Bize Ulaşın

Diş Teli Kullananların Ağız Bakımında Dikkat Etmesi Gerekenler

Diş Teli Kullananların Ağız Bakımında Dikkat Etmesi Gerekenler

Diş tedavisi görenler açısından; ağız, diş ve diş teli bakımı son derece önemlidir. Ağız bakımının düzenli ve olması gerektiği gibi yapılmadığı durumlarda; diş çürükleri, ağız kokuları ve diş eti iltihaplanmaları gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu tip sorunların yaşanmaması adına diş teli kullananların ağız bakımlarında çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Diş Teli Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Eğer ortodonti tedaviniz kapsamında diş teli kullanıyorsanız, bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

Diş teli bakımında şu noktalara dikkat etmeniz gerekir;

  • Normal şartlarda dişlerinizi her gün 2-3 kez fırçalamanız gerekirken, eğer diş teliniz varsa bu sayıyı artırabilirsiniz.
  • Kullandığınız diş fırçasının yanı sıra arayüz fırçası kullanmayı tercih etmelisiniz.
  • Diş hekiminizin diş fırçası konusundaki tavsiyesine mutlaka uymaya çalışın.
  • Diş teli kullananlar açısından elektrikli diş fırçaları genelde tavsiye edilmez. Buna karşın hekiminiz uygun görürse düşük hızlarda bu fırçaları kullanabilirsiniz.
  • Dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanarak, dişlerinizin arasını temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş telinizin, ağzınızın ve dişlerinizin bakımı açısından düzenli bazı uygulamaları gerçekleştirmeniz gerekir. Bunun yanı sıra bazı yiyeceklerden ve içeceklerden de uzak durmanız gerekir. Düzenli bir bakım ve bazı kriterlere uymanız tedavinizin başarı oranını da artıracaktır.

Dişlerinizi Düzenli Olarak Fırçalayın

Diş hekimleri genel olarak dişlerin her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kere fırçalamanız gerektiği belirtir. Buna karşın diş teli kullanıyorsanız, her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Bu alışkanlığı kazanmadığınız takdirde, yemek parçaları diş tellerinin arasına yerleşebilmektedir. Bu durum ağız ve diş sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açabilir.

Diş teli kullananlar, dişlerini kısa fırça darbeleriyle fırçalamalıdır. Her dişin yüzeyi sırasıyla ve tek tek fırçalanmalıdır. Dişler fırçalanırken diş etleri de hafif bir şekilde fırçalanabilir.

Diş Fırçası ve Macunu Seçimi

Dişlerin fırçalanması kadar, diş fırçası ve macunu seçimi de oldukça önemlidir. Diş teli kullanıyorsanız genel olarak elektrikli fırça kullanmamanız gerekir. Eğer hekiminizin de uygun görmesiyle elektrikli fırça kullanacaksanız, yavaş moda ve uç kısmı yuvarlak fırçaları tercih etmelisiniz.

Diş macunu konusunda ise florür seviyesinin bin ppm üzerinde olmasına özen göstermelisiniz. Florür fiş minesinin güçlenmesi ve çürük oluşumunun engellenmesi konusunda önemli bir faktördür. Buna karşın hassas bir diş eti yapısına sahipseniz daha az duyarsızlaştıracak etki yaratan macunlara yönelebilirsiniz.

Gargara Yapmayı İhmal Etmeyin

Diş teli bakımı açısından florür içeren bir gargara kullanmak oldukça önemlidir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ortalama 1 dakika boyunca florür içeren bir ağız bakım suyuyla gargara yapmak, ağız bakımınıza fayda sağlayacaktır. Gargara işlemini uykudan önce yapmanız, hijyen açısından yeterli olacaktır.

Diş İpi Kullanın

Diş teli bakımı özen isteyen bir süreçtir. Tel bakımında diş iplerinden yardım alabilirsiniz. Diş teli kullananlar için özel üretilmiş bazı diş ipleri de bulunmaktadır. Bu tellerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Dişlerinizin arasında kalan besin parçalarını temizlemek ve plak oluşumunu engellemek için günde bir kez diş ipi kullanmak faydalı olacaktır. Bununla birlikte diş ipi kullanımında aşırı kuvvet uygulamamalısınız. Diş ipi kullanırken, kullanım talimatlarına uymalısınız.

Bazı Yiyeceklerden ve İçeceklerden Uzak Durun

Eğer diş teli kullanıyorsanız ve hijyenini tam olarak sağlamak istiyorsanız bazı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecekleri mümkünse hiç tüketmemelisiniz ancak tüketimi kısıtlamak da fayda sağlayacaktır. Patlamış mısır ve kabuklu yiyecekler gibi gıdaların yanı sıra sert gıdalardan da uzak durmalısınız. Bu yiyecekleri tüketeceğiniz zaman çiğneme hareketini kısıtlamanız gerekir.

Yapışkan özelliği bulunan gıdalardan uzak durmanız gerekir. Bu gıdalar diş teline yapışabilir. Bu tip yapışkan özelliği bulunan gıdaları diş telinden temizlemek oldukça zordur. Bu sebeple ağız ve diş bakımınızı tam anlamıyla gerçekleştirebilmeniz için bu tip gıdaları tüketmemelisiniz. Yine normalde de uzak durmanız gereken asitli içecekleri tüketmemelisiniz

Meyve sebze tüketirken de dikkatli olmalı ve mümkün mertebe küçük ısırıklarla tüketmelisiniz. Bu sayede parçacıkların diş tellerinde birikmesini önleyebilirisiniz.

Alacağınız bazı küçük önlemler ve düzenli bir bakım sayesinde diş teli kullanarak gerçekleştirdiğiniz tedavinin daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu