Bize Ulaşın

All On Four

All-on-four terimini türkçeye motomot tercüme edecek olursak “hepsi-dört tanenin-üzerinde” diyebiliriz. Burada kastedilen “hepsi” protez dişler; “dört tane” ise dört adet implanttır. Ön bölgeye iki adet düz (aksiyel demek daha doğru aslında), arka bölgelere ise geriye açılı birer implant yerleştirme esasına dayanır. Arka bölgelere yerleştirilen açılı implantlar, kanat (kantilever) dediğimiz protez uzantıları olmadan veya minimumda olacak şekilde oniki adet sabit diş yapılması olanağını sağlar. Bazı meslektaşları 2003 yılında Portekizli diş hekimi Paulo Malo tarafından açıklanan bu protokole sıcak bakmasa da, all-on-four tekniği, klinik çalışmalarla ve vaka takipleri ile başarısını kanıtlanmış ve implant cerrahisinin güncel yaklaşımları arasında yer almıştır. Geleneksel implantolojide açılı implantlar ve altı adet implantın altındaki sabit uygulamalar yıllarca başarısız veya ideal dışı bulunduğu için bu tekniğin ilk başlarda yadırganması doğal karşılanmalıdır. Ülkemizde 2000’lerin sonunda yaygınlaşmaya başlayan all-on-four, günümüzde çoğu diş klinğini tarafından hastalara başaıyla uygulanmaktadır.

All-on-four hangi hastalarda uygulanır ve ne gibi avantajlar sağlar biraz da bunlardan bahsedelim. Hangi hastalarda uygulanır kısmı basit; implant yapılmasına engel sistemik bir rahatsızlığınızın olmaması gerekiyor ve uygun hacimde tam dişsiz (veya tam dişsiz adayı) çenenizin olması yeterli. Peki hastalara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bu tedavi protokolünün en önemli avantajı, arka bölgelerde kemik yetersizlği olan vakalarda, kemik genişletme, sinüs yükseltme vb. ameliyatlar yapılmadan sabit protez seçeneği sunmasıdır. Kemik genişletme ameliyatlarının yapılmaması, hastayı bu işlemlerin risklerinden (enfeksiyon, greftin erimesi vb.) kurtarmakla birlikte, maddi olarak da rahatlatmaktadır. Diğer yandan, implant yapılmadan önce gerçekleştirilen greftleme (kemik genişletme) işleminin ortalama 4 ayda sonuçlandığını düşünürsek, all-on-four tekniğiyle bu süre beklenmeden tedaviye başlanılabilmektedir.

All-on-four sistemi ayrıca, implantların yapıldığı seans hastaya protez yüklemesi yapılmasını da önermektedir. Protokole uygun hastalarda ve implant çeneye istenilen sıkılıkta yerleştirilebildiğinde, hasta klinikten geçici sabit protezleriyle ayrılabilmektedir. 3-4 ay sonra ise hastanın kalıcı protezi yapılmaktadır.

Günümüzde bilgisayar destekli planlama ve üretim (CAD/CAM) sistemlerinin implantolojiye entegrasyonuyla birlikte all-on-four tedavileri daha başarılı ve öngörülebilir hale gelmiştir. Tomografi üzerinde yapılan planlamalar ve üretilen cerrahi rehberler sayesinde implant işlemleri neşter kullanılmadan, mükemmele yakın şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu da hasta için yüksek konfor, hekim için ise yüksek tedavi başarısı anlamına gelmektedir.

Sistem adını her ne kadar dört implanttan alsa da, dört, sistemin uygulanabildiği minimum implant sayısıdır. Çoğu klinisyen sistemin mümkün olduğu kadar fazla implantla uygulanmasını önermektedir -mümkünse beş veya altı-. Bunun iki gerekçesi var: Birincisi “ne kadar fazla implant, o kadar protez desteği” düşüncesi. Yani yapılacak protezi ne kadar fazla sayıda implant taşırsa, implantlara o kadar az yük gelecektir. İkinci gerekçe ise fazla sayıda implant yapıldığında, kaynama sürecinde implant kaybı yaşasak bile, zaman kaybetmeden protez aşamasına geçebiliyor olmamız.

Hekiminiz sizi muayene ettikten sonra, all-on-four için aday olup olmadığınız, adaysanız kaç implantla tedavinizin yapılabileceği ve implant yapıldığı seans geçici proteziniz yüklenebilecek mi bilgilerini verecektir.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu