Bize Ulaşın

Sinüs Lifting

Sinüs Lifting

İmplant uygulamalarında sinüs liftingin önemi çok büyüktür. Üst çenenin hemen yukarı kısmında yer alan maksiller, sinüs bölgesinde azı dişlerin yakınında bulunan anatomik olan hava boşluklarına sinüs denmektedir. Azı dişlerin yakın bölgesinde yer alan bu boşluklar, kafa ağırlığının azalması ve ses oluşumu için son derece önemlidir. 

Sinüs boşlukları zaman içerisinde aşağı doğru sarkmaya başladığında, kemik hacminde bir takım istenmeyen kayıplar meydana gelmektedir. Bu kayıplar ilk etapta sürecin doğal bir parçası olarak görülse bile dişler kaybedildiğinde ve implant yapılacak duruma geldiğinde sorun teşkil etmektedir.

Sinüs lifting ameliyatı, aşağı doğru sarkan sinüs boşluklarının doldurulması ile dişsiz olan bölgelerde implant tedavisi uygulayabilmek için kullanılmaktadır. Bu işlemle birlikte bölgeye implant yapılacak yeterli kemik içi yerleşmesi, bu implantın genişliği ve boyu için yeterli hacmin yaratılması hedeflenmektedir. Açık sinüs lifting ameliyatı sonrasında ihtiyaca göre lokal yada genel anestezi uygulanmaktadır.

Kafatasında yer alan kafa ağırlığını azaltmak ve kişi tarafından çıkarılan seslerin daha düzgün olabilmesini sağlamak gibi görevleri bulunan sinüslerin bir kısmı dişlerin yakın kısımlarında yer aldığından diş sağlığı bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Üst çene (maksilla) arka çene kemiği en üst bölgesinde dişler kaybedildiğinde, bu kayıp dişlerin yerine uygulanacak protezler zamanında uygulanmadığında, sinüs duvarı ve kret tepesi ismi verilen çene kemiği en üst bölgesi arasında bulunan açıklıkta kısaltmalar ortaya çıkmaktadır. Bu bölgeye implant yapılacak yeterli kemik bulunmadığından, azalmış kemik oranında artış yaratmak adına sinüs lifting uygulanması gerekmektedir.

Sinüs Lifting Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Özellikle üst çene bölgesinde yer alan dişlerin yenilenmesi için uygulanan implantlarda, bu operasyonların doğru şekilde tamamlanabilmesi için gerekli olan bazı şartlar bulunur. İlk olarak çenenin bittiği alandan itibaren başlayan kemik yapısının yeterli yoğunluğa ve hacme sahip olması, aranan şartların başında gelmektedir. Bu sert doku, aranılan şartları tam anlamıyla sağlayamadığından implant operasyonuna başlamak mümkün değildir. Şartlar elverişli hale getirdikten sonra sinüs lifting işlemine başlanır.

Sinüs kaldırma yani sinüs lifting, cerrahi işlemlerle var olan bir kemik sistemini yoğun hale getirmek ve eksik kemik bölgeleri mevcut bu bölgelere yeni kemik oluşumu yaratmak için kullanılan bir tekniktir. Bu tekniği uygularken hedeflenen, implantın tam anlamıyla sağlıklı bir şekilde ağız içinde tutunabilmesi için sağlanacak gerekli hacim ve yoğunluğa sahip diş kemiğini meydana getirmektir. Uzun ömürlü ve sağlıklı bir implant için bu gibi durumlarda sinüs lifting uygulaması yapmak şarttır.

Sinüs lifting ameliyatı (sinüs kaldırma, yükseltme) işlemi, çoğunlukla lokal anestezi uygulanarak, standart şekilde diş doktoru koltuğunda yapılan cerrahi bir diş müdahalesi olarak bilinir. Bunun için öncelikle çene cerrahı tarafından sinüs lifting uygulanacak bölge belirlenir. Bu işlem alanında uzman bir çene cerrahı tarafından yapıldığında uzun ömürlü ve sağlıklı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Nitekim oldukça hassas ve milimetrik hesaplarla gerçekleştirilen sinüs lifting operasyonu, dikkat gerektiren bir işlem olduğundan uzmanlık şarttır.

Bu sinüs bölgesi yapılan operasyonla istenilen seviyeye kaldırılır ve ağız iç kısmında açılan küçük bir pencere sayesinde ulaşılabilir hale getirilir. Sinüs bölgesinin içini kaplayan sinüs membranında beklenen yükselme elde edildikten sonra, ortaya çıkan boşluğa greftleme işlemi ve kemik tozu uygulanarak dikiş atılır ve ardından bölge kapatılır.

Sinüs Lifting Operasyonu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sinüs lifting ameliyatı sonrasında, ortaya çıkan yara bölgesinin bir süre korunabilmesi için en az 24 saat boyunca diğer diş bölgesiyle yemek yenmesi önemlidir. Ayrıca işlem sonrası 2 saat boyunca hiçbir şey tüketmemek gerekir. Sinüs kaldırma işlemi ardından burun temizliği yapıldığı esnada basınç uygulamadan kaçınılmalı ve özellikle hapşırma esnasında ağız açık bırakılmamalıdır.

Sinüs lifting ameliyatı sonrasında, kemik dokusunun yeterli olgunluğa erişmesi beklenir. Bu süre hastadan hastaya iyileşme sürecinde farklılık gösterse bile, ortalama 6 ay tam anlamıyla yoğunluğa ulaşma süresinden bahsedilebilir. 3-6 ay gibi bir zaman beklemenin ardından, sinüs lifting ameliyatının başarıyla sonuçlandığı çene cerrahı tarafından onaylanması halinde kemik yapısı yapılacak olan implantı kabul etmeye hazır hale gelmiş demektir.

Kapalı sinüs lifting operasyonu, eğer hasta en az 4 mm kemik hacmine sahipse uygulanabilir. Daha az bir kemik grefti gerektirdiğinden, dolayısıyla bekleme zamanı da buna bağlı olarak daha azdır. Operasyon sonrasında olası bir terslik yaşanmaması halinde, implant uygulamasına geçilebilir.

Ağız içinde yapılan diğer uygulamalarla kıyaslandığında, sinüs lifting işlemi havalandırma boşluğu ile alakalı bir işlem türüdür. Bu boşluğa ardından kemik tozu ve implant konulacağı için, havalandırma boşluğunda oluşabilecek herhangi bir basıncı engellemek çok önemlidir. Operasyon ardından bölgeye buz kompresi uygulamak acıyı azaltacaktır. En az 5 dakika aralıklarla yapılması gereken buz uygulaması gece yatana kadar devam etmelidir.

Sinüs lifting ardından en az 2 gün boyunca tükürülmemesi gerekir. Basınç ortaya çıkaracak hareketlerden kaçınılmalı, ağız çalkalanmamalıdır. Ayrıca başı öne eğme, ağır kaldırma gibi durumlardan 2 gün boyunca kaçınmakta fayda vardır. Sert gıdalar tüketmekten kaçınmak gerekir.

Bununla birlikte operasyon sonrası ilk 2 gün alkol, çay, kahve, baharatlı ve asit içeren gıdalar tavsiye edilmez. O bölgenin zarar görmemesi için travma gelmemesi, o yöne doğru yatmamak ilk etapta dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ayrıca sinüs lifting ameliyatı sonrasında ilk 2-3 gün boyunca burundan sızıntı olacak şekilde kan gelmesi beklenen bir komplikasyondur.

Sağlıklı Dişler ve Uzun Ömürlü Sinüs Lifting Uygulamaları Dentaliva Farkıyla

Ağız ve diş sağlığı, sağlıklı bir şekilde gülebilmek ve her ortamda rahatlıkla dişleri gösterebilmek adına önemlidir. İhmal edilen dişler, uzun vadede yıpratıcı süreçler yaşamanıza ve hayat kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığında olası problemlerle karşılaştığınızda, durumun ilerlemesini beklemeden hemen profesyonel bir yardım almanızda fayda vardır. 

Bu anlamda özgüven anlamında çok büyük bir önemi olan dişlerinizi emanet ettiğiniz kliniğin güvenilir olması, diş hekimin alanında gerekli tecrübeye sahip olması gönül rahatlığıyla diş doktoru koltuğuna oturabilmek için son derece dikkat gerektirir.

Dentaliva, ağız ve diş sağlığınızı sizin kadar önemseyen ve uzun yıllardan beri siz içiniz rahat bir şekilde kocaman gülebilin diye çalışmalarını sürdüren profesyonel bir firmadır. Tüm işlemlerini güler yüzlü çalışma kadrosu ve ağız ve diş sağlığı konusunda uzman diş hekimleriyle büyük bir özveriyle gerçekleştiren Dentaliva için hasta mutluluğu çok önemlidir.

Memnuniyet odaklı ve hasta konforunu ön planda tutarak çalışan Dentaliva, profesyonel olmakla beraber hastaların çekinmeden, konforlu bir şekilde ağız ve diş sağlığı adına hizmet almasını sağlamaktadır. Hasta ihtiyaçlarını en doğru şekilde tespit edip buna bağlı uygulamalar gerçekleştiren Dentaliva, 2012 yılından bu yana herkes rahatlıkla gülsün diye üst düzey kalite standartlarında büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Ağız ve diş sağlığınız için gerekli olan tüm işlemleri Dentaliva Diş Kliniğinde yaptırabilirsiniz. Bize uğramadan dişlerinizi kimseye emanet etmeyin. Dentaliva, gelişerek hizmet verirken nitelikten ödün vermeyen özverili bir diş kliniğidir.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu