Bize Ulaşın

Laminate Veneer

Laminate veneer diş tedavisi, yaprak diş kaplaması olarak da bilinmektedir. Bu tedavi estetik diş tedavisi yöntemleri arasında yaygın olarak tercih edilmektedir. Kozmetik ve estetik diş hekimliğinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak sıklıkla tercih edilen bu tedavi, genellikle gülüş tasarımı kapsamında uygulanmaktadır. Laminate veneer uygulamasında dişler 03. İla 0.5 mm kalığındaki porselenlerle kaplanmaktadır. Bu sayede lekeli, sararmış ve kırık dişler onarılarak, pürüzsüz bir görünüme kavuşması amaçlanır.

Çok ince bir yapıya sahip olan yaprak seramikler, dişlerin ön yüzeylerindeki dudak ve yanakla temas eden alanlara yapıştırılır. Bu yöntem ön dişlerde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kötü görünümün düzeltilmesini sağlar. Yaprak porselenler ince yapısıyla ışığı geçirmektedir. Bu sayede doğal diş görüntüsü verirler.

Laminate Veneer Nasıl Yapılır?

Laminate veneer uygulaması yapmadan önce, kapsamlı bir diş muayenesi gerçekleştirilir. Bu muayene sırasında diş hekimleri hastanın ihtiyaçlarını belirleyerek, tedaviyi planlar. Tedavide öncelikle ön dişlere şekil verilir. Sonrasında ise bu dişler kaplama uygulamasına hazır hale getirilir. Diş etleri uyuşturularak, uygulama sırasında hastanın ağrı çekmemesi sağlanır. Dişin ön kısmında frez aleti kullanılır ve küçük bir kısım hazırlanır. Bu kısmın laminate veneer ile uyumlu olması son derece önemlidir.

Özel bir kalıp ile hastanın dişlerinin ölçüsü alınır. Laminate veneer’lar alınan bu ölçüye göre ortalama olarak 5-6 gün içinde hazırlanmaktadır. Gerekli olması durumunda diş hekiminiz geçici laminate ya da geçici dolgu uygulamasına gidebilir. Yaprak dişlerin yerlerine yerleştirilmesiyle birlikte süreç tamamlanır.

Laminate yaprak diş tedavisi yapılan hastaların diş etlerinde hiçbir sorun olmaması durumunda süreç genellikle 2 ya da 3 seansta tamamlanmaktadır. Hastalar bu sürenin sonunda yaprak dişlerini sorunsuz biçimde kullanabilirler. Laminate veneer tedavisinin tüm aşamalarının tamamlanması yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Buna karşın hastada dişlerin düzelmesi ve farklı tedavilerin gerekmesi durumunda, süre uzayabilir.

Laminate Veneer Kimlere Uygulanır?

Lamniate veneer tedavisi, genel olarak ön dişlerde çeşitli sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan estetik sorunların giderilmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra dişlerde farklı nedenlerden dolayı meydana gelen ve diş beyazlatma yöntemiyle giderilemeyen renk değişimlerinin giderilmesinde bu tedaviye başvurulmaktadır. Bunların yanı sıra ortodonti tedavilerine alternatif olarak çapraşık diş, diş bozuklukları, ön dişlerde aralıklar, kısa dişlerin boyunun uzatılması, erozyona bağlı aşınma gibi sorunların restorasyonunda da bu tedaviye başvurulabilmektedir.

Laminate veneer uygulaması, mine dokusu bozuklukları, estetik olmayan dolguların giderilmesi, travmaya bağlı diş kırıklıkları gibi sorunlarda da yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Diş tedavi yöntemleri arasında sıklıkla başvurulan bu yöntem, konservatif bir işlemdir. Hastadaki dişler üzerine 0.3 ila 0.7 mm arasında değişen oldukça az ölçüdeki madde kaldırılır. Kaldırılan diş dokuzu çok az olduğu için, sıcak ve soğuk hassasiyeti asgari düzeyde gelişmektedir. Hatta bu uygulamanın yapıldığı birçok hasta sıcak ve soğuk hassasiyetini hiç yaşamamaktadır.

Porselen laminalar oldukça sağlam, sararmayan ve aşınmaya karşı dirençli bir materyaldir. Çay, kahve ya da sigara gibi renklendirici yiyecek ve içeceklerin kullanımlarına bağlı olarak renk değiştirmemektedir. Bu sebeple laminate veneer uygulaması yapılan hastaların dişlerinde uzun yıllar boyunca yapısal değişiklikler ve renk değişimleri görüşmemektedir.

Laminate veneer uygulaması sırasında dişlerin çiğneme yüzeylerine hiçbir müdahalede bulunulmamaktadır. Bu sayede dişlerin doğal yapıları bozulmazlar. Bu sebeple hastada doğal diş hissiyatı da kaybolmamaktadır. Alışma süreci de oldukça kısa sürmektedir. Porselen laminalar, diş minesine yapıştırıldığında germe ve çekme kuvvetlerine karşı üst düzey direnç sergilerler. Bu sebeple laminate veneer diş tedavileri kapsamında kullanılan porselenler kolay kolay düşmemektedir. Bu uygulamada hiçbir işlem yapılmadan önce bir model hazırlanarak, yeni görünüm hastayla paylaşılmaktadır.

Laminate Veneer Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız ve diş sağlığı birçok insan için son derece önemlidir. Başka hastalıklara da yol açabilmesi nedeniyle, ağız diş ve diş sağlığınızı daima önemsemeniz, olası sorunlarda diş hekiminize başvurmanız gerekir. Laminate veneer diş tedavisinin ardından doğal dişlerinize nasıl bakım yapıyorsanız, kaplamalara da o şekilde bakım yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra kaplamaların uzun ömürlü olması açısından dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar vardır. Bu unsurlardan bazıları şu şekildedir;

  • Ağız ve diş bakımının periyodik aralıklarla düzenli olarak yapılması gerekir.
  • Dişler yumuşak darbelerle, dairesel şekilde fırçalanmalıdır.
  • Tırnak yeme ya da kalem ısırma gibi alışkanlıklarınız varsa, bunlardan mutlaka vazgeçmeniz gerekir.
  • Lamine veneer uygulaması yapılan dişlerle sert yiyeceklerin çiğnenmemesi ve yenmemesi gerekir.
  • Gece uyurken diş gıcırdatma ya da çene sıkma gibi alışkanlıklarınız varsa, diş hekiminin tavsiyesiyle koruyucu kullanmalısınız.
  • Bunların yanı sıra düzenli olarak diş hekiminize giderek, kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Lamiante Veneer Fiyatları

Lamiante veneer diğer uygulamalara göre birçok avantaj sağlar. Bu tedavi sayesinde dişlerinizdeki renklenmeler ve diş boşlukları ortadan kalkar. Beyaz ve estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra diş yüzeyindeki eşitsiz yapı da yaprak diş kaplaması sayesinde ortadan kalkacaktır. Dişler arasındaki oran değişimleri ve çarpıklıklar da belli oranlarda ortadan kaldırılabilir. Laminate veneer sayesinde çok daha estetik dişlere ve beyaz bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Laminate veneer fiyatları konusunda net fiyatlar vermek mümkün değildir. Bu tedavinin fiyatlandırılmasında başlıca faktör, dişlerinizin durumudur. Kaç dişe kaplama yapılacağı ve başka herhangi bir tedavinin gerekip gerekmiyor olması, fiyatlar üzerinde doğrudan etkili olacaktır. Bunun yanı sıra laminate veneer tedavisinde kullanılacak olan materyaller de fiyatlara doğrudan etkisi olan bir diğer faktördür. Materyalin kalitesi arttıkça fiyatlarında da artış gözlemlenebilir.

Dentaliva Diş Kliniği olarak, laminate veneer diş tedavinizi uzman diş hekimi kadromuz ve en kaliteli malzemelerle gerçekleştiriyoruz. Bu sayede tedavi sonrasında kaplamalarınızı çok uzun yıllar boyunca kullanmanız mümkün olacaktır. Siz de deneyimli diş hekim kadromuz içerisinden dilediğiniz doktoru tercih ederek, hemen randevu alabilir ve tedavinize ilk adımı atabilirsiniz. Bizimle hemen iletişime geçerek, daha sağlıklı ve beyaz bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu