Bize Ulaşın

Köprü Diş Nedir, Nasıl Yapılır?

Köprü Diş Nedir, Nasıl Yapılır?

Ağız sağlığı ve bakımı oldukça önemlidir. Günlük diş ve ağız temizliğinin düzenli olarak ve doğru şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde çeşitli ağız ve diş eti hastalıkları ile uğraşılır. Önemsenmeyen ufak rahatsızlıklar ise zamanla daha büyük sorunları ortaya çıkarır. Diş çürümeleri, ağız ve diş eti yaraları, diş eti kaşıntısı gibi birçok sorun, düzenli ve yeterli kadar bakım yapılmamasından kaynaklanarak ortaya çıkar.

Bu durumda uzman bir doktora giderek güvenilir ve kaliteli hizmet almanız gerekecektir. Ağız ve diş sorunları arasında yaygın olarak görülen durumlardan biri de dişler arası boşluktur. Bu durumda yapılan uygulama olan köprü diş tedavisi ile ilgili oldukça fazla araştırmak yapılmakta ve tüm detayları öğrenilmek istenmektedir.

Köprü Diş Nedir?

Köprü diş, adından da anlaşılacağı üzere ağızda köprü görevi gören dişlerdir. Bunlar çeşitli sebeplerle dişler arasında oluşan boşluğa uygulanır. Yandaki her iki dişten tutunarak köprü şeklinde yerleştirilen dişler, oradaki boşluğu kapatır. Böylece eski görünümü ortadan kalkar. Köprü diş özellikle dişler arasında açıklık fazla olan kişilerin tercih ettiği başarılı yöntemlerden biridir.

Diş eksikliği ya da diş kaybı durumlarında uygulanan en yaygın tedavi yöntemidir. Bu köprü diş uygulamasının en önemli avantajı ise, zamanla diğer dişlerin de bozulmasını önlemesidir. Boşluk olan alan düzeltilmezse diğer dişlerde zaman içerisinde oraya doğru kaymaya başlar.

Bu da tüm diş düzenini bozar. Bunu önlemek amacıyla yıllardır kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de köprü diştir. Köprü diş, günümüzde üç farklı yöntemle uygulanmaktadır. Bunlar geleneksel, kanatlı ve implantlı köprü dişlerdir. Hepsinde de amaç boşluğu doldurmaktır.

Köprü Diş Nasıl Uygulanır?

Köprü diş tedavisinde başarı elde edebilmek için önce hastanın diş röntgeni çekilir. Boşluk olan alan ya da alanlar belirlenir. Aynı zamanda hastanın ağız ve çene sağlığının da duruma uygun olup olmadığı kontrol edilir. Ardından tedavi sürecine geçilir.

Köprü dişte, boş olan bölgenin yanlarında olan dişler önce törpü yardımı ile küçültülür. Daha sonra boşluk olan alanın ölçüleri alınarak hasta için en uygun olan diş, uygun ölçülerde yapılmaya başlanır. Hastanın orijinal diş yapısı ve diş rengine göre hazırlanan köprü diş protezi, başarılı şekilde uygulanır.

Yerleştirilen protezin hasta için rahatsızlık vermemesi oldukça önemlidir. Bu yüzden kontrol edilir. Eğer hastayı rahatsız eden bir durum varsa, yeniden uygun hale getirilerek yerleştirilir. Protezin aynı zamanda sağlam şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Geleneksel Köprü Diş

Köprü diş yöntemleri, hastanın kendi ağız ve diş yapısına göre belirlenir. Uzman doktor, hastaya en uygun olan köprü diş yöntemini seçerek tedaviye başlar. Bunlardan en eski olanı geleneksel köprü diştir. Sağda ve solda yer alan sağlam dişlerin törpü ile küçültülmesi ve şekillendirilmesi ile araya protez diş yerleştirilir.

En yaygın kullanılan ve oldukça da etkili sonuç alınmasını sağlayan yöntemlerden biridir. Hem kısa sürmesi hem de daha pratik olması nedeniyle yaygın olarak tercih edilir. Ancak diğer dişlerin küçültülmesi ve törpülenmesi durumu bazen hastalar tarafından istenmeyebilir. Burada doktor gözetimi ile diğer yöntemler uygunsa onları tercih edebilirsiniz.

Kanatlı Köprü Diş

Kanatlı köprü diş yönteminde, diş boşluklarını doldurması için hazırlanan diş komşu dişlerin arka kısmını yapıştırılır. Sağlıklı olan dişlerde kesme ve küçültme işlemi yapılmadan uygulanır. Çene yapısı buna uygun olan hastalarda tercih edilir.

Çoklu diş kayıplarında çok yaygın olarak tercih edilmez. Tek boşlukları kapatmada kullanılır. Bu da geleneksel köprü diş kadar yaygındır. Ancak genelde uzman doktor desteği ve tecrübesi ile hangi yöntemin uygulanacağına karar vermek daha doğru olacaktır.

İmplant ile Desteklenen Köprü Diş

İmplant yardımı ile desteklenen köprü diş ise genelde birden çok diş kayıpları olan hastalarda uygulanır. Kanatlı köprü diş yönteminde olduğu gibi dişlerin kesilmesi ya da küçülmesi işlemin bunda da gerek olmaz. İmplant vida yardımı ile dişler boşluk olan alana sabitlenir.

Belki de en az tercih edilen köprü diş tedavi yöntemlerinden biridir denebilir. Hem pahalı olması hem de daha fazla uğraştırması nedeniyle hastalar mecbur kalmadıkça bu yöntemi tercih etmezler. Diş etlerinde ekstra hassasiyet, diş eti yumuşaklığı gibi sorunların olması durumunda ise istense bile implant desteği ile yapılan köprü diş tedavisi uygulanamaz.

Köprü Diş Fiyatları

Diş boşluğu sorunu yaşayan oldukça fazla kişi vardır. Neredeyse birçok kişi bu yöntemi yaptırmış ya da yaptırmayı düşünmektedir. Köprü diş fiyatları da bu açıdan merak edilir. Ancak bu konuda ortaya çıkan fiyat kişiye göre değişir. Birden fazla alanda köprü diş uygulaması, köprü diş yöntemi ya da ağız ve çene sağlığı neticesinde ortaya çıkan ek tedaviler köprü diş fiyatlarında netliği ortadan kaldıran etkenlerdendir.

Bu yüzden yaptırmayı düşündüğünüz merkezle görüşerek ortalama bir fiyat alabilirsiniz. Bu konuda önemli olan ucuz yerleri değil, alanında başarılı ve güvenilir olan yerleri tercih etmektir. Dentaliva da bu konuda tecrübeleri doğrultusunda hizmet veren başarılı ağız ve diş uzmanlarından oluşur.

Kimlere Köprü Diş Yapılır?

Köprü diş tedavi yöntemi, dişleri arasında boşluk oluşan herkese yapılabilir. Yalnızca yöntem kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Örneğin diş etleri fazla yumuşak ya da hassas olan kişilere implant köprü diş önerilmez.

Yaygın olarak tercih edilen yöntem ise geleneksel köprü diş yöntemidir. Hem daha ekonomik olması hem de oldukça işe yaramasından dolayı tercih edilir. Ancak yaygın olarak tek diş boşluğu olan kişilerde tercih edilir. Birden fazla boşluklar için kanatlı köprü diş yöntemini kullanmak daha avantajlı olmaktadır.

Köprü Diş Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köprü diş yaptıran hastalar, artık bu dişlere de ayrı bir özen göstermek zorundadır. Köprü diş yöntemi ile yapılan dişlerin de bakımlarına ve temizliklerine özen göstermeleri gerekir. Köprü diş sonrası bir süre sert yiyecekler yemekten ya da aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içecek tüketmekten kaçınılmalıdır. Köprü dişlere doğru bakılması durumunda ilerde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Ancak bakımları tam olarak yapılmazsa ileride çeşitli diş eti hastalıkları ya da çürükler meydana gelebilir. Doktorunuz da uygulama sonrası kontrollerle ağız sağlığı ve köprü dişlerinizi kontrol etmelidir. Dentaliva'da aldığınız hizmetlerde hem tedavi sonrası hem de tedavi anında yeterli bilgilendirme yapılır, düzenli kontroller verilir. Bu sayede sürekli doktor kontrolünde olursunuz.

Köprü Diş Nerede Yaptırılmalı?

Köprü diş tedavisi, uzun yıllardır kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Dolayısıyla birçok yerde de uygulaması yapılmaktadır. Köprü diş uygulaması ile dişler arasındaki boşluklar ortadan kalkar ve harika bir görünüm elde edilir. Ancak köprü diş uygulamasından memnun kalabilmek için uygulamanın doğru bir yerde yapılması gerekir.

Aksi takdirde görsel olarak şekil bozuklukları, ağızda rahatsızlık verme ya da oynama gibi durumlar yaşanabilir. Dentaliva'da yapılan uygulamalar, hem başarılı sonuçlar almanızı hem de kaliteli bir hizmet almanızı sağlar. Siz de başta köprü diş tedavisi olmak üzere diğer tüm sorunlar için güvenle ve gönül rahatlığı ile Dentaliva'yı tercih edebilir, sağlıklı ve özgüvenli gülüşler elde edebilirsiniz.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu