Bize Ulaşın

İnvisalign ve Geleneksel Diş Telleri Arasındaki Farklar

İnvisalign ve Geleneksel Diş Telleri Arasındaki Farklar

Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulan dişlerin, tedavi süreci için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin en göz önünde olanı ise, geleneksel diş teli tedavisi ve invisalign ( şeffaf plak ) tedavisidir. Her iki tedavinin kendine has, birçok avantajı bulunmaktadır. Bununla birlikte aralarında belli başlı farklarda mevcuttur.

İnvisalign ve geleneksel diş teli tedavileri arasındaki farklar şunlardır: İnvisalign tedavisi, daha uzun aralıklarla yapılmasına rağmen, kontrol süreçleri daha kısadır. Buna karşın, geleneksel diş teli tedavisi daha sık kontrol gerektirir ve bu kontroller genellikle daha uzun sürer. İnvisalign kullanırken, tedavi dışarıdan fark edilmez, ancak diş teli tedavisi görsel olarak dikkat çekebilir. Ayrıca, İnvisalign ile yapılan rutin kontroller, geleneksel diş teli tedavisine kıyasla daha hızlı tamamlanır.

İnvisalign şeffaf plakaların, çıkarıp takılması ve temizlenmesi diş tellerine oranla çok daha konforludur. Şeffaf plaklar, diş tellerine oranla kullanım açısından oldukça rahat bir kullanım sunmaktadır. İnvisalign tedavilerde fiyatlar, diş teli tedavisi fiyatlarına oranla bir miktar yüksektir. Tedavinin zorluğuna göre bu fiyat farklılık gösterebilmektedir.

İnvisalign Nedir ?

İnvisalign, yüksek teknoloji ile ihtiyacı olan kişilerin diş yapısına uyumlu bir şekilde üretilen, şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavidir. Kişilerin bu tedaviyi tercih etmesinde ki en büyük etken, tedavi ağız içindeki şeffaf plakların, dışarıdan farkedilmiyor olmasıdır. Bu sayede invisalign tedavi sürecinde, günlük hayatınızda bir eksiklik yaşamadan, gülmeye devam edip bunun yanında yemek yerkende bir sorun yaşamamış olacaksınız.

Fakat burada bilinmesi gereken konuysa, bu tedavi yönteminin diş bozukluklarında kullanılmıyor olmasıdır. Yani invisalign tedavi yöntemi,daha basit bozukluklar için tercih edilen ve oldukça başarılı bir sonuç verebilecek bir yöntemdir. İnvisalign tedavi hem yetişkin, hem de basit diş bozuklukları bulunan çocuklarda kullanılabilmektedir.

Bu tedavinin de, kendi içerisinde işlediği bir süreç bulunmaktadır. Öncelikle uzman bir ortodontist tarafından, ilk muayene yapılmalı ve dişin invisalign tedavi yöntemiyle düzeltilip düzeltilmeyeceğine karar verilmelidir. Bu noktadan sonra, ağız ve diş ölçüleri alınmalıdır. Bunun sebebi ise, tedavi sonrasında dişin nasıl gözükeceğini görebilmektir.

Alınan ölçülerle birlikte, şeffaf plaklar üretilmektedir. Plak üretimi gerçekleştirildikten sonra, hastaya uygulanır ve yapması gerekenler anlatılır. Plaklar iki üç haftada bir değişerek, bir sonraki plağa geçilmektedir. Uygulama sonrasında ilk zamanlar, dişlerde baskı ve ağrı yapabilir. Fakat bu durum 3 yada 4 gün içerisinde düzelecek ve sıkıntısız bir şekilde tedavi süreci tamamlanacaktır.

Geleneksel Diş Teli Nedir ?

Geleneksel diş teli, metal diş teli olarakta bilinmektedir. Metal diş teli, diş teli tedavisinde dayanıklı yapıları sebebiyle, oldukça tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Dişlerin arasındaki boşlukların giderilmesinde, dişlerin dizilişi ve damak yapısındaki estetik bozuklukların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Her bütçeye uygun olabilecek bu tedavi yöntemi, 6 ay ile 12 ay arasında değişmektedir.Tedavi sürecinde gidilen her kontrolde, geleneksel diş teli üzerindeki lastikler değiştirilmektedir.

Özellikle çocuklar için kullanılan bu metal diş telleri, hem görünür, hem görünmez şekilde dişlere uygulanabilmesi sebebiyle, yetişkinler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Yetişkinler genellikle metal diş tellerinin, dişlerinin arkasına yerleştirilmesini istemektedir. Bunun nedeni ise dışarıdan görünme endişesini ortadan kaldırmaktır. İşte bu noktada, görünmez olarakta kullanılabilen metal diş telleri, onlar için oldukça doğru bir tercihtir. Metal diş telleri, diğer diş tellerine oranla daha dayanıklı ve daha hızlı sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra, bütçe dostu olmalarıda tercih edilmelerin oldukça büyük rol oynamaktadır. Metal braketlerin arasından geçen telleri tutmak için lastikler bulunmaktadır. Bu lastikler, kişilerin isteklerine göre renklide olabilmektedir. Bu özellikler sayesinde, tedavi süreci daha rahat gözlem önerilmektedir.

Metal diş tellerinin, tedavi süreci ise şu şekilde ilerlemektedir; Metal diş telleri takılırken, dişlerin kuru olması gerekmektedir. Bunun için ağız içi tükürüğü izole edecek aletler kullanılmaktadır.

Geleneksel diş teli uygulanırken, klasik yöntemde her dişe ayrı ayrı braket takılmaktadır. Bunun için dişlerde, pürüzsüzleştirme işlemi yapılmak zorundadır. Bu işlemden sonra, özel bir yapıştırıcı kullanılarak uygulanan braketlerin, diş ile bütünleşmesi sağlanmaktadır.Bu noktadan sonra yapıştırıcı sertleştirecek bir alet ile işlem tamamlanır. Her diş için ayrı ayrı yapılması gereken bu uygulama, arka gelin braketlerin içerisinden geçirilmesiyle tamamlanır. Bu diş telleri, herkese uygulanmamaktadır. Kimlere uygulanacağını uzman doktorlar tarafından yapılan muayene sonucunda karar verilir.

Bu tedavi;

  • Genel ortodontik problemleri olan kişilere

  • Çapraz yada yanlış yerde konumlanmış dişleri bulanan bireylere

  • Yüz ve çene yapısı dengesiz kişilere 

  • Diş kayıpları olanlara

  • Çenesi ileri yada geri olarak konumlanmış kişilere 

  • Ağzında eksik diş bulunanlara 

  • Erken süt dişi çekimi yapılanlara metal diş telleri uygulanmakta ve oldukça sağlıklı sonuçlar alınmaktadır.

İnvisalign Ve Geleneksel Diş Telleri Karşılaştırması 

Ortodontik tedavi yöntemleri arasında sıkça kullanılan invisalign ve geleneksel diş telleri kullanımında,kişilerin aklına invisalign plaklar mı, yoksa diş teli mi tercih etmeliyim düşüncesi gelmektedir. Aslında bu kişilerin verebileceği bir karar değildir. Öncelikle uzman bir ortodontist tarafından dişlerin durumuna ve uygulanacak tedavi yöntemine karar verilmelidir. Fakat yine de iki tedavi yönteminde, karşılaştırmasını yapmak aklınızdakisoru işaretlerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Diş telleri rahatsız edici olabilir,yemek yerken yada birini öperken rahat olmanızı engelleyebilir fakat, şeffaf plakların kullanımı oldukça kolaydır. Çünkü şeffaf plakları, kolaylıkla çıkarıp takabilir böylece fırçalamakta oldukça kolaydır. Diş telleri herhangi bir problem olmadan, dudak yada ağızlarda yaralara sebep olabilmektedir. Fakat şeffaf plak takıldığında, dışarıdan belli olmamakla birlikte bu tip sorunlarla karşılaşılmamaktadır.

Estetik açıdan diş telleri yemek yerken zorluk çıkarmakla birlikte,dışarıdan görülmektedir. Bunun yanında şeffaf plaklar kullanıldığında,oldukça rahat yemek tüketilebilir ve estetik açıdan kesinlikle farkedilmemektedir.

Dişler hareket ettirilirken, belirli bir kuvvet uygulanmaktadır.Bu tür durumlarda, kök kayıpları görülebilmektedir. İnvisalign plaklar uyguladığı kuvvetler,geleneksel diş tellerinin uyguladığı kuvvetlere göre daha yumuşaktır. İnvisalign tedavi ile kök problemlerine neden olan durumlar gerçekleşmemektedir. Tüm bunların yanında şeffaf plaklar taktığınızda, geleneksel diş teli takıldığındaki zamandan daha az zaman harcarsınız.

Sizlerde daha fazla bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilir ve uzmanlar eşliğinde kendinize en uygun yöntemi belirleyerek tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

İletişim Formu
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu