Bize Ulaşın

Invisalign

Dijital ortodontik tedavi veya şeffaf plak tedavisi olarak da bilinen Invisalign, hastanın dişlerine özel olarak imal edilen şeffaf plaklar (aligner) kullanımı ile dişlerin ideal diziliş düzenine getirilmesi işlemidir. Invisalign tedavisi son dönemlerde geleneksel diş teli tedavisine göre çok daha fazla talep görmektedir. Bunun altında yatan en önemli neden ise şeffaf plakların doğal diş görünümünü değiştirmemesi ve dolayısıyla tel tedavisine göre daha estetik olmasıdır. Kısa sürede etkili sonuçlar ve kolay kullanım imkanı gibi kriterler de öne çıkan diğer artılarındandır.

Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi, bilgisayar destekli görüntüleme teknolojisi kullanılarak hastanın diş yapısına uygun bir tasarımın belirlenmesi ve bu tasarımın Invisalign şeffaf plaklara uyarlanması neticesinde, kişinin diş sorunlarının giderilmesini ve gülüş estetiğinin iyileştirilmesini amaçlayan ortodontik bir tedavidir. Invisalign aslında bir marka ismidir. Diş hekimliğinde bu tedavi yöntemi zamanla markanın ismini almıştır. 

Diş çapraşıklıkları gibi diş sorunlarını çözmede hastaların ilgisini çeken bu risksiz yöntem maalesef herkese uygulanamıyor. Genel olarak hafif ve orta dereceli diş bozukluklarının tedavi edilmesinde başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ortodontik tedavilerde rahatsızlıkların ortalama %30-%40’ını ilgilendirdiğini de belirtmekte fayda var. Peki şeffaf plaklarla tedavide süreç nasıl işliyor?

Invisalign Tedavi Süreci 

Ortodontist tarafından yapılan muayenede elde edilen veriler neticesinde, ilgili bozukluğun veya bozuklukların şeffaf plaklarla diş tedavisiyle giderilip giderilemeyeceğine karar verilir. Invisalign tedavisinde ardından şu aşamalar söz konusudur:

 • Hastanın ağız ve dişlerinin ölçüleri alınır. Alınan ölçüler bilgisayar ortamına aktarılarak, tedavi sonunda nasıl bir diş görünümüne sahip olacağınız ile ilgili bir fikir elde edilir.
 • Alınan ölçülerden elde edilen verilerle hastaya özel şeffaf plak üretimi yapılır. Bu işlem için dünyanın en iyi laboratuvarlarıyla çalışılmaktadır. 
 • Hastaya özel olarak üretilen şeffaf plaklar uygulanır, kullanımı ile ilgili bilgilendirme yapılır ve gerekli eğitimler sağlanır.
 • İlk uygulamadan sonra invisalign plaklarınızın ne kadar süre sonra güncelleneceği vakanın durumuna göre belirlenir ve tekrar ziyaretler ile ilgili planlamalar yapılır.
 • Tedavide kullanılacak olan plak sayısı ve toplam tedavi süresi, vakanın zorluğuna ve dişlerin gelişimine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Invisalign Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Ortodontik şeffaf diş plağı tedavisinin uygulanıp uygulamayacağını belirleyecek olan kişi diş hekimidir. Bazı durumlarda bu tedavi uygun görülebilirken, bazılarında diş teli tedavisi veya farklı türde bir tedavi yöntemi uygulanabiliyor. Eğer her iki tedavi yöntemi sizin için başarılı olacaksa, invisalign şeffaf diş plak tedavisinin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmanız faydanıza olur. İşte şeffaf diş plağı uygulamasının avantajları:

 • Metal diş telinin görünümünden rahatsız olanlar için son derece popüler bir seçenektir. Plakalar %90 oranında fark edilmezler. 
 • İstenildiği takdirde çıkarılabilir ve takılabilir.
 • Diş teli uygulamalarına göre ağız hijyenini sağlamak ve dişlerin bakımını yapmak çok daha kolaydır.
 • Kişiye özel olarak üretilen şeffaf plağın malzemesi son derece yumuşaktır. Bu da ağızda herhangi bir bölgenin tahriş olmayacağı anlamına gelir.
 • Kısa sürede ve daha az diş hekimi kontrolüyle tedavide başarı elde edilmesi mümkündür.
 • Konforlu ve pratik bir yöntemdir.

Invisalign Fiyatları

Yukarıda da bahsedildiği üzere tedavide kullanılacak olan tasarımlar, tamamen hastaya özeldir ve her bir tedavinin farklı ziyaret oturumları söz konusudur. Bu nedenle invisalign fiyatları ile ilgili net bir rakam söylemek yanlış olur. Ortodontistin ilk muayenesi sonrasında elde edilen veriler ve 3D modelleme sayesinde kişiye fiyat teklifi iletilebilmektedir. Şeffaf plak fiyatları hakkında daha kapsamlı bilgi almak için diş hekiminizle görüşebilirsiniz. 

Invisalign Tedavisi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Şeffaf Diş Plağının Yan Etkisi Var mıdır?

Plağın hammaddesi, biyouyumlu plastiktir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda güvenle kullanılabilir. 

Invisalign Tedavisinde Önce Sonuçlar Görülebilir mi?

Invisalign tedavisinin en önemli artılarından birisi de henüz tedavi devam ederken, tedavi sonunda nasıl bir görünüme sahip olacağınızın tahmini olarak sanal ortamda modellenebilmesidir. Bu sayede hasta sonuçları önceden görebilmektedir.

Şeffaf Diş Plağı Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere uygulanabilir. Fakat vakanın durumu, Invisalign şeffaf diş plağı tedavisinin uygulanıp uygulanmayacağını belirler. Genel olarak hafif ve orta dereceli diş çapraşıklarında ve diş kusurlarında bu tedavi kullanılabilmektedir.

Invisalign Tedavisi Kaç Seanstan Oluşur?

Çoğunlukla, vakanın da seyrine göre ortalama ayda bir kez kontroller söz konusudur. Her bir kontrolde hastaya aylık kullanacağı plaklar verilir ve 15’er gün arayla plaklar kullanılır. İhtiyacınız olan plak sayısına göre tedavinin kaç seanstan oluşacağı da değişkenlik gösterir.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu