Bize Ulaşın

Estetik Kompozit Dolgu (Bonding)

Herkes, estetik ve ışıl ışıl bir gülüşe sahip olmak ister. Bu sebeple son yıllarda gülüş tasarımı ve estetik gülüş gibi uygulamalara olan ilgi artmaktadır. Estetik dolgularda son yılların popüler uygulamalarından biridir.

Gülüş estetiğine yönelik artan ilgi, yeni yöntemlerinde giderek artmasına neden olmuştur. Estetik dolgu bu yöntemlerin başında gelmektedir. Bu dolgu, hem ön dişlerin daha güzel görünmesini hem de arka dişlerde daha bozukluklarının düzeltilmesini sağlamaktadır. Estetik kompozit dolgu ya da bonding olarak adlandırılan uygulama; estetik ve koruyucu diş hekimliğinde sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Bunun başlıca sebebi çok ucuz ve pratik bir uygulama olmasıdır. Diş minesinde yaşanan bozuklukların düzeltilmesi, dişlerinin şekil ve renklerinin düzeltilmesi, dişler arasındaki boşlukların kapatılması gibi uygulamalarda yaygın olarak bonding yöntemi kullanılmaktadır.

Estetik Kompozit Dolgu Uygulaması

Estetik kompozit dolgu uygulaması yani bonding, diş rengine uygun olan kompozit malzemenin diş yüzeyine tutturulmasıdır. Bu dişlerde gerçekleştirilen bir çeşit restorasyon işlemidir. Uygulama sırasında çoğunlukla anesteziye gerek duyulmamaktadır. Dişleriniz kısa sürede kompozit dolgu sayesinde doğal görünümüne kavuşacaktır.

Bonding Uygulamasında Doğru Malzeme Seçimi

Bonding uygulamasında dolgu malzemeleri seçimi estetik açısından önemli bir konudur. Geçmiş yıllarda kullanılan klasik amalgam materyalinin yerini kompozit ya da seramik restorasyonlar almıştır. Amalgam dolgular yapı olarak sağlam bir materyal olmakla birlikte, estetik açıdan tatmin edici değildir. Bu sebeple seramik ve kompozit materyallerin kullanımı yaygınlaşmıştır.

Dolgu işlemleri açısından son derece estetik olan kompozit malzemelerin başarısı aynı zamanda yapıştırıcı siman ve simantasyon tekniğine de bağlıdır. Bu seçimlerde doğru kararların verilebilmesi açısından dolgu işlemi yapacak hekim ve klinik seçimine dikkat edilmesi gerekir. Deneyimli ve uzman bir hekim tarafından yapılan bonding uygulaması her zaman daha başarılı olacaktır.

Seçilen kompozit dolguların sertliklerinin diş minesine yakın olması gerekir. Bunun yanı sıra kırılmaya karşı da dirençli olmaları önem arz eder. Kompozit dolgu seçimi yaparken, seçilen materyalin diş arası boşlukların tedavisinde kullanılabilir olmalıdır. Bunun yanı sıra dolgu malzemesi doğal diş ile mükemmel uyum göstermelidir. Diş hekimliği tarafından verilecek kararlar bu konuda tedavinizi etkileyecek başlıca husustur.

Estetik Kompozit Dolguya Ne Zaman Başvurulur?

Estetik kompozit dolgu yani bonding uygulaması diş arasındaki boşlukların kapatılmasında yaygın olarak kullanılır. Bunun yanı sıra antibiyotik kullanımı sonrasında dişlerde oluşan renk değişimlerinde de bu uygulamaya başvurulur. Mine oluşumunun yetersiz olduğu durumlarda ve diş yüzeyinde yaşanan aşınmalarda da estetik kompozit dolgu yapılabilir.

Bunların yanı sıra bonding uygulaması genel olarak dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesinde kullanılır. Aynı zamanda gelişim döneminde fazla alınan flour nedeniyle dişler lekelenebilir. Bu lekelerin giderilmesinde ve basit düzeyde yaşanan asimetrik durumlarda da bonding tedavisi uygulanır.

Bunların yanı sıra estetik kompozit dolgu uygulamasında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Bu tedavi herkese uygulanabilir.

Bonding Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik kompozit dolgu sonrası dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Bunların başında ağız hijyenine ve diş bakımına özen gösterilmesi gelmektedir. Bunun yanı sıra bonding uygulaması yapıldıktan sonra sert yiyeceklerin kırarak ve ısırarak tüketilmesinden kaçınılması gerekir. Aynı zamanda kalem ısırma ve tırnak yeme gibi alışkanlıklar diş kırılmalarını tetikleyebilir.

Bunların yanı sıra sigara, çay ve kahve gibi gıdaların tüketimine de dikkat edilmelidir.

Estetik Kompozit Dolgu Fiyatları

Estetik kompozit dolgu fiyatları genel olarak oldukça düşük maliyete sahiptir. Bununla birlikte net rakamlar vermek mümkün değildir. Fiyatlar, dolgu yapılacak olan diş sayısına ve yönteme göre değişiklik göstermektedir.

Dentaliva, estetik kompozit dolgu konusunda güvenilir adreslerden biridir. Uzman diş hekimi kadrosu, yıllara dayanan tecrübesi, profesyonel ekibi ve ileri teknoloji sağlık ekipmanlarıyla Dentaliva, tedavinizi en iyi şekilde gerçekleştirmektedir. Siz de bu ayrıcalıklardan faydalanmak için hemen bizimle iletişime geçerek, randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu