Bize Ulaşın

Koruyucu Sporcu Plakları

Koruyucu Sporcu Plakları

Spor yaparken, öncelik olarak insan sağlığını etkili yöntemler kullanarak korumak ve güven verici tedbirler almak çok önemlidir. Darbe oluşturan ve temaslı spor aktivitelerinde yaralanma ve travma gibi durumların yaşanma ihtimali yüksek olduğundan, diş hekimleri koruyucu sporcu plaklarını önermektedir. Bu yüzden özellikle amatör olarak spor yapan kişilerde, olası kazalara karşı hasarı en aza indirmek için koruyucu spor plaklarının kullanılması gerekir.

Spor yaparken kullanılan koruyucu sporcu plak, travma ve darbelere karşı sporcuları korumaya yardımcı olur. Özellikle karşı tarafla yakın kontak oluşturan spor branşlarında, kullanılan bu aparat sayesinde özel olarak koruyucu bir tedbir alınmış olur. Sağlıklı yaşam için yapılan spor aktiviteleri, genel olarak insan sağlığını çok olumlu yönde etkiler ve fayda sağlar. Buna rağmen bazı spor etkinliklerinde istenmeyen kazalar ve yaralanmalar yaşanması kaçınılmazdır.

Buna bağlı olarak kazalarda alınan darbelere ve yaralanmaların önüne geçen koruyucu plakların kullanılabileceği spor branşları şu şekilde sıralanabilir:

 • Güreş,
 • Tekvando,
 • Futbol,
 • Basketbol,
 • Boks,
 • Hokey,
 • Hentbol,
 • Rugby,
 • Tüm dövüş sporları.

Yakın mücadelenin yaşandığı tüm spor aktiviteleri örnek olarak sıralanabilir. Özellikle direk, tekme ve yumruk gibi darbelere karşı ağız ve dişlerin korunması çok önemlidir. Bireyler olarak insanların ağız ve diş yapısına, ölçüsüne özel olarak üretilen parçalar kullanılarak bu konuda kişisel bir tedbir almak mümkündür. Her insanın ayak ve bedensel ölçüleri farklı olduğu gibi, sporcu plakları da ağız ve diş ölçülerinin de kişiye özel ölçülere sahip olduğu bilinmelidir. Bu aparatların rahat bir şekilde kullanılabilmesi için doğru ölçü ile üretilmiş olması gerekir.

At ve üst çene kemiğini destekleyen koruyucu sporcu plaklar; alttan, üstten ve yandan gelen darbelere karşı hem dişleri hem de ağzı korur. Bu konuda çok büyük bir destek sağlayan bu unsurun tedarikçi bir ortodontist tarafından desteklenmesi gerekir. Sağlıklı hammadde ile malzeme kalitesinin yüksek standartlarda tercih edilmesi çok önemli bir detay olarak karşınıza çıkar. Tercih edilen spor aktivitesinin özelliklerine göre, koruyucu plak kullanımının uygun şekilde tercih edilmesi gerekir. Sonraki süreç içerisinde kullanım ve ürünün getirdiği diğer avantajlar, spor yaparken ağız bölgesinde oluşabilecek yaralanmaların önüne geçer.

Koruyucu Sporcu Plak Ne İşe Yarar?

Sporcular için özel olarak üretilen koruyucu plaklar, ilk olarak 20.Yüzyılın başlarında kullanılmaya başlamıştır. Zaman içerisinde gelişmeye devam eden bu ürünler, günümüze geldiğinde çok daha korunaklı ve destekleyen bir hal almıştır. Diş sıkmanın önüne geçen ve dıştan gelen tüm etkilere karşı koruma oluşturan bu aparat, sert tipi sporlarda insan sağlığı için çok pozitif sonuçlar ortaya koymuştur.

Sağlıklı etkisi ve kullanışlı özelliklere sahip olan bu ürünlerin kullanıcılara sağladığı avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Spor yaparken dişlerin zarar görmesini engeller,
 • Ağız kısmını darbelere karşı korur,
 • Çene kemiğine destek sağlar,
 • Darbelerin etkisini büyük ölçüde azaltır,
 • Darbe alındığında dudakların kanamasını engeller,
 • Diş etlerini koruma altına alır.

Koruyucu plak olarak kullanılan bu ürünler sayesinde, aktif bir spor yaşamı olan kişilerin diş problemleri yaşamasında önemli ölçüde bir azalma görülmüştür. Dişlere alınan küçük bir darbenin bile zaman içerisinde dişlerde çürümeye neden olabileceği unutulmamalıdır.

Koruyucu Sporcu Plağı Nasıl Takılır?

Sporcu plağı, kişiye öze olarak üretilen bir ürün olduğundan dolayı kullanılması ve takma işlemi son derece basittir. Uzman diş hekimleri tarafından kişinin ağız ölçüsü alınarak üretilen plak modelleri, kişiye birebir uyumlu şekilde sunulur. Ağız ve diş yapısına tam olarak uygun şekilde tasarlanan bu ürünler, dişlere çok uygun ve kolay şekilde takılabilir. Takma işlemi, genellikle spor aktivitelerinde hemen müsabaka öncesinde gerçekleştirilir. Profesyonel olarak spor yapan kişilerin bu konuda antrenörleri tarafından yardımcı olmaları beklenir. Amatör sporcular ise bu aparatı tek başına da rahatlıkla takabilirler.

Çok sert bir malzemeden üretilmemiş olmasına rağmen, koruyucu sporcu plağı çok koruyucu ve dirençli bir sağlık aparatı olarak bilinir. Kusursuz bir şekilde alınan ölçü sayesinde takma ve kullanma konusunda önemli ölçüde kolaylık sunan bu ürünler, özellikle küçük yaşlarda spor yapmaya başlayan çocuklar için çok doğru bir tercihtir. Darbe ve temas durumunda olası hasarı önleme özelliği ile ön plana çıkan bu ürünler, birçok spor dalında kişilerin daha başarılı bir performans sergilemesini sağlar.

Koruyucu Spor Plakları Ne Zaman Kullanılabilir?

Sağlıklı bir yaşam standardı oluşturmak için spor yapmak her insanın sıklıkla tercih ettiği bir etkinliktir. Ancak spor yaparken herhangi bir sağlık problemi oluşmaması için hazırlıklı olmak gerekir. Sporcu plak ürünleri ise bu yönü ile birçok spor etkinliği için gerekli olan unsurlar arasında yer alır. Her bireye özel şekilde tasarlanan bu ürünler, spor yaparken takılır ve spor aktivitesi sona erdiğinde çıkarılır.

Diğer plak modellerine göre çok daha kaba bir yapıya sahip olan koruyucu spor plakları, spor etkinliğinden sonra mutlaka hemen çıkarılmalıdır. Uzun süre kullanıma bağlı olarak aşınmalar meydana gelebileceği için, en az altı ay sonunda bu ürünlerin tekrar ölçü alınarak yenilenmesi tavsiye edilir.

Çocukların spor yapması, genellikle anne ve babaların çok desteklediği bir konu olmanın yanı sıra, başta gülüş kaybı olmak üzere birçok travmaya neden olabilecek diş yaralanmaları istenmeyen bir durumdur. Futbol, basketbol ve uzakdoğu sporlarından sıklıkla yaşanabilen diş kırılmaları ve dişlerin yerinden çıkması ile sonuçlanan kazalarda genel olarak üst çene ön estetik bölgedeki dişler zarar görür. Dudak bölgesinin ve dişlerin hasar gördüğü bu kazalarda, genel olarak alt ve üst dişlerin birbirine sıkı şekilde çarpması dudağın araya sıkışması, dişlerde çatlama ve kırılmalara sebebiyet verebilir.

Bu olumsuz durumlardan korunmak ve daha güvenilir bir spor deneyimi ile sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için diş hekiminin alacağı ölçü üzerinde hazırladığı sporcu plaklarını kullanabilirsiniz. Çocuklar için temin edilen koruyucu plakların kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar olduğu bilinmelidir. Çocukların ayak numarasının değiştiği gibi, büyüdükçe çene kemiğinin ve ölçülerinin de değişeceği unutulmamalıdır. Bu plakları en az yılda bir kez yenilemek, ağza tam oturan plaklar sayesinde spor yaparken tam koruma sağlar.

Sporcu Plakları Dentaliva Kalitesinde

Ağız ve diş sağlığını korumak, spor yapan bireylerin performansını arttırma konusunda çok önemli bir yardımcıdır. Spor esnasında oluşabilme ihtimali olan travmatik yaralanmaların azaltılması ile beraber, dişlerin sert dokularını yiyecek ve içeceklerin oluşturacağı asidik ortamdan korumayı hedefleyen koruyucu sporcu plakları, günümüzde dijital diş hekimliğinin olanakları sayesinde çok daha kısa süre içerisinde üretilebilir duruma gelmiştir.

Sporcu içecekleri, katı ya da sıvı şekilde alınan gıda takviyeleri; yüksek serbest şeker ve asidik yapıları sayesinde diş sert dokularında çok önemli zararlara neden olabilirler. Kullanılan sporcu plakları, dişlerle bu teması engelleyerek diş sert dokularını koruma altına alma konusunda etkilidir. Bu nedenle çene ekleminin doğru pozisyonu ile diş hekimin özel olarak aldığı ağız ölçüsü sayesinde, tam oturan koruma plağına sahip olmak mümkün hale gelebilir.

Koruyucu diş plaklarının doğru ölçülerde alınabilmesi için ilk olarak bu konuda uzman diş hekimlerini hizmet verdiği diş kliniklerine gitmekte fayda vardır. Aksi takdirde ölçüsü uymayan bir plak ile spor yaparken darbelere karşı dişleri korumak mümkün olmadığından, istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dentaliva, bu konuda yüksek standartlarda hizmet anlayışı ile ön plana çıkan son derece nitelikli bir kurumdur. Uzun yıllardan bu yana kalite odaklı hizmet prensibi ile hastalarına yuva sıcaklığında bir huzur ortamında diş tedavisi imkanı veren Dentaliva için öncelikli olan ağız ve diş sağlığınıza uygun tedavi planlamalarını hayata geçirmektir.

Ağız dolusu gülmek için uygun gülüş tasarımları başta olmak üzere birbirinden farklı diş tedavi yöntemlerine,güvenilir diş hekimleri sayesinde ulaşabilmek için web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Dentaliva ile ağız ve diş sağlığına nitelikli bir dokunuş yapmak artık çok daha kolaydır.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu