Bize Ulaşın

Gargara Nedir, Ne İşe Yarar?

Gargara Nedir, Ne İşe Yarar?

Ağız gargarası, ağız ve boğazda oluşan bakteri ve virüslerin yok edilmesini sağlayan bir ağız çalkalama suyu olarak karşınıza çıkar. Ağız sağlığı konusunda çok önemli bir unsur olan ağız gargarası düzenli olarak kullanıldığında ağız kokusuyla birlikte pek çok ağız içi sağlık sorunlarını yok etme konusunda işe yarar. Diz hekiminize danışarak kullanabileceğiniz ağız gargarası çay ağacı yağı, tuz, su, sirke, adaçayı, okaliptüs yağı, peroksit gibi farklı malzemeler kullanılarak hazırlanır. Ayrıca bazı markalar başta olmaz üzere farklı ağız gargarası çeşitlerini günümüzde kullanmak mümkündür.

Bir çeşit ağız bakım suyu olarak nitelendirilen gargara; diş eti iltihabı, ağız kokusu, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarının önüne geçilmesi konusunda işe yarar. Ancak bu noktada tek başına ağız gargarası kullanmanın yeterli olmayacağını bilmenizde fayda vardır. Diş minesinin korunması ve ağız sağlığı problemlerinin önüne geçmenin en etkin yolu düzenli olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımından geçer. Bu nedenle dişler fırçalanmadığı takdirde hiçbir çözüm tek başına ağız ve diş sağlığını koruma konusunda yeterli değildir.

Ağız gargarası, ağız ve boğazda bulunan zararlı bakteri ve virüsleri etkili bir şekilde ortadan kaldıran güçlü bir sıvıdır. İçeriğindeki aktif maddeler, mikroorganizmaların büyümesini engeller ve ağız hijyenini sağlar. Diş temizliği yapıldıktan sonra ağız gargarası kullanarak ağız ve dil sağlığını uzun vadede koruma altına alabilirsiniz. Gargaranın en çok işe yaradığı durumlar ise başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Diş çürüklerinin oluşmasının önüne geçer,
  • Ağız kokusunu büyük oranda engeller,
  • Diş eti iltihabı ve diğer diş eti hastalıklarının önüne geçer,
  • Oluşan boğaz ağrısını hafifletir.

Ağız Gargarası Nasıl Kullanılır?

Ağız gargarasını doğru bir şekilde kullanmak üst seviye fayda sağlamak açısından önemlidir. Ağız gargarasını kullanırken şu adımları takip etmek işinize yarayabilir:

  • Her ağız gargarası birbirinden farklı içeriklere sahiptir. Bu nedenle etiket talimatlarını mutlaka okumanız gerekir. Sonrasında çok daha kolay şekilde ağız gargarası yapabilir ve ağız temizliğinizi pratik bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Gargara dozunu ayarlamalısınız. Ağzınıza aldığınız sıvı oranı, 20-30 saniye boyunca gargara yapabilmeniz için uygun olmalıdır. Genel olarak ağız gargara kapakları, doz ayarlanması konusunda fayda sağlar.
  • Ağzınıza aldığınız sıvıyı 20-30 saniye boyunca ağzınızda çevirerek gargara yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sıvıyı ağzınızın her yerinde dolaştırdıktan sonra tükürebilirsiniz.
  • Ağız gargarası talimatlarında yazıyorsa, gargarayı tükürdükten sonra ağzınızı çalkalamanız gerekir. Birçok antiseptik ağız gargarasında durulama tavsiye edilmediğinden yönlendirmelere mutlaka uymalısınız.
  • Kullanım sıklığını doğru ayarlamak fayda sağlamak açısından çok önemlidir. Ağız gargaraları genel olarak günde 1 ya da 2 kez kullanımı tavsiye edilen ürünlerdir. Ancak bazı ağız gargaralarının diş hekiminize sorduktan sonra daha sık kullanımı uygun olabilir. Bu yüzden doktor önerisini göz önünde bulundurduktan sonra hareket etmelisiniz.

Gargara ismi verilen ağız bakım suyu ürünleri, ağız bakımınızı tamamlamak konusunda önemli bir yardımcıdır. Bu ürünü kullanarak derinlemesine ağız temizliği hissine sahip olabilirsiniz. Diş aralarında, iç yanaklarda, dil üzerinde, damaklarda kalan ve diş fırçasının ulaşmasının çok zor olduğu yerlerde oluşan plakların atılmasını sağlayan ağız bakım suyu gargaralar içeriğinde yer alan antiseptik ile bakterilerin ölmesini ve temiz bir nefes tazeliğini yaşamanızı sağlar. Genellikle ağız kokusu gibi istenmeyen durumlar için tercih edilse bile gargara diş çürümelerine karşı önemli bir koruma etkeni sağlar. Diş fırçası, diş macunu gibi temel ağız ve diş sağlığı bakım ürünlerinin yanında vazgeçilmez şekilde tercih edilmesi gereken gargara suyu, ağız bakımının son aşamasında yer alarak diş temizliğine imza atar.

Alkollü ya da alkolsüz şekilde içeriklere sahip olan ağız çalkalama suyu gargaralar ağız içerisinde bir antiseptik etki yaratmayı hedefler. Ağız içerisinde bir süre tutulduktan sonra tükürülen gargara suyu aradığınız temizlik hissini yaşamanız için olmazsa olmazdır. Kokuya sebep olan ağız içindeki kükürt bileşenlerini, bakterileri, diş aralarında kalan yemek artıklarını temizleme konusunda destek veren bu ürünler uzun vadede ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Kısa vadede bakıldığında ise temiz bir his yaratması ve nefesi ferahlatması tercih edilmesinde en önemli unsurdur. Pratik kullanıma sahip olmasından kaynaklı ağız çalkalama suyunu günün herhangi bir saatinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca diş fırçalamak için uygun olmadığınız anlarda kurtarıcı görevi olan gargara suyunu kullanarak temiz bir ağız hissini dilediğiniz her yerde yalayabilirsiniz.

Gargara Çeşitleri Nelerdir?

Gargaralar iki farklı çeşitte ulaşabileceğiniz, çantanıza atıp her an yanınızda gezdirmenin mümkün olduğu ürünlerdir. İhtiyacınıza uygun gargara çeşidini kullanarak ağız ve diş sağlığını uzun süre koruma altına alabilirsiniz.

Terapötik Gargara:  Diş eti hastalıkları, diş çürüğü, ağız içinde oluşan yaralar, ağız kokusu ve ağız kuruluğuna iyi gelen aktif bileşen içeriklerine sahiptir. Terapötik gargaralar uzun süre kullanılmamalılar, yan etkileri
oluyor. Reçeteli ya da reçetesiz şekilde satışa çıkarılan bu ürünlerin antibakteriyel özelliğinin olması yarattığı uzun süreli temizlik hissinden dolayı tercih sebebidir. Klorür, florür, uçucu yağlar gibi içerikleriyle dikkat çeken bu ürünleri eczane ya da marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bazı gargaraların içeriğinde alkol yer aldığı ifade edilebilir. Size uygun ağız gargarasını diş hekiminize sorarak satın alabilirsiniz.

Kozmetik Gargara: Kozmetik ürünler arasında yer alan bazı ağız çalkalama sularının tek hedefi nefesi tazelemektir. Marketlerde bulunan ağız bakım reyonlarında bu ağız çalkalama suyuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ağızda hoş bir tat bırakan bu ürünler reçetesiz şekilde satışa sunulur. Dişleri düzenli olarak fırçaladıktan sonra, her seferinde kullanılan bu ürünler dişlerde plak oluşumunun önüne geçme konusunda son derece başarılıdır.

Diş hekimleri diş fırçalama ve diş ipi gibi önemli ağız bakımı ve ağız temizleme yöntemlerinin ardından ağız gargarası kullanımı tavsiye eder. Diş fırçalarının ulaşmakta zorlandığı yerlerde kalan yemek artıklarının diş çürümelerine ve ağız içinde bakteri oluşumuna sebebiyet vermesinden kaynaklı her yemekten sonra gargara yapmak önemlidir. Bu sayede yiyecek ve içecek kalıntılarının dişler arasında bakteri oluşturmasının ve dolayısıyla kötü koku oluşumunun önüne geçilmiş olur. Ayrıca sigara, alkol, soğan ya da sarımsak gibi ağır kokulu gıda tüketimi sonrasında ağız çalkalama suyu ile gargara yapmak oldukça önemlidir. Ağız içerisinde oluşan bakteri ve plakların yok olması konusunda etkin rol oynayan gargara suyu ile ağız hijyeni sağlanabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Konusunda Dentaliva Farkı

Ağız ve diş sağlığı, düzenli olarak yapılmadığı takdirde ağız içinde bakterilere, diş çürüklerine ve hatta diş kayıplarına neden olabildiğinden dikkat edilmesi gerekir. Bunun için ağız ve diş sağlığı konusunda öncü marka haline gelen ve uzman diş hekimleriyle sizin için en iyi çözüm önerisiyle dişlerinize gözü gibi bakan Dentaliva farkını yaşamanız şarttır. Diş kliniği olarak ağız ve dişlerinizde olası problemlere güven ortamında çözümler sunarken, çok daha rahat gülümsemeniz için her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyoruz. 

Ağız dolusu gülmenin ve  dişlere düzenli bakmanın rahatlığını Dentaliva’nın sunduğu aile ortamında yaşamak ve uzman kadromuzun hasta memnuniyeti odaklı hizmet anlayışını bizzat yaşamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan hemen bize ulaşabilirsiniz. Dentaliva, ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda nitelikli hizmetin tek adresi.

İletişim Formu
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu