Bize Ulaşın
Türkçe English عربى

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kapsadığı Tedaviler Nelerdir ?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi İle İlgili Yaygın Olarak Yapılan Bazı Operasyonlar şunlardır;

  • Diş Çekimi
  • 20 Yaş Diş Çekimi
  • Kök Ucu Rezeksiyonu
  • Sinüs Lifting (Yükseltme)

Diş Çekimi

Genellikle çok harap olmuş, tedavisi artık mümkün olmayan, ortodontik tedavi endikasyonunda çekimi planlanmış, travma sonucu kırılmış ve  ağız içerisindeki yer darlığına bağlı olarak gömük kalmış olan dişlere çekim kararı verilir. Diş çekimi normal, komplikasyonlu veya cerrahi olarak uygulanmaktadır.

 

20 Yaş Diş Çekimi

Günümüzde 20 yaş dişleri genellikle ağız içerisinde yer darlığı nedeniyle çekilmektedir. Bu problemden dolayı dişler gömük, yarı gömük pozisyonlarında olabilir. 20 yaş dişleri tamamen sürse bile bazen doğru pozisyonda olmadıkları için çekilmektedir.

Yirmilik dişler ağızdaki son dişlerdir. Bu dişler için çenenizde yeterince yer varsa, çektirmenize gerek kalmadan dişler kendilerine yer bulabilirler. Maalesef bu çok az bulunan bir durumdur. Genellikle yirmilik dişlerin çekilmesi gerekir ve çenede yer alamazlar. Gömülü dişler ağzın içinde değişik şekillerde yer alabilir. Derinin altına veya kemiğin içine gömülü bir şekilde bulunabilir. Düzelmesi zor olan birçok diş problemi yaratabilirler. Bakteri üretiminde, dişin etrafındaki dokuların oluşturduğu çevre enfeksiyonlara yol açar. Enfeksiyonlar çiğneme zorluğu ve acı olarak hastada görülür. En önemli sorun etkilenmiş dişlerin tümör veya kiste dönüşmesidir.

Sonuç olarak sağlıklı çene kemiği ve dokular zarar görür. Muayene etmek için etkilenmiş dişlere verilen ilaçlar yetersiz kalır. Erken teşhis konulmuş dişlerde bu problemlere karşı önlem alınmış olur.

 

Kök Ucu Rezeksiyonu Nedir?

Kök ucunu çevreleyen doku hasarı, lezyon, kist, enfeksiyon,  gibi durumlarda bölgenin cerrahi olarak temizlenmesi ve kök ucundan belirli bir miktarda kesilerek bölgedeki sorunu ortadan kaldıran tedavi yöntemidir.

 

Sinüs Lifting (Yükseltme)

Üst çene azı dişlerinin kökleri üzerinde içi hava dolu olan maksiller sinüsler bulunmaktadır. Diş kaybı yaşandıktan sonra bu sinüsler dişlerin köklerinin bulunduğu bölgeye doğru büyüme eğilimindedir. Bu nedenle implant uygulaması için gereken yeterli kemik yüksekliği kaybolabilir. Bu durumlarda sinüs lifting işlemi ile kemik seviyesi yükseltilerek implant uygulamaları için çene kemiği uygun hale getirilir.

 

Sinüs yükseltme nasıl olur?

Yanaklarda maksiller sinüsler ve üst azı dişlerinin üstünde bulunan hava boşlukları bulunur. Üst dişlerin köklerinden bazıları sinüse uzanır. Sinüs ve ağız arasında bir kemik tabakası kalır. Diş implantları, kemiğin yeterince kalın olması gereken bölgede kemik dokusundan destek almak için yerleştirilir. İmplantı yerleştiremediği durumlarda sinüs tabanı çok incedir.

Bu durumda, yükseltme sinüsü (sinüs kaldırma) işlemi gerçekleştirilir ve implantı yerleştirmek mümkün hale gelir. Bu süreçte,sinüs içine girmesiyle alınan dişlerin bulunduğu bölgede sinüs membranı yukarı kaldırılarak kemiğin tabanındaki tozlar serilir. Aynı seansta kemik yüksekliğine bağlı olarak implantlar da yerleştirilebilir, implant yerleştirildikten 4 ay sonra de yerleştirilebilir.

 

 

Benzer Tedaviler

Bonding uygulaması; genellikle tek seansta uygulanabilen,diestemalı, kırık diş bozukluğu olan dişlerde uygulanan estetik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Genellikle bir travma sonucu dişlerde meydana gelen kırıkların tedavisinde en önemli nokta kırık bölgesinin bulunduğu yerdir.

Devamı

Diastema, yan yana olan dişler arasında oluşan aralıklara verilen addır.

Devamı

Kompozit dolgu hamur kıvamında olan, diş rengini ve diş dokusunu taklit eden, estetik bonding uygulamalarında kullanılan materyaldir.

Devamı

Yirmi yaş dişleri, onlu yaşların sonunda veya yirmili yaşların başında çıkması beklenen azı dişleridir.

Devamı

Pulpa, dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu, dişe canlılık veren dokudur.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Diş, çene kemiği ile onu bütünüyle saran diş eti ve ağız dokularının sağlığıyla ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Devamı

Ön dişlerin üzerine yapıştırılan, doğal diş görünümlü, ışık geçirgenliği olan, kompozit veya  porselenden meydana gelen estetik uygulamadır.

Devamı

Çene ekleminizde ses geliyorsa ağrı şikayetiniz olsun ve olmasın mutlaka diş hekimine muayene olmalısınız.

Devamı

Diş beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir. Hekiminiz ağız içi muayene sonrasında herhangi bir engel varsa bunu mutlaka size bildirecektir.

Devamı
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!

RANDEVU ALIN

google-site-verification=qMMsX_7gkUaSgnxNNyiIZfhy85NQEWeuZcOWSDmiH9Q