Bize Ulaşın

Dişlerinize Zarar Veren Alışkanlıklar

Dişlerinize Zarar Veren Alışkanlıklar

Dişlerin sağlığı, genel olarak insan sağlığının doğrudan etkilenmesine ve bu yüzden hayat kalitesinin olumsuz anlamda etkilenmesine neden olan önemli bir konudur. Özellikle yemek yerken aktif bir şekilde kullanılan dişlerin sağlıksız olması, diş ve diş eti hastalıklarının baş göstermesine neden olur.

Dişlere zarar veren alışkanlıkları bilmek, diş sağlığını korumak için atılması gereken ilk adımdır. Her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalıyor ya da düzenli şekilde diş hekiminizle görüşmeler yapıyor olsanız bile dişlere zarar veren alışkanlıkları tekrar etmek diş sağlığının sıkıntıya girmesi için yeterlidir. Bundan dolayı hangi alışkanlıkların ağız ve diş sağlığı açısından sorun teşkil ettiği herkes tarafından mutlaka bilinmelidir. Ülkemizde diş sağlığına çok önem gösterilmediğini ispat eden çalışmaların olduğu göz önünde bulundurulduğunda, hem sosyal çevre hem de kişisel özgüvenin güçlü olması açısından diş sağlığına çok dikkat edilmesi gerekir. Dişlere zarar veren alışkanlıklar bırakılmadığı sürece, her ne kadar diş ve diş etine dikkat eden rutin bir bakım uygulansa da dişlere ciddi zararlar vermesine engel olmak mümkün değildir. Dişlere zarar veren alışkanlıklar ise başlıca şu şekilde sıralanabilir:

Diş Gıcırdatmak

Diş gıcırdatmak, dişlerin zarar görmesine neden olan en önemli alışkanlıklardan biridir. Bu durum sık sık tekrar edilmeye başlandığında zamanla dişlere geri dönülmez zararlar verirken ağrıya yol açtığı da söylenebilir. Diş gıcırdatmanın en önemli nedenlerinden birisi uyku bozukluğu ve strestir. Bu sebeple geceleri uykuya geçmeden diş korunmasını sağlayan koruyucu ürünler kullanmakta fayda vardır. Diş gıcırdatmak ve dişleri sıkmak, geceleri uyku esnasında dişlere çok büyük zararlar veren ve genellikle kişinin bilmediği bir gizli alışkanlığı olabilir. Sabah uyandığınızda çene ya da diş ağrısı yaşıyorsanız, geceleri dişlerini gıcırdatıyor ya da sıkıyor olabilirsiniz. Stresli bir yaşam süren kişilerde bu sorunla karşılaşmak kaçınılmazdır. Ancak kontrolsüz olarak diş sıkmak ya da gıcırdatmak dişlere büyük zararlar verebilir. Bu sorunun dişlere zarar vermesinin temel sebebi ise dişlerde aşınmaya yol açmasıdır. Bu aşınma ise diş çürüklerine neden olabilir. Ayrıca diş gıcırdatma sonrası diş çekilmeleri, diş eti hastalıkları da baş gösterebilir.

Biberon Kullanmak

Bebek ve çocuklara meyve sularını, süt ya da sularını biberonla vermek diş çürüklerine zemin hazırlamak anlamına gelir. Bu sebeple çocuklara sıvı vermek gerektiğinde ve geceleri uykuya geçmek üzereyken biberon ağzında uyumasına izin vermekten kaçınmak gerekir.

Şişe Kapaklarını Açmak İçin Dişleri Kullanmak

Plastik şişe ya da ambalajları açmak için dişleri kullanmak, dişlere zarar veren alışkanlıklar arasında yer alır. Bu alışkanlığı sürekli olarak tekrar etmek, dişlerde çatlak oluşumuna sebep olabilir.

Asitli Yiyecek ve İçecekleri Çok Fazla Tüketmek

Spor içecekleri genellikle kişiye enerji verme özelliğine sahip olmasıyla bilinir. Bu yüzden bu içeceklerdeki şeker oranının da çok yüksek olduğu ifade edilir. Aynı durum meyve suları içinde geçerli olduğundan, diş minesi üzerine asit saldırısı oluşturmak için son derece uygun olan bu gıdaların dişlerle daha az temas etmesini sağlamak ve dolayısıyla tüketmekten kaçınmak gerekir.

Çok Sigara, Çay ve Kahve Tüketmek

Sürekli olarak kahve tüketmek zamanla dişlerde sararma ve renk değişimine neden olmaktadır. Sigara gibi bağımlılık yapan tütün ürünleri ise diş eti hastalıklarının baş sebebi olmakla beraber dişlerde hoş görünmeyen lekelenmelere yol açar. Ülkemizde çay ve kahve tüketiminin ne kadar fazla olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Tütün ürünleri ise sadece dişlere zarar vermekten ziyade dil ve ağız kanserine varabilecek önemli sonuçlar doğurabilir. Diş sağlığı açısından çay ve kahve tüketimini sınırlandırırken, tütün ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız.

Sürekli Sakız Çiğnemek

Şekerli gıdaların her biri, uzun süre boyunca ara vermeksizin çiğnendiği takdirde diş çürüklerine neden olur. Şekerli sakızlar da içeriğinde yer alan yoğun şeker kaynaklı diş sağlığına zarar veren maddeler arasında yer alır.

Kalem Çiğneme Alışkanlığı

Dişleri kullanarak refleks haline getirilen kalem çiğnemek, dişlere çok ciddi zararlar verebilen bir alışkanlıktır. Bu nedenle dişlerin sağlığını korumak için bu alışkanlıktan uzak durmak önemlidir.

Sürekli Atıştırmalıklara Yönelmek

Gıda kalıntılarının dişler arasında kalarak plak oluşumuna neden olması, sık sık bir şeyler atıştırmayı dişlere zarar veren bir etken haline getirir. Bu plaklar diş çürümelerini hızlandırdığından mümkün olduğundan düzenli ve dengeli beslenme alışkanlık haline getirilmelidir. Atıştırmalık olarak rağbet gören ürünlerin birçoğunda sağlığa çok zarar veren maddeler yer alır. Bu gıdalar çok fazla yağ, tuz ve şeker içerdiğinden bu ürünleri çok fazla tüketmek zaman içerisinde dişlerin deforme olmasına neden olur. Ayrıca diş değil diş etine de zarar verebilen bu gıdaları gün içerisinde çok fazla tüketen kişilerin diş çürükleri, diş renginde sorun oluşumu gibi problemlerle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Abur cubur olarak bilinen bu gıdalar hem insan sağlığına hem de diş sağlığı açısından sorun teşkil ettiği unutulmamalıdır.

Yeme Bozuklukları

Sağlıksız beslenme alışkanlığı ve yeme bozukluğu, diş sağlığını olumsuz anlamda etkiler. Çok fazla tatlı gıdalar tüketmek ve şekerli ürünlere ağırlık vermek diş çürümesini hızlandırır. Ayrıca dişlere zarar veren yeme bozuklukları nedeniyle sürekli kusmak, kötü bir ağız kokusunun da başlangıcı olabilir. Kusmuk içerisinde yer alan güçlü asitler, diş çürümelerine neden olabilir.

Dişleri Kullanarak Bir Şeyler Kırmak

Ceviz, fındık gibi sert kabuklu olan gıdaları dişleri kullanarak kırmaya çalışmak çok yanlıştır. Bu sert kabuklu gıdalar dişleri aşındırabilir, çatlatabilir ve hatta dişlerde kırıklara neden olabilirler.

Yanlış Diş Fırçalama Alışkanlığı

Günlük olarak en az iki kere dişleri fırçalamak, her insanın rutin haline getirmesi gereken bir alışkanlıktır. Bu fırçalama işleminin gereğinden çok daha uzun tutulması ya da dişlerin sert hamlelerle fırçalanması diş ve diş etine zarar verebilir. Bu durum zamanla diş ve diş eti hassasiyetine neden olabildiği gibi, diş köklerinde yer alan önemli sement tabakasının aşınmasına neden olabilen sonuçlar doğurabilir

Dişe, Dile ya da Dudaklara Piercing Takmak

Ağız bölgesine takılan piercing, dişlere zarar veren alışkanlıklardan biridir. Özellikle dile takılan bu ürünler dişlere direkt olarak temas ettiğinden dolayı, zamanla hasara ve çizilmelere neden olabilir. Ayrıca diş piercingleri dişlerin çatlamasına ve hatta kırılmasına neden olabilir. Diş etlerine sürtünen ve diş etlerine zarar veren piercingleri dişlerden uzak tutmakta fayda vardır.

Dentaliva ile Ağız ve Diş Sağlığınızı Koruma Altına Alın

Ağız ve diş sağlığı her bakımdan çok fazla özen gerektiren bir konu olduğu için rutin bakımlar kadar hangi diş kliniğine kontrollere gittiğiniz de önemlidir. Nitelikli diş kliniğinin tek adresi olan Dentaliva, güler yüzlü personel ve diş hekimleriyle kliniğimizde bir yuva sıcaklığı konforunu hissetmenizi sağlıyor. Rutin diş bakımınızı yaptırırken ihtiyaç dâhilinde gerekli tedavi yöntemlerini diş hekiminizle kontrole geldikten sonra ortak kararla gerçekleştirebileceğiniz Dentaliva, uzun yıllara varan çalışma tecrübesiyle hastalara güven duygusu aşılamaya devam ediyor. Ağız ve diş sağlığınızı yakından takip ederek rahatça gülümsemenin verdiği huzuru yaşamak için Dentaliva’ya uğramadan karar vermeyin. Dentaliva, herkes sağlıklı dişlere sahip olsun diye çalışmaya devam ediyor.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu