Bize Ulaşın

Vakumlu Diş Protezi Nedir?

Vakumlu Diş Protezi Nedir?

Vakumlu diş protezi; geleneksel yöntemlerden farklı şekilde gelişmeye devam eden teknolojiye bağlı, kişiye özel tasarımlarla çok sık şekilde tercih edilen bir yöntemdir. Kullanım açısında kaliteli bir duruş sergileyen vakumlu diş protezi, aynı zamanda çok estetik görünüme sahiptir. Bu özellikleri ile diğer protez seçeneklerinden çok farklı olan bir protez türüdür.

Yeni nesil bir diş protezi olarak karşınıza çıkan vakumlu diş protez tedavisi, iyileştirilmiş ve çok daha işlevsel konuma getirilmiş özellikleriyle diş ve diş eti yapısına uygun protezlerdir. Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda, diş etlerine uyum sağlayan vakumlu diş protezi göz önünde bulundurulduğunda, geleneksel protez dişlerin yerine çok daha konforlu bir deneyim sunar. Vakumlu diş protezinin sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Geliştirilen uyum özelliği,
 • İşlevsel yönü,
 • Uzun ömürlü kullanım deneyimi,
 • Estetik görünümü.

Değişen ve her geçen gün gelişmeye devam eden teknolojiye bağlı olarak, çok daha ince ve hafif bir malzeme yapısına sahiptir. Özel tasarım seramik, zirkonyum, porselen gibi nitelikli malzemeler kullanılarak üretilir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı açısından alt ve üst çene kemiği yapısına uygunluğu ile fark yaratır.

Vakumlu Diş Protezi Avantajları Nelerdir?

Vakumlu diş protezi; geleneksel diş protezleriyle kıyaslandığında birçok farklı avantaja sahiptir. Gerek kullanılan malzeme kalitesi, gerekse fonksiyonellik bakımından üstün özellikler sunar. Vakumlu diş protezi, dayanıklı malzeme yapısı sayesinde uzun süreli kullanım sunar. Bu protez dişlerin sunduğu diğer avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok daha iyi bir çiğneme imkanı sunar,
 • Estetik bir görünüme sahiptir,
 • Diş ve diş etlerine uyumludur,
 • Kullanımı son derece konforlu ve rahattır,
 • Ağız içerisinde daha az yer kaplaması, rahat kullanım kolaylığı yaratır,
 • Kullanılan materyaller çok daha kalitelidir,
 • Kişiye özel tasarımıyla dikkat çeker,
 • Estetik açıdan doğal dişlere daha iyi uyum sağlar,
 • Hafif ve ince malzemelerden yapılması sayesinde, ağız içerisinde oluşabilecek tahribatın önüne geçer.

Hareketli protez olarak da nitelendirilen vakumlu protezler, implant üzerine yapılmış olup, özel tutucular sayesinde dişlerin yerine yerleştirilir. Bu durum ise hastalara çeşitli avantajları beraberinde getirir:

 • Uygun bakım yöntemleri, diş hekimine göre belirlenir,
 • Diş ve diş etine uyum sağlar,
 • Birden fazla çeşidi vardır,
 • Estetik bakımından tatmin edici bir görüntüsü vardır,
 • Doğru koşullarda yerleştirilen tak çıkar protezler, konuşma ve çiğneme gibi fonksiyonların yerine getirilmesi konusunda son derece kolay kullanıma sahiptir.

Ağız içerisinde hiçbir şekilde doğal diş kalmadığında, alt ve üst çene kemiği üzerinde yapılan takma dişlere vakumlu diş protezi ismi verilir. İmplant yapılamadığı durumlarda bu yola başvururken, bu diş protezlerinde önceden kullanılan plastik malzemenin yerini artık silikon damak diş yapısı almıştır. Ağız içerisinde hiç diş kalmayan hastalara uygulanan diş protezi, alt ve üst çenede kalan kemik dokusunda destek alarak vakum gücü ile ağız içerisinde kalabilen bir diş protezi olarak karşınıza çıkar. Bu protez akrilik malzemeden üretilmiştir. Halk arasında bilinen ismi ise damak protezidir. Vakumlu protezlerin sabit ya da hareketli olarak iki farklı türü vardır.

Sabit Protez Diş Nasıl Takılır?

Protez tedavilerinde en sık şekilde tercih edilen diş protezlerinden biri sabit protezlerdir. Ağız ve diş içerisine sabitlenerek takılır. İsminden de anlaşılacağı üzere sabit bir şekilde kullanılır ve takıp çıkarılması mümkün değildir. Bu tedaviyi tercih etmek isteyen hastalar, hem tek diş kayıplarında hem de birden fazla diş kayıplarında sabit protezleri kullanabilir.

Hareketli Diş Protezi Nasıl Takılır?

Halk arasında takma diş olarak nitelendirilen hareketli protezler; ağızda sabit bir şekilde duramaz. Bu protezlerin kendi içerisinde birçok farklı çeşidi vardır. Hastaların durumuna göre bu protezlerin kullanılabilir hale gelmesi için seans sayısı artırılabilir. Bu durum tamamen yapılacak olan bu işleme bağlıdır. Hareketli protezlerin yapımı sonrasında ise mutlaka diş temizliği yapılması gerekir. Bu protezler sayesinde:

 • Diş kaybına bağlı şekilde gelişen konuşma ya da çiğneme sorunları ortadan kalkar,
 • Ayrıca ağız içi estetiği açısından çok daha düzgün bir görünüm elde etmeyi sağlar.

Damaksız Diş Protezi Nasıl Takılır?

Üst çene kısmında yer alan damak kısmının olmadığı hastalarda kullanılır. Bu protez, üst çenede olan eksik dişleri ve diş etlerini kapsar. Yani ağzın damak bölümünü örtme özelliği yoktur. Bu sayede daha doğal bir his yaratır ve damak bölgesinde rahatsızlık hissi vermez. Damaksız diş protezleri, bütün olarak damak bölgesi kaybı yaşayan kişiler için son derece etkilidir.

Parsiyel Protezler Nasıl Takılır?

Bu protez çeşidi, hastaların tüm dişleri kaybettiği durumlarda tercih edilir. Dişlerin tamamının değil, sadece birkaç tanesinin kaybedilmesi durumunda tercih edilmektedir. Bu protez dişler, hastalara tırnak ve kancaya benzer malzemeler kullanılarak sabitlenir.

Protez Dişin Önemi

Hastalar; hangi dişin ya da dişlerin eksik olduğuna ve genel sağlık durumlarına göre, yaşanan diş kayıplarından farklı şekillerde etkilenir. Kaybedilen diş eğer birkaç tane ise ağızda daha büyük boşluklar oluşur ve hasta tarafından hissedilen rahatsızlığın boyutu artar. Telafi edilmeyen diş kayıpları ise diş eti hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca diş fırçalamayı ve düzenli ağız bakımını daha zor hale getirebilir. Bu şekilde yaşanan rahatsızlıklar konfor alanını daraltır. Dolayısıyla eksik dişlerin hemen yerine yenilerinin getirilmesi gerekir.

Genel olarak diş ve diş eti hastalıklarının zamanında tedavi edilmemesi, diş ve kemik kaybı yaşanmasına neden olur. Protez diş tedavisi ise kaybedilen ağız ve diş sağlığını düzeltme konusunda etkilidir. Uygulanan diş protezi sayesinde kaybedilen yanak desteği, dudak, çiğneme fonksiyonu, konuşma yeteneği ve estetik görünüm tekrar kazandırılır. Eksik dişler sayesinde özgür bir şekilde gülmeyi unutan hastaların; bu tedaviler sayesinde psikolojik açıdan desteklenmesi sağlanır. Protez tedavisi ve diğer ortodonti işlemleri, kaybedilen dişlerin yerine yenilerinin getirilmesini sağlayarak hastaların yaşam kalitesini yükseltir.

Ağız içerisinde hiç dişi kalmayan ya da büyük boşlukları olan kişilerde protez diş tedavisi uygulanarak, bu kayıpları yerine getirilmesi sağlanır. Bu protezler, hastalar için büyük avantajları beraberinde getirse bile asla doğal dişlerin yerini tutmayacağının bilinmesinde fayda vardır. Bu yüzden protez takıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Protez kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Protezin her yemekten sonra mutlaka yıkanması gerekir,
 • Öğün aralarında ve gece uyumadan önce mutlaka temizliği yapılmalıdır,
 • Fırçalarken tüm yüzeylerin temizlendiğinden emin olunmalıdır,
 • Diş fırçalamak amacıyla protezlere özel diş fırçaları ve protezler için üretilen macunlar tercih edilmelidir,
 • Sabit protez için eczanelerde satılan özel diş ipleri kullanılabilir,
 • Hareketli protez için eczanelerde satılan kimyasal temizleyici içeren sıvılardan yardım alınabilir,
 • Kimyasal sıvı içerisinde bekletilen protezi kullanmadan önce mutlaka yıkanması gerekir,
 • Protez diş üzerinde kalıcı lekeler ya da tartarlar oluşmuşsa, temizliğini sağlamak için diş hekimine danışmakta fayda vardır,

Protez diş kullanımı sırasında, düzenli olarak diş hekimine uğrayarak kontrollerin yapılması önemlidir.

Protez diş kullanımı genç yaşlara kadar indiği için, hastaların bu konuda daha dikkatli davranması gerekir. Genç yaşta protez diş kullanmak zorunda kalan hastalar aslında çok daha şanslıdır. Kemik yapısında henüz çok büyük kayıplar ortaya çıkmadığında, protezlerin damağa ve dişe tutulma işlemi çok daha kolay olabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Dentaliva Güvencesinde

Ağız ve diş sağlığı konusunda çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmamak için, fark edilen en küçük bir sorunda bile diş hekimine başvurmak gerekir. Bu noktada tercih edilen diş kliniğinin ihtiyaçlarınıza yanıt vermesi ve uygun tedavi planlamasını yüksek kalite standartlarında hayata geçirmesi ise olmazsa olmazdır. Aksi takdirde diş sağlığı açısından gerekli olan tedaviye ulaşmak çok zor olabilir.

Dentaliva, bu konuda beklentileri karşılayan profesyonel çalışma prensibi ile rakiplerinden bir adım öne çıkan bir diş kliniğidir. Alanında uzman diş hekimleri ile her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden Dentaliva, güzel gülüşlerin de en güzel mimarıdır. Ağız ve diş sağlığınıza kaliteli bir dokunuş yapılması için Dentaliva web sitesini ziyaret edebilir, iletişim numaralarını kullanarak hemen bizimle irtibat kurabilirsiniz. Estetik gülüş tasarımı ile özgürce gülümsemek Dentaliva ile artık çok daha kolaydır.

İletişim Formu
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu