Bize Ulaşın

Eklem Tedavisi

Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının sebepleri nelerdir?

Çiğneme sisteminde veya yakınlarında hissedilen ağrı sonucunda genellikle kas fonksiyonlarındaki değişmeye bağlı temporomandibular rahatsızlık gözlenir. En çok gözlenen etyolojik faktörlerden birisi bruksizmdir. ( diş sıkmak, gıcırdatmak)

Tek taraflı çiğneme alışkanlığı olması, travma hikayesi , sert veya büyük lokmalar ısırarak eklemi zorlamak,parafonksiyonel davranışlar (tırnak yeme, sakız çiğneme, devamlı ağızdan nefes alıp verme, , pipo içme…vs),tümör oluşumu veya anatomik faktörler temporomandibular rahatsızlıkların sebepleri arasındadır.

Temporomandibular eklemde ağrı ve disfonksiyonunda stresin önemli bir rolü var. Şüpheli durumlarda psikiyatrik konsultasyon alınmalıdır.

Bazı etkenler sistemik boyuttadırlar ve tüm vücutla beraber temporomandibular eklemde de  gözlenir.

Temporomandibular rahatsızlıkların teşhis yöntemleri nelerdir ?

Klinik, radyolojik ve psikolojik değerlendirmelerden oluşur.

Detaylı bir anamnez alındıktan sonra hasta muayene edilir. Gerekli görülür ise panoramik röntgen, MR, BT ile muayenenin yanında teşhis koyulmasına yardımcı yöntemlerdir. Temporomandibular eklem bozukluklarına birçok etken sebep olmuş olabilir. Diş hekimi gerekiyorsa hastayı diğer bölümlere yönlendirmelidir.

Eklem Sesleri

Klik şeklindeki ses; kısa süren bir ses olabilir.

Pop sesi; daha yüksek bir sestir.

Krepitasyon sesi; Gıcırdama olarak ifade edilen, sert ve çakıllı, sürtünme sesi gibi bir sestir ve diğer seslere göre daha komplike bir durumdur.

Çene ekleminizde ses geliyorsa ağrı şikayetiniz olsun ve olmasın mutlaka diş hekimine muayene olmalısınız.

Temporomandibuler eklem  rahatsızlığının belirtilerinden bazıları:

Ağzınızı açarken ağrı oluyor ise ya da zorlanıyorsanız (Örnek esnerken)

Çenenizde takılma, kilitlenme oluyor ise ekleminizden ses geliyor ise çenelerinizi sıklıkla kasılmış ya da yorgun hissediyor iseniz yanaklarınızda, şakaklarda ya da kulakta ağrı oluyor ise sık sık baş ağrısı, boyun ağrısı yada diş ağrısından şikayetçi iseniz, diş hekiminize danışmalısınız.

Çene eklemi hastalıklarında hangi tedavi yöntemleri uygulanıyor?

Hastayı bilgilendirme: Hastanın günlük hayatında dikkat etmesi gerekenlerin eğitimi tedavinin en önemli kısmıdır.

Fizik tedavi: Ağrıların kontrolünde ve ağız açıklığının sağlanmasında etkilidir.Diş hekimleri ve fizyoterapistlerin ortak çalışmasını gerektirir.

İlaç tedavisi: Ağrı kesiciler ,kas gevşeticiler kullanılabilir.

Soğuk veys soğuk kompres uygulama: Ağrıyı azaltmakta ve egzersizlerin uygulanmasını kolaylaştırmada önerilen yöntemlerdendir.

Artrosentez: Eklemin beslenmesini ve hareketini sağlayan sıvının yenilenmesi, eklem içinde ağrı oluşturan artık maddelerin temizlenebilmesi amacıyla uygulanır.

Psikiyatrik tedavi: Psikolojik etkenlerin en aza indirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Splint: Geceleri ort 8 saat kullanılması önerilir plak seklinde çeneye takılıp çıkarılan bir apareydir.

Splint ne işe yarıyor?

Çenemizdeki kasların gevşemesini sağlayarak kanlanmayı, beslenmeyi ve temizlenmeyi arttırır.

Splint bruksizmi (diş sıkmayı, gıcırdamayı) tedavi eder mi ?

Bruksizm tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Splint kullanımı bruksizmin çevre dokulara zarar vermesini önler.

Splintler hangi çeneye uygulanmalı ?

Splintler alt çeneye veya üst çeneye uygulanabilir. Ağız içindeki diş eksikliği vs. durumuna göre hekim karar verir.

Splint ne kadar süre kullanılır?

Tedaviye 6-8 aylık bi süreç olarak başlanılır. Aylık kontroller sonucunda 6 -8 ay geçtikten sonra splintin azaltılarak bırakılmasına veya kullanılmaya devam edilmesine hekim karar verir. Geceleri diş sıkma gibi parafonksiyonel alışkanlıkları olan hastaların ise uzun süre splint kullanması gerekebilir.

Splint tedavisinde kontroller hangi sıklıkla yapılır?

Uygulamadan 1 hafta sonra mutlaka ilk kontrol yapılmalıdır. Her ay bir kez kontrol devam edilmeli ve gerekli ise düzeltmeler yapılmalıdır.

Splint kullanımı nasıl bırakılamalı ?

Splint, tedavi bitiminde aniden bırakılmaz. Hekimin önerisine göre  genellikle ilk iki hafta iki günde bir,sonraki iki hafta üç günde bir kullandırılarak splint kullanımı azaltılarak bırakılır.

Temporomandibular eklem sorunları yasamamak için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Besinleri çiğnerken, çenenizin her iki yanını (sağ ve sol) tarafını eşit kullanmaya gayret edin küçük lokmalar yemeye çalışın gün içinde kendinizi dişlerinizi sıkarken yakalıyorsanız eğer sık sık kontrol edip kendinizi durdurmaya gayret edin. Geceleri diş sıkıyorsanız ise splint kullanmaya ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz diş hekiminize başvurun. Sakız çiğnemeyin, sert yiyeceklerden uzak durun.

Temporomandibular eklem rahatsızlığı tedavisinden beklenti ne olmalıdır?

Rahat konuşabilme yemek yiyebilme gibi fonksiyonel alışkanlıkları kolayca devam ettirebilmeyi, yeterli ağız açıklığı sağlayabilmeyi amaçlayan bu tedavide eğer hastanın şikayetleri arasında klik sesi vs. bulunuyor ise tedavi sonucunda sesin tamamen geçmeme ihtimalinin olduğunu hasta mutlaka bilmelidir.

Randevu Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu