Bize Ulaşın

Laminate Veneer

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Nedir?

Laminate veneer, yaklaşık olarak 0,3-0,7 mm kalınlığında, ön dişlerin üzerine tırnak gibi yapıştırılan, doğal diş görünümünde, ışık geçirgenliği olan, kompozit veya  porselenden meydana gelen estetik bir uygulamadır. Dişlerin boyutunu, şeklini, uzunluğunu ve rengini estetik olarak iyileştirmek için uygulanır. En büyük avantajı estetik olarak harika sonuçlar elde edilirken, dişlerin sadece ön bölgesinden doku kaldırılması, dişlerde oluşan aşınmanın minimum düzeyde olmasını sağlar.

Laminate Veneer hangi durumlarda tercih edilir?

  • Beyazlatma ile düzeltilemeyen renkleşmelerde (kök kanal tedavisi, tetrasiklin veya diğer ilaçlar, aşırı florür, dişin renginin bozulmasına neden olur)
  • Diastemalı(iki diş arasındaki boşluk) dişlerde
  • İlerleyen yaş ile birlikte dişlerde oluşan aşınmalarda
  • Form bozukluğu olan dişlerde
  • Travma sonrası mine, mine-dentin kırıklarında
  • Düzgün sıralanmamış, çapraşıklık olan dişlerde

Porselen ve kompozit Laminate veneer uygulamalarındaki farklar nelerdir?

Kompozit laminate veneer uygulamaları, teknisyene ihtiyaç kalmadan, diş hekimi tarafından klinikte uygulanır. Genellikle tek seansta tedavi tamamlanır. Yaprak porselen olarak da bilinen Porselen laminate veneer diş hekiminin yönlendirmesiyle teknisyen tarafından hazırlanır. Yaklaşık olarak  1 hafta sürenin sonunda yaprak porselen hastanın dişlerine yapıştırılır. Hasta bu süre içerisinde geçici protez kullanarak hayatına devam eder.

Porselen, kompozit materyaline göre daha sağlamdır ve daha uzun süre dayanır. Porselenin ışık geçirgenliği özelliği ve leke oluşumuna karşı olan direnci estetik olarak avantaj sağlamaktadır. Kompozit uygulamalarının ise tamiri kolay ve hızlı bir şekilde yapılır.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu