Bize Ulaşın

Hibrit Protez Nedir, Avantajları Nelerdir?

Hibrit Protez Nedir, Avantajları Nelerdir?

Hibrit protezler, genellikle farklı metal alaşımlarından elde edilen alt yapı üzerine akrilik kaide ve suni dişler ya da porselen dişler kullanılarak üretilen, vida tutucu kullanılarak kişinin ağzına yerleştirilen restorasyonlar olarak kullanılır. İmplant üstü protezler; implantların sayısı, lokalizasyonu, hastanın ağız içi hijyeni gibi birçok farklı unsura bağlı olarak implant üstü sabit ya da hareketli protezler olarak gruplandırılabilir. İmplant destekli hibrit protezler ise implant üstü sabit protez sınıfına dahil kabul edilir. Ayrıca hibrit protezler, hastalar için istedikleri zaman çıkaramayacakları ve sadece hekim tarafından uygulanabilen protezler olarak bilir. Bu protezlerin istenildiği ve gerekli görüldüğü zaman sadece alanında uzman bir diş hekimi tarafından çıkarılması mümkündür.

Protezler konusunda atılan somut adımlardan kaynaklı daha sağlıklı bir ağız ve diş sağlığına sahip olmak için farklı formların ortaya çıktığı söylenebilir. Bu noktada hangi protez çeşidini tercih etmesi gerektiği konusunda karar vermede zorlanan hastalar, esas alınacak tek görüş olarak diş hekiminin tespitlerini göz önünde bulundurmalıdır. Eski zamanlardan beri üretilen ve sağlıklı dişlere sahip olamayan insanlara hem estetik hem de sağlık açısından etkili bir çözüm önerisi sunan protezler artık tarihe karışmaya başlamıştır.

Eski zamanlarda geleneksel protezlerin sabit ve hareketli olarak iki farklı çeşidi söz konusu olurken, günümüzde farklı şekilde gelişen teknolojiyle beraber hibrit protez tanımı dikkat çekmeye başlamıştır. Hibrit protezler geleneksel protezlere göre daha işlevsel olduğu için, teorik olarak diğer protezlerden çok daha konforlu bir kullanım deneyimi sunduğu söylenebilir.

Diş kayıpları ile birlikte kişilerde bazen kemik ve yumuşak dokular üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalındığında farklı diş tedavilerini uygulamak gerekir. Teknolojide yaşanan gelişmeler, özellikle diş hekimliği alanında birçok farklı yeniliğin ortaya çıkmasına neden olmuştur. İmplant destekli hibrit protezlerden bu yenilikler arasında yer alır. Diş eksikliklerinde rahatlıkla kullanılan hibrit protezler, hastaların güvenli şekilde kullanabileceği malzemelerden üretilir. Fonksiyonel estetik ve psikolojik avantajlarından kaynaklı hibrit protezler hastalar tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Hibrit Protezler Kimlere Uygulanabilir?

Hibrit protezler hem tam diş eksikliği hem de kısmi diş eksikliği yaşayan hastalara uygulanabilir olan bir tedavi yöntemi olarak karşınıza çıkar. Ayrıca hibrit protezler; orta ve ileri derecede kemik rezorpsiyonu olan hastaların yumuşak doku ve kemik tedavilerinde, düzensiz alveolar kemik rezorpsiyonunda, tümoral rezeksiyon sonucu çok fazla kemik kaybının yaşandığı dişsiz kretlerde, üst çene dudak çizgisinin sağlanmasının istendiği durumlarda yapılabilir. Bu gibi bir protezin yapımına karar verirken, esas alınacak olan ilk kriter çeneler arasındaki mesafedir. Bununla beraber dudak desteği, üst çenede bulunan yüksek gülme hattı, konuşma durumundaki alt çene dudak çizgisi dikkate alınması gereken diğer estetik kriterler arasında yer alır.

Zaman içerisinde yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde gerek altyapı ve gerekse üst yapı malzemeleri seçiminde, üretim tekniğinde ve yapılan restorasyon tasarımında alternatif yöntemler ve gelişmeler ortaya çıkmıştır. Vidalar aracılığı ile ağız içerisine yerleştirilen hibrit protezler, bu anlamda hastalar için sabit bir protez rahatlığı sunarken, alanında uzman diş hekimleri için ise herhangi bir tamir ya da kontrol için yerinden çıkarılma kolaylığı sunar.

Diş kaybı gibi sorunlar yaşandığında, implant destekli hibrit protezler geleneksel protezlere alternatif yöntem olarak kullanılır. Dolayısıyla düzenli olarak kullanılan bu protezlerin bakımı, diş hekiminizin tavsiye ettiği şekilde mutlaka yapılmalıdır. Hibrit protezlerin kullanımında düzenli olarak diş fırçalama ve diş iplerinin kullanımı olmazsa olmazdır.

Hibrit Protezlerin Avantajları Nelerdir?

Hibrit protezler, kullanıldığında hastalar için çok önemli avantajları beraberinde getirir. Bu avantajlardan en önemli olanı ise hastaya dişlerle beraber kaybolan doku desteğini tekrar kazandırabilir olmasıdır. Bununla birlikte diğer avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Geleneksel ya da mukoza destekli olan total protezlerin tam tersi, hibrit protezler; çiğneme fonksiyonunda %90’a kadar artış sağlayabilme özelliğine sahiptir,
  • Hastanın ağız içerisinde kapladığı yer, diğer geleneksel protezlere göre daha az olduğu için kelimelerin doğru bir şekilde telaffuz edilmesini ve konuşmayı etkilemez,
  • Düzenli olarak bakımı yapılan ve kontrollere gidilen hibrit protezler uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir,
  • Protez üzerinde yaşanabilecek olan kırılmalarda, ekstra yenilemeye gerek duyulmadan protezler kolayca ağız içerisinde çıkarılabilir ve gerekli düzenlemeler yapılabilir,
  • Dental implantlar sayesinde fonksiyonel yükleri diş kemiğine ileterek, diş çekimlerinden sonra çenede ortaya çıkabilecek kemik kaybını önlemek mümkün hale gelir.

Hibrit protezlerin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Ağız içerisinde kullanılan malzemelerin daha önceden çalışılmış olan doku dostu materyaller olması sorunsuz bir kullanım konforu sunar. Genel olarak bazı metal alaşımları; titanyum, zirkonyum ve PEEK gibi güncel estetik alt yapıları olsa bile, sonuç olarak hibrit protezlerde kaybedilen gerek sert gerekse yumuşak dokular en iyi biçimde yerine konulabilir ve estetik açıdan beklentileri karşılayan sonuçlar elde etmek mümkün hale gelir.

Hibrit protezlerin geleneksel protez tedavisinden hiçbir farkı yoktur. Hastaya düzenli olarak birbirini takip edebilecek şekilde 5-6 seans uygulama yapılır. Protez yapımı sonuçlandıktan sonra, ayrıca kontrol seanslarına da yer verildiği söylenebilir. Düzenli olarak kontrollere gitmek, implat ve protezleri uzun vadede başarılı olabilmesi açısından son derece önemlidir. Bu yüzden hastaların en az 6 ile 12 ay arasında düzenli şekilde kontrollere gitmesi istenir.

Hibrit protez kullanan hastaların kemik yapısında normal durumlarda herhangi bir deformasyon söz konusu olmaz. Hatta kemik içerisine yerleştirilen implant sayesinde, o bölgede yıllar içerisinde gerçekleşebilecek olan kemik erimesi tamamen durdurulmuş olur. Ancak zaman içerisinde hasta ağız hijyenine dikkat etmez ve düzenli olarak kontrollere gitmezse, protez altındaki implant çevresinde normal dişlerde olduğu gibi bazı kemik kayıplarını görmek mümkündür.

Hibrit protezler, dişsiz hastalara geleneksel tam protezlerle kıyaslandığında çok estetik, fonksiyonel ve psikolojik avantajlar sunan bir tedavi yöntemi olarak karşınıza çıkar. bu gibi protezlerin son derece estetik şekilde restorasyonlarının hazırlanabilmesi, ağzın içerisinde protez üzerinde oluşan streslerin büyük ölçüde azaltılarak ve eşit şekilde dağıtılarak hasta adına avantaj sağlaması mümkün kılınır. Büyük ayrıcalıkları beraberinde getiren hibrit protezlerin ömrü için net bir süre belirtmek mümkün değildir. Ancak hastanın ağız ve diş sağlığına dikkat ederek hijyeni koruması, düzenli şekilde diş hekimi kontrollerine gitmesi protezin ömrünü uzatacak etkenlerdir. Sigara gibi kötü alışkanlıklar, ağız içerisinde mukoza, kan akışı, yumuşak doku, yara iyileşmesi, tükürük kalitesi gibi birçok konuda etkili olmasından kaynaklı proteze zarar verir. Dolayısıyla sigara içmek implantın ağız içerisinde uzun dönem aynı verimlilikte kalabilmesi ve başarı oranını doğrudan etkileyebileceğinden hibrit protez üzerinde olumsuz bir etki yaratır.

Ayrıca hibrit protezlerin fırçalanması, iyi bakımının yapılması gerekir. Aksi takdirde hibrit protezin zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Bunun dışında ağız içi canlı bir doku nasıl ki dişler düzenli olarak fırçalanmadığında diş eti kanamalarına neden oluyor ve sonrasında diş kaybına neden oluyorsa, aynı durum implant üstü yapılan tüm protez tipleri için geçerliliğini korur. Protez çürüme yapmasa bile, fırçalanmadığı takdirde biriken besin artıkları hem kötü bir koku yapar hem de protez altındaki diş etinde enfeksiyon oluşumlarına neden olabilir. Bu durum ilerlediğinde, kemik kaybı yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca hibrit protez işlemi ağrılı bir tedavi yöntemi, değildir. Yalnızca bazı hastalarda cerrahi bir operasyon olmasından kaynaklı yapılan protezlerde seans sırasında parçaları takıp çıkarırken yumuşak doku hassasiyeti yaşanabilir.

Ağız ve Diş Sağlığında Dentaliva Güvencesi

Etkileyici ve güzel bir gülüşe sahip olmak, öncelikle sağlıklı dişlere sahip olmaktan geçer. Bu yüzden bu konuda hassas olmak, herhangi bir diş problemi ile karşı karşıya kalındığında vakit kaybetmeden etkili tedavi planlaması için bir diş hekimine başvurmak gerekir.

Dentaliva, bu konuda her zaman yüksek standartlarda hizmet anlayışını benimseyen diş hekimleri ve klinik personelleri ile hizmet vermeye devam eden nitelikli bir kurumdur. Uzun yıllardan bu yana güvenilir, kaliteli ve sıcak bir ortam yaratarak gülüş tasarımı başta olmak üzere her türlü diş tedavisini sunan Dentaliva ile sağlıklı dişlere kavuşmak çok daha kolaydır. Dentaliva kalitesi ile güzel bir gülümsemeye sahip olmak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu