Bize Ulaşın
Türkçe English عربى

Invisalign

İnvisalign Nedir?

Dişlerinizin ölçüleri alınarak yapılan şeffaf plakların düzenli aralıktaki kontrollerle dişlerinizi düzelten telsiz ortodonti tedavidir. Invisalign tedavisinde tel tedavisi gibi ağzınızda herhangi bir materyalin görünmemesi bu tedavinin en olumlu etkenlerinden birisidir.

 

Plak Tedavisi Tel Tedavisinin Yerine Nasıl Geçebiliyor?

Plak tedavisi ve tel tedavisine duyulan ihtiyaç dişlerin çapraşıklığının ne seviyede olduğuna göre değişiklik göstermekte. Özel olarak ağızdan alınan ölçülerle kademe kademe tel tedavisinde olduğu gibi dişlerde düzelme sağlanabilir. Yani plak tedavisi tel tedavisinin yerine geçmez,farklı durumlarda tedavi alternatifi olarak invisalign (şeffaf plak) tedavisi tercih edilebilir.

 

Plaklar dişlere göre nasıl üretiliyor?

Plaklar üretilmeden önce ağız içinden alınan ölçüler, fotoğraflar; dişlerinizin ağız içindeki konumuna rehberlik ediyor ve her biri 0.05 mm lik hareket sağlayacak şekilde plaklarınız üretiliyor.

 

Invisalign tedavisi için uygun muyum?

Invisalign tedavisi hemen hemen her yaşta her bireye uygulanabilir. Fakat dişlerinizin uyumu,konumu,ihtiyacı olduğu diğer tedavilerin olup olmadığı hakkında uzman hekimlerden bilgi alınması çok daha uygun olacaktır. İçerisinde çekimin planlandığı tedavilerin de yine uzman hekim tarafından planlanması gerekmektedir.

 

Çocuklarda invisalign tedavisi ne zaman/kaç yaşında başlar?

Bütün süt dişlerini dökmüş,ikinci büyük azı dişlerin hemen hemen sürüldüğü çocuklarda; yani yaklaşık 13-14 yaşlarında tedavinin aksi bir durumu yoksa invisalign tedavisine başlanabilir.

 

Invisalign tedavisinin avantajları nelerdir?

Invisalign tedavisi sırasında günlük konuşmanızda herhangi bir sıkıntı ortaya çıkmaz.

Tel tedavisinde kabuklu yiyecekler,asitli yiyecekler yenmemeli içilmemeli diye tavsiye verilirken,

İnvisalign tedavisinde plaklarınızı çıkardığınız ve ağız hijyeninizi tam sağladığınız sürece istediğinizi yiyip içebilirsiniz.

Her yaşta uygulanabilir. Dişetinize,dudaklarınıza baskı yapan braketler olmadığı için ağzınızda sürekli ve ağrılı bir kuvvet hissetmezsiniz.

 

Invisalign tedavisinde kontrollerime kaç günde bir gelmeliyim?

Kontrolleriniz uzman hekim tarafından aylık olarak periyotlarla planlanır. Randevunuzda iki haftada bir değiştirmek üzere alt ve üst olarak ikişer plak teslim alırsınız. 10 plaklık bir tedaviyi düşündüğümüzde 5 ay boyunca her ay kontrolleriniz sağlanır.

 

Plaklarım ağzımda ne kadar kalmalı?

Önemli bir toplantı, görüşmeniz olmadığı sürece, beslenme rutini sayılmadığında günlük olarak plakların ağzınızda minimum 20 saat kalması gerekmektedir. Günlük 20 saatin altında kullanıldığında tedavinin seyrinde aksaklıklar olabilir, hatta bazı durumlarda en başa bile dönülebilir. Yani tedavinin sağlam ilerlemesindeki en önemli etken sizin plaklarınızı belirtilen sürede kullanmanız ve hem plak hem de ağız hijyeninize normalden daha fazla özen göstermenizdir.

 

Plaklarım ağzımdayken yiyip içebilir miyim?

Oda sıcaklığında su içmeniz herhangi bir sıkıntı teşkil etmezken, yemek yeme ve sıcak-soğuk tüketme gibi durumlar plaklarınızın deforme olmasına ve tedavide olumsuz etkiler yaşanmasına sebep olabilir.

 

Plaklarım dışarıdan belli olur mu?

Siz özellikle plak kullandığınızı belirtmeden dışarıdan ilk bakışta farkedilebilecek bir durum invisalign tedavisi adına yaşanmaz.

 

Konuşmamda değişme olur mu?

Alışma süreciniz geçtikten sonra (yaklaşık 2-3 gün) plaklar dişlerinizin ölçüsüne tam uyacak şekilde yapıldığından dolayı dişleriniz arasında herhangi bir engel oluşturmaz ve bu konuşmanıza yansımaz. Günlük hayatınızda çok fazla konuşacağınız bir durum olduğunda (toplantı,görüşme,sunum) maksimum 2 saate kadar plaklarınızı çıkarabilirsiniz.

 

Sigara kullanımı plaklarımın rengini değiştirir mi?

Yapılan plaklar şeffaftır,bu nedenle sigara kullanan bireylerde kullanmayanlara nazaran daha renkleşmiş plaklar gözlenir.

 

Hamileler de invisalign tedavisi görebilir mi?

Invisalign tedavisinde üretilen plaklar hamilelerin,emziren annelerin de kullanacağı şekilde zararsız materyallerden üretilmiştir ve anneye tedavi,hamilelik,emzirme döneminde herhangi bir zarar vermez.

 

Plaklarımın temizliğini nasıl sağlamalıyım?

Günde iki kez olmak üzere (sabah-akşam) çok soğuk veya çok sıcak olmayan bir su altında yalnızca diş fırçası kullanarak temizlenmelidir.

 

Invisalign tedavisi bittikten sonra dişlerim yine tedavi öncesi haline gelir mi?

Tedavi bitiminde dişlerin son halini korumak amacıyla retainerlar yapılır. Retainerlar,plaklr ve ön dişlerin arkasına yapıştırılan teller olarak uygulanır. Plaklarda arka dişlerin şeklinin korunması hedef alınır ve dişlerin son haline göre ölçüler alınıp plaklar üretilir. Bu plaklar invisalign sürecinde olduğu gibi değişken değildir,tedavi bitimindeki ilk 6 ay gece-gündüz,sonraki 6 ay sadece gece olmak üzere toplam 1 saat kullanılması hekimler açısından uygun görülür. Diğer retainerlar olan pekiştirme telleri ise ön dişlerin şeklinin bozulmaması amaçlanarak dişlerin arka tarafına, son haline göre yapıştırılır. Bu tellerin belirli bir süresi yoktur,tedaviden sonra uzun yıllar kullananlar da olabilir. Bu tellerin de en fazla 1-2 gün alışma süreci vardır. Sonrasında neredeyse varlığı bile unutulur.Retainer telleri ağızdayken plak da birlikte kullanıldığında sağlam bir tedavi bitişi gözlenir.

 

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!

RANDEVU ALIN