Bize Ulaşın

İmplant Sonrası Ağrı

İmplant Sonrası Ağrı

Diş implantı eksik dişlerin yerini doldurmak için kullanılan en etkili ve güvenilir yöntem olarak bilinmektedir. Bazen implantlardan sonra ağrı oluşabilmektedir. İmplantlar yerleştikten sonra ağrıya neden olabilecek durumlar vardır. Bu durumların dışında iltihap oluşması da söz konusu olmaktadır. Ağrı hissedildiği durumlarda ağız ve diş sağlığı merkezine başvurmak veya diş hekiminiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

İmplant Tedavisinden Sonra Oluşan Ağrı Nedenleri

İmplant tedavisinden sonra oluşan ağrının nedenleri şunlar olabilir:

 • İmplantın yerleştirilmesi sırasında oluşan hasar: İmplant yerleştirilirken diş eti ve kemik dokusuna zarar verebilir ve bu ağrıya neden olabilir.
 • Enfeksiyon: İmplant yerleştirildikten sonra enfeksiyon oluşabilir ve ağrıya neden olabilir.
 • Sinir hasarı: İmplant yerleştirilirken, diş eti veya kemikte bulunan sinirlere zarar verebilir ve bu ağrıya neden olabilir.
 • İmplantın çalışması: Çene kemiğine yerleştirilen implanttan sonra, diş eti ve kemik dokusunun implantla tam olarak entegre olması gerekmektedir. Bu süreçte ağrı oluşabilir.
 • İmplantın uyum sorunları: İmplantın yerleştirildikten sonra, diş eti ve kemik dokusunun implantla tam olarak entegre olması gerekmektedir. Bu süreçte ağrı oluşabilir.

Bu nedenlerden dolayı, implant tedavisi sonrası oluşan ağrının nedenleri farklı olabilir ve bu nedenle de doktorunuzla konuşmanız ve müdahale gerektirebilecek durumları dışlamak için kontrol edilmelisiniz.

İmplantlardan Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplant sonrasında ağrı olur mu sorusu herkes için düşünülmektedir. Ağrının oluşması muhtemeldir. Peki, bu ağrı kaç gün sürer? Dental implant sonrası oluşan ağrının süresi kişiden kişiye değişebilir ve genellikle birkaç gün içinde geçer. Ağrının şiddeti, implantın yerleştirildiği alanın büyüklüğü, uygulamanın zorluk seviyesi ve kişinin ağrı toleransına göre değişebilir.

Genellikle, ağrı birkaç gün içinde hafifler ve bir hafta içinde tamamen geçer. Ancak, bazı durumlarda ağrı daha uzun süre devam edebilir ve şiddetli bir ağrı oluşabilir bu durumda doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Ağrı kesici ilaçlar, sıcak ve soğuk kompresler ve egzersiz ve fiziksel aktivite kısıtlaması gibi yollarla ağrıyı azaltabilirsiniz. Eğer ağrı çok şiddetli veya sürekli bir şekilde devam ediyorsa, doktorunuzla konuşun ve müdahale gerektirebilecek durumları dışlamak için kontrol edilmelisiniz. Eğer normal bir ağrı yaşıyorsanız ciddi endişeler yaşamanıza gerek olmayacaktır.

İmplant Diş Neden İltihaplanır?

Diş implant tedavisi, eksik dişin veya çekilen dişlerin yerine geçen yapay dişlerdir. Bu tedaviler genellikle mükemmel sonuçlar verir ve yapılan dişle aynı görünüm ve performansı sağlar. Ancak, bazen implantlar iltihaplanabilir ve bu durum diş hekiminin güncel tedavisi ve müdahalesi gerektirir.

İmplant tedavisi hijyenik bir ortamda yapılmaması, çene kemiklerine kayma olup implantın yanlış yerleşmesi, ilaçların kullanımının aksatılması, ağız hijyeninin ihmal edilmesi, implant tedavisi yapılan kişinin yoğun sigara kullanımı, hastanın diş hekimine kontrole gitmemesine bağlı olarak iltihaplanma gerçekleşebilir.

İmplant Sonrası Ağrı Normal Mi?

Protez diş kullanmak istemeyen kişiler için implant tedavisi oldukça tercih edilmektedir. Tedavi sürecine başlamadan önce hastalar tedavi sırasında ve tedavi sonrasında oluşabilecek ağrılar ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorlar. İmplant çene kemiğine takılırken lokal anestezi verilmesi sebebi ile işlem sırasında herhangi bir ağrı hissi duyulmamaktadır. Ancak implant tedavisi sonrasında ağrılar görülebilmektedir. 

Yaşanacak olan bu ağrı oldukça normaldir. Ağrının seyrine şiddetine bağlı olarak ağrı kesici ilaç ile süreç yönetilebilir. Eğer ağrı farklı boyutlara ulaşırsa diş hekimine başvurabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş implantı ameliyatı sonrası bazı önemli noktalara dikkat etmek önemlidir. Aşağıdaki maddeler implant ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerdir:

 • Ağrı ve Şişlik: Ameliyat sonrası ağrı ve şişlik normaldir ve bu durum birkaç gün boyunca devam edebilir. Eğer ağrı fazla ise, doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Yara Bakımı: Ameliyat sonrası yara bakımı çok önemlidir. Yara nemli ve temiz tutulmalıdır. Doktor tarafından verilen yara bakım talimatlarına uygun olarak yapılmalıdır.
 • Beslenme: Ameliyat sonrası beslenme dikkatli olunmalıdır. Ağır ve sert gıdalar tüketilmemelidir. Pişirilmiş sebzeler, meyveler ve az yağlı süt ürünleri tüketmek daha iyidir.
 • İlaç Tedavisi: Doktor tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanmak önemlidir. İlaçlar implantın iltihaplanmasını önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılır.
 • Fiziksel Aktivite: Ameliyat sonrası fiziksel aktivite kısıtlanmalıdır. Ağır egzersizler veya sportif aktiviteler yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ağız hijyeni: Ağız hijyeni ameliyat sonrası çok önemlidir. Düzenli olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanmak implantın iltihaplanmasını önlemek için gereklidir.
 • Kontrol Randevuları: Doktor tarafından belirlenen kontrol randevularına düzenli olarak gitmek önemlidir. Bu, implantın iyileşme sürecini ve performansını izlemek için gereklidir.

Bu noktalara dikkat edilirse, diş implantı ameliyatı sonrası daha hızlı ve etkili bir iyileşme süreci yaşanabilir. Her zaman doktorun tavsiyelerine uymak en iyisidir.

İmplant Sonrası Ağrı Kesici Kullanımı

Diş implantı ameliyatı sonrası ağrı ve şişlik normaldir ve bu durum birkaç gün boyunca devam edebilir. Ayrıca, evde de aşağıdaki yöntemler ağrıyı azaltabilir:

 • Soğuk Uygulama: Ameliyat sonrası şişliği azaltmak için soğuk bir paket kullanabilirsiniz.
 • Ağrı Kesiciler: Doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Uyku: Ameliyat sonrası yeterli uyku, ağrı ve şişliği azaltmak için önemlidir.
 • Fiziksel Aktivite: Ameliyat sonrası fiziksel aktivite kısıtlanmalıdır.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu