Bize Ulaşın
Türkçe English عربى

İmplantoloji

Diş (dental) implantı nedir?

İmplantlar, diş kaybının yaşandığı bölgedeki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Titanyum, kemiğe entegre olarak (kaynayarak) üzerine yapılacak diş için sağlam bir temel oluşturur. Daha sonra implantın üzerine yapılan porselen dişle birlikte bölgedeki diş kaybı restore edilir. Aynı zamanda implantlar, çene kemiğinin dişsiz kalmasına bağlı gelişen kemik erimesini de önleyerek hastanın yüz yapısını korumaya yardımcı olur.

 

Cerrahi İşlem

İmplantların yerleştirilmesi bir ya da iki aşamalı cerrahi işlemle mümkün olmaktadır. İlk olarak, implant lokal anestezi ile çene kemiği içine yerleştirilir. Bu cerrahi işlemi takiben, ilk 2 ila 4 ay arasında implantlar dişetinin altında bırakılıp çene kemiğine entegre olması beklenir. Bu süreç boyunca, mümkünse hastaya geçici bir protez uygulaması yapılır ve yumuşak gıdalar tüketmesi tavsiye edilir.

İmplant çene kemiğine entegre olduğunda ikinci aşama başlar. Dişeti şekillendiricinin takılmasından ortalama bir hafta sonra implant üzerinden ölçü alınarak laboratuvara gönderilir. Takip eden seanslarda altyapı uyumu, dişin biçim ve renginin belirlenmesi gibi çeşitli provalar yapılır. Porselen diş son halini aldığında dişeti şekillendirici implanttan çıkarılır ve implantın içine küçültülmüş diş formunda bir dayanak (abutment) vidalanır. Hazırlanan diş bu dayanağa yapıştırılarak tedavi tamamlanır.

 

İmplantların üzerine ne tür protezler yapılabilir?

Tek diş kaybını restore etmek için implant üzerine tek kuron protezi (diş kaplaması) yapılır. Çoklu diş kayıplarında dişsiz bölgeye yeterli sayıda implant yerleştirilerek üzerlerine köprü tarzında sabit bir protez yapılabilir. Yapılacak implantın sayısı, kaybedilen diş sayısı, çene kemiğinin durumu, ne tür bir protez yapılacağı vb. etkenler göz önünde bulundurularak hekim tarafından belirlenir. Örneğin yan yana iki diş kaybı söz konusu ise 2 implant, yan yana 3 diş kaybı söz konusu ise 2 ila 3 implant yapılması gerekmektedir.

 

Neden dental implantları geleneksel protezlere tercih etmeliyim?

Bunun birkaç sebebi vardır: Öncelikle diş boşluğunu doldurmak için komşu dişlerin aşındırılmasına gerek kalmaz. İmplantın üzerine yapılacak diş, orijinal dişe en yakın şekilde yapılırken, aynı zamanda implantın kendisi kemiğin içinde kök fonksiyonu gördüğü için yıllar içinde kemiğin erimesini önleyerek hacmini korumasını sağlar. Ayrıca hareketli protezler için tutuculuk sağlayarak, özellikle alt total protezin kullanılma zorluğunu ortadan kaldırır ve hastanın yaşam kalitesini arttırır.

 

Peki implant tedavisi için bir aday mıyım?

Eğer implant yaptırmak istiyorsanız, kapsamlı bir ağız içi ve radyolojik muayenenin yanında tıbbi geçmişiniz de değerlendirilmelidir. Eğer ağzınız implant tedavisi için uygun değilse, uygun hale getirmek için yapılabilecek tedaviler (kemik tozu uygulaması vb) size önerilmektedir.

 

Sağlık sorunları veya yaş faktörü implant yapılmasına engel olur mu?

Onkoloji hastaları, pıhtılaşma sorunu olan hastalar, kontrol altına alınamayan endokrin rahatsızlıkları olan hastalar, yakın zamanda radyoterapi ve/veya kemoterapi görmüş hastalar ve hamileler dental implant tedavisi için uygun adaylar değillerdir. Bunun dışında 16-18 yaşlarından itibaren, gelişimin tamamlanmasıyla birlikte genel sağlıkta tedaviye engel herhangi bir sorun bulunmadığı sürece, her yaştan hastaya dental implant tedavisi başarıyla uygulanmaktadır.

 

İmplant kemiğe kaynamadığı durumda ne yapılıyor?

İmplantlar son yapılan çalışmalara göre yüzde 95’in üzerine bir oranla çene kemiğine kaynamaktadır. Nadir de olsa kemik kalitesi, yoğun sigara kullanımı, cerrahi sırasında yaşanan olumsuzluklar, enfeksiyon vb. sebeplerle kaynama sürecinde olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Bu durumlarda kemiğe kaynamayan implant yerinden alınarak (gerekirse bir süre beklendikten sonra) kliniğimiz tarafından karşılanan yeni bir implant ilgili bölgeye yerleştirilmektedir.

 

İmplantla aynı anda diş yapılabiliyor mu?

Hastamızın çekilecek dişinin durumu ve kemik yapısı uygun olduğu durumlarda -çoğunlukla estetik bölgede olmak üzere- diş çekimini takiben, aynı seans implant yerleştirme işlemini, hatta implant üzeri protezi de yapabilmekteyiz. Böylelikle diş çekimi için kliniğimize başvuran hastalarımız, kliniğimizden yeni dişi ile ayrılabilmektedirler. Hastalarımızın "anında implant yerleştirme ve anında yükleme" ismi verilen bu işleme uygun olup olmadığını tespit etmek için röntgenle/tomografiyle muayene ve ağız içi muayene şarttır.

 

İmplant tedavisinde yeni gelişmeler nelerdir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de implant tedavileri dijital teknolojilerin entegrasyonuyla birlikte farklı bir yöne evrilmiştir. Bilgisayar desteğiyle birlikte, tedavi planlamaları ve implant/protez uygulamaları daha hızlı ve öngörülebilir şekilde yapılabilmektedir. Özel programlarla implantlar uygun boy ve çapta dijital olarak tomografi üzerine yerleştirilebilmekte ve buna uygun olarak 3 boyutlu yazıcıda hazırlanan rehberlerle implant operasyonları daha hızlı, konforlu, öngörülebilir ve minimal hatayla gerçekleştirilebilmektedir. Hatta uygun vakalarda, implant operasyonundan önce hastanın protezi tasarlnıp/üretilip hazır hale getirilebilmektedir.

 

6 implanttan daha az sayıda implant uygulanarak sabit protez (köprü) yapılamıyor mu?

Geleneksel implant tedavisinde sabit protez yapmak için gereken implant sayısı 6'dır. Nispeten yeni sayılabilecek bir sistem olan "All-on-four" ise sabit protezi 4 implant üzerine yükleme olanağı sağlamaktadır. Bu sistem sarkık sinüs boşlukları ve ince çene kemikleri gibi kemik genişletme operasyonları gerektiren vakalarda, açılı implantlar kullanılarak ilgili kemik yetersizliklerini pas geçme olanağı sağlamaktadır. Uygulanan 4 implantın üzerine hibrid, yani hem implant hem doku desteği alan vidalı bir protez yapılmaktadır.

Burada kastedilen “hepsi” protez dişler; “dört tane” ise dört adet implanttır.

Devamı
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!

RANDEVU ALIN

google-site-verification=qMMsX_7gkUaSgnxNNyiIZfhy85NQEWeuZcOWSDmiH9Q