Bize Ulaşın
Türkçe English عربى

Protez Diş Tedavisi

Hibrit protez nedir ?

İmplant üstü protezlerdir. Kaybedilen gerek sert doku gerekse yumuşak dokuyu yerine koyabilen, estetik ve fonksiyon açısından tatminkar sonuç elde edilebilen protezlerdir.

İmplant üstü protezler ; sabit ve hareketli protezler olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırma ; implant sayısı , lokalizasyonu ve hastanın ağız hijyeni gibi faktörlere bağlı değişmektedir. İmplant üstü hibrit protezler ;   İmplant üstü sabit protez sınıfına girmektedirler.

 

Hibrit protezler kimlere uygulanır ?

Kemik rezorpsiyonunun ileri derece olduğu  ,  estetiği sağlamak için gülme hattının yüksek olduğu hastalarda tercih edilmektedir.  Hastanın kemik yüksekliği yeterli olmadığı durumlarda (üst çene için sinüs yükseltme operasyonunun belli nedenerle yapılamadığı durumlarda)  implant açılı yerleştirilerek hibrit protez  yapılabilmektedir.

 

Hibrit protezler kaça ayrılır ?

İki çeşit hibrit protez vardır. İmplant üstüne kesik diş görevi gören abutment dediğimiz yapı üzerine yapılır. Birincisi ; Hibrit protez simantasyon dediğimiz yapıştırma yöntemi ile gerçekleştirilir. İkincisi ; hibrit protez implant üstüne vidalama yöntemi ile uygulanmaktadır.

 

Vidalı sistemin avantajı nedir?

Hibrit protez ile alakalı bir problem yaşandığı zaman ;  vidalar çıkartılarak protezinizin çıkartılması ve problemin giderilmesi daha kolaydır.  Simantasyon (yapıştırma) yöntemi ile yapıldığında , protezi çıkartmak için uygulanan kuvvet porselene ve implanta zarar verebilir.

 

Hibrit protezlerin dezavantajı var mıdır?

Dezavantaj olarak sayılabilecek özellik ;  protezin dokuya bakan kısımlarının hasta tarafından çok iyi temizlenmesi gerekmektedir. Bu konuda hastaya kolaylık sağlamak adına ,protez çok iyi cilalanıp ve yüzeyleri dışbükey olarak hazırlanmaktadır.

 

Hibrit protezler hangi malzemeleden yapılır?

Genel olarak metal alt yapının üzerine diş eti estetiği için pembe akrilik ve takım dişler kullanılmaktadır .Boyanma ve aşınmalar minimuma indirgemek amacıyla porselen de kullanılmaktadır.

 

Zirkonyum Nedir ?

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır. Metal altyapılı sistem ile kıyaslandığında çiğneme kuvvetlerine son derece dayanıklıdır. Beyaz renkli olması sebebi ile estetiğin önemli olduğu ön bölgelerde de gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Metal altyapılı sistemler üzerine porselen işlenirken kullanılan opak maddesi bu sistemde yoktur. Beyaz rengi ve ışığı geçirebilmesi sebebi ile hem dirençli hem de doğala yakın bir görüntü ortaya çıkar.

Dişetlerinde zamanla oluşan metal renginin yansıması bu sistemde görülmez. Dişetlerinin sağlığı için hiçbir olumsuzluğu yoktur.

Restorasyonların ömrü, protez doğru bir şekilde uygulandıktan sonra tamamen hastanın ağız hijyenine gösterdiği özen ile doğru orantılıdır.

Metal alerjisine sahip bireylerde kullanılabilir. Alerjiye sebep olmaz.

 

 

Benzer Tedaviler

Bonding uygulaması; genellikle tek seansta uygulanabilen,diestemalı, kırık diş bozukluğu olan dişlerde uygulanan estetik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Genellikle bir travma sonucu dişlerde meydana gelen kırıkların tedavisinde en önemli nokta kırık bölgesinin bulunduğu yerdir.

Devamı

Diastema, yan yana olan dişler arasında oluşan aralıklara verilen addır.

Devamı

Kompozit dolgu hamur kıvamında olan, diş rengini ve diş dokusunu taklit eden, estetik bonding uygulamalarında kullanılan materyaldir.

Devamı

Yirmi yaş dişleri, onlu yaşların sonunda veya yirmili yaşların başında çıkması beklenen azı dişleridir.

Devamı

Pulpa, dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu, dişe canlılık veren dokudur.

Devamı

Diş Çekimi, 20 Yaş Diş Çekimi, Kök Ucu Rezeksiyonu, Sinüs Lifting (Yükseltme) Tedavilerini Kapsamaktadır. 20 yaş çekimi

Devamı

Diş, çene kemiği ile onu bütünüyle saran diş eti ve ağız dokularının sağlığıyla ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Devamı

Ön dişlerin üzerine yapıştırılan, doğal diş görünümlü, ışık geçirgenliği olan, kompozit veya  porselenden meydana gelen estetik uygulamadır.

Devamı

Çene ekleminizde ses geliyorsa ağrı şikayetiniz olsun ve olmasın mutlaka diş hekimine muayene olmalısınız.

Devamı

Diş beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir. Hekiminiz ağız içi muayene sonrasında herhangi bir engel varsa bunu mutlaka size bildirecektir.

Devamı
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!

RANDEVU ALIN

google-site-verification=qMMsX_7gkUaSgnxNNyiIZfhy85NQEWeuZcOWSDmiH9Q