hekiminden alınan profesyonel işlemler, beyazlatıcı olan diş macunları, diş beyazlatma kağıtları ve evde diş beyazlatma sistemlerinin tamamını içerisine alan bir süreçtir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerin beyazlatılmasında, öncelik olarak hastanın diş hekimiyle fikir alışverişinde bulunması gerekir. Buna bağlı olarak dişleri en etkili ve ideal yöntemle beyazlatma yöntemi hangisi ise ona karar verilir. Dişlerini beyazlatmak isteyen kişiler, diş beyazlatmak için evde uygulanabilen basit yöntemleri ya da diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel tekniklere kadar çok geniş bir yelpazede yer alan seçenekler arasından bir tercih yapabilir.

Hangi tekniğin kimlere uygulanmasının daha doğru olduğuna; dişlerde renk değişikliğinin şiddeti, tipi, yaygınlığı, tedavinin ücreti, hastanın yaşı, dişlere daha önce uygulanan tedaviler ve altta yatan hastalıklar dikkate alınarak karar verilir. Diş beyazlatma sürecinin bazı kişiler için daha uzun zaman alabileceği ve birden fazla tekniğin koordineli olarak uygulanması ile beraber kademeli olarak istenen beyazlığa kavuşmanın mümkün olabileceği bilinmelidir. Özellikle diş etlerinde çekilme yaşayan ve diş yapısında bozulma meydana gelen ya da ağız yapısında hasar oluşan hastalarda profesyonel tekniklerde faydalanılarak diş beyazlatma işleminin gerçekleştirilmesi daha önemlidir. Bu sayede güvenli bir diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Diş Beyazlatma Türleri

Diş beyazlatma türleri, her hastanın durumu analiz edilerek karar verilen bir aşamadır.

Buna bağlı olarak diş beyazlatma türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağartma (bleaching) : Diş hekimi tarafından gerçekleştirilen bu işlem, karbamid peroksit ya da hidrojen peroksit kullanılarak uygulanır.
 • Aparat (tray) uygulaması: Diş beyazlatma işleminde kullanılan maddeleri içeren bir jel ile kaplanan ve kişiye özel olacak şekilde hazırlanan diş aparatlarının 30 dakika ile 1 saat arasında hastaya takılarak uygulanır. Bu işlem sayesinde diş beyazlatma işlemi güvenli şekilde sonuçlanabilir.
 • Ayrıca evde uygulanabilir olan diş beyazlatma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Diş beyazlatıcı macunlar: Özellikle dış etkenlerden kaynaklı oluşan diş renk değişikliğine karşı dişin yüzeyini aşındırıcı partiküller içeren macunlar kullanmak etkili ve hızlı sonuç alabilmek açısından faydalı olabilir. Bununla beraber uzun süre boyunca kullanımda, diş minesinin aşınmasına bağlı olarak farklı diş sorunlarının ortaya çıkması muhtemeldir.
 • Beyazlatıcı bantlar: Diş yüzeyine gün içerisinde bir ya da iki kez, belli bir süre boyunca uygulanması halinde dişlerde beyazlık sağlayabilen bantları kapsar. Bu bantlar düşük konsantrasyonda hidrojen peroksit içerdiği için, profesyonel tekniklere benzer bir işleyişe sahiptir.

İşleme engel olabilecek herhangi bir diş ve diş eti rahatsızlığı olmayan herkes, rahatlıkla diş beyazlatma tedavisi uygulayabilir. Ancak diş beyazlatma işleminden önce, kişinin mutlaka detaylı bir diş hekimi muayenesinden geçmesi gerekir. Ağızda ilerlemiş olan çürükleri ya da diş etlerinde bir hastalığı olanların, öncesinde uygulanacak tedavi yöntemleri ile bu sorunları çözmesi tavsiye edilir. Bunun dışında, büyüme ve gelişimini tamamlamış olan her yetişkin diş beyazlatma işlemine başvurabilir.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma işleminde fiyatı belirleyen en önemli faktör, hangi beyazlatma yönetimi tercih ettiğinizdir. Diş beyazlatma işlemi, diş hekimi muayenesi sonrasında net bir şekilde belirlenebilir. Bunun için hangi diş kliniğine başvurduğunuz çok önemlidir. Dentaliva, diş beyazlatma gibi güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerin tercih ettiği yöntemlerde, her zaman ihtiyaca yönelik bir yöntem uygulamayı hedefleyen nitelikli bir diş kliniğidir.

Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda, tercih edilen diş kliniğinin ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi en doğru şekilde analiz etmesi çok önemlidir. Dentaliva, diş kliniğinde sıcak bir güven ortamı oluşturarak, başta diş beyazlatma işlemi olmak üzere pek çok diş tasarımı ve tedavisini bulabileceğiniz bir konumda yer alır. Uzun yıllardan süregelen bu tecrübeyi deneyimleyerek, daha sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmak kliniğimiz sayesinde artık çok daha kolaydır. Ağız ve diş sağlığına dair her türlü akılcı çözüm önerilerine, bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında erişmek için Dentaliva’ya uğramadan karar vermeyin.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu