Bize Ulaşın

Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Diş sağlığını korumak için doğru besin tüketimlerine önem verilmektedir. Besinlerin bazıları dişlere zarar verirken bazı besinler ise korumaktadır. Diş eti hastalıkları için genellikle bağışıklık sistemini güçlendirici ve C vitamini içeren besinler önerilmektedir. C vitamini içerikli besinlerin tüketilmesi dişler için oldukça önemlidir.

Dişlerimize iyi gelen besinler diş çürüklerine ve diş taşı oluşumlarına da engeldir. Aynı zamanda sağlıklı diş yapısı oluşturan besinler vücudun direncini de arttırmaktadır. Sağlıklı diş görünümü için vitamin ve mineral içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Şeker oranı yüksek olan besinlerden uzak durulması tavsiye edilir. Aynı zamanda dişlerdeki çürüklerin oluşumunda da şeker önde gelmektedir. Ağızda olan bakteriler genellikle yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bunun için kuruyemiş ürünlerinin tüketilmesi ve yeşil çay tüketimi kişilere sağlıklı bir diş yapısı sunmaktadır.

Besinler arasında yer alan peynir diş bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Kuru üzümün faydalarından bir diğeri ise bağışıklığı arttırması ve diş taşı oluşumunu engellemesidir. Diş etlerinde oluşan hasar için limon ve portakal tüketilmelidir.

Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Diş sağlığını korunmak hem bakımlı görünüm kazanması hem de besin tüketimleri için çok önemlidir. Sağlıklı diş ve diş eti bakımı için düzenli temizleme işlemi yapılmalıdır. Firmamız Dentaliva içerisinde diş temizliği kişiye özel yapılır. Dişte oluşan diş taşları giderilir. Buna uygun beslenme programı çıkarılır.

Özellikle hassas diş yapısına sahip olan kişiler Dentaliva ile hangi besinleri tüketmesi gerektiğini öğrenmektedir. Dentaliva sayesinde diş bakımı hızla sağlanır. Ağız sağlığını korumak isteyenler de kliniğimiz Dentaliva adresini ziyaret ederek muayene olmaktadır.

Doğru beslenme ağız bakımına yardımcı olur. Üstelik vitamin içerikli besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı bir ağız yapısı oluşturmaktadır. Dişlerde ve diş etlerinde ağrı yaşanmaması adına besinlerin sertliklerine de dikkat edilmelidir. Sert ve kabuklu besinlerden uzak durulmalıdır.

Aynı zamanda dişleri korumak için düzenli bakım ve temizleme işlemleri de yapılmalıdır. Hem kişinin kendi yaptığı temizleme hem de Dentaliva tarafından yapılan profesyonel temizleme ağız içinde hijyen sunmaktadır. Ağız ve diş sağlığı için bakımın yanı sıra tüketilen besinlere de dikkat edilmesi gerekir.

Diş Beyazlatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemleri kişinin kendi yöntemleri ve profesyonel şekilde yapılmaktadır. Diş beyazlatma için düzenli bakım yapılmalıdır. Kişinin kendisi her gün iki kere dişlerini fırçalamalı ve lekelenmelere karşı diş ipi kullanmalıdır. Dentaliva profesyonel diş beyazlatma işlemleri uygulamaktadır.

Bunun yanı sıra dişlerin doğal beyaz kalması için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünleri tüketimi beyazlatma işlemlerinde en başarılı besin grubudur. Düzenli yoğurt ve süt tüketimi sayesinde dişte sararmalar engellenerek uzun süreli beyazlık oluşur.

Dişler Nasıl Güçlü Hale Getirilir?

Dişlerin daha güçlü ve sağlam forma gelmesi için tüketilen besinlerin besin değerlerine ve vitamin değerlerine dikkat edilmelidir. Güçlü diş yapısı için et, tavuk ve balık gibi besinler tüketilmelidir. Bu besinler diş köklerinin sağlamlığını korumaktadır. Aynı zamanda diş çürümeleri ve diş kırılmaları da önlenir.

Oldukça fazla kişini severek tükettiği kuruyemişlerde de bu durum aynıdır. Kuruyemiş tüketimi diş etlerini koruyarak dişlerin bu etlere daha sağlam tutunmasına yardımcı olur. Dişleri korumak isteyen kişiler hem hijyene hem de tükettiği besinlerin içeriğine dikkat etmelidir.

Meyve ve Sebzelerin Dişlere Faydaları Nelerdir?

Meyve ve sebzeler diş sağlığını için en faydalı besin grubu içerisinde yer alır. Diş minenizi korumak istiyorsanız vitamin oranı yüksek besinler tüketmelidir. C vitamini içeren besinler diş eti sağlığını da korumaktadır. Üstelik ağız içerisinde iltihap ve enfeksiyon oluşum riski de azalmaktadır.

Sağlıklı bir gülüş için meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir. İlk olarak C vitamini ve E vitamini oranları yüksek olan besinler tercih edilir. Bu besinler sağlıklı ağız ve diş yapısı oluşturur. Meyve içerisinde bulunan doğal şeker dişlere ve diş etlerine herhangi bir zarar vermemektedir.

Yeşil Çayın Diş Etlerine Sunduğu Faydalar Nelerdir?

Yeşil çay tüketimi dişte iltihaplanma oluşum riskini en çok düşüren içeceklerden biridir. Yeşil çay yüksek oranda C vitamini içermektedir. Bu sebeple düzenli tüketilmesi tavsiye edilir. Dentaliva kliniğimizi ziyaret eden hastalarımız doğru beslenme hakkında da pek çok yeni bilgiye ulaşmaktadır.

Bazı besinler dişlere zarar vererek hasar oluşmasına neden olur. Aynı zamanda diş çürümelerinin temel sebebi de tüketilen besinlerdir. Bu nedenle karbonhidrat ve şeker oranı yüksek olan besinlerin yanı sıra meyve, sebze ve yeşil çay gibi besinler tüketilmelidir.

Süt ve Süt Ürünlerinin Dişlere Ne Gibi Faydaları Vardır?

Süt ve süt ürünleri dişlerin korunmasına yardımcıdır. Üstelik ağız kokusunun oluşmasını engeller. Kalsiyum bakımından zengin olan bu besinler diş köklerini güçlü hale getirir. Bu sayede hem dişler korunmakta hem de beyazlığı uzun süre devam etmektedir.

Diş sararmalarını önleme adına da en çok tercih edilen besin grubu süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünleri içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfor da kemiklerin gelişiminde etkilidir. Aynı zamanda çene kemiğinde hasar oluşmasını engeller. Dişlerin çene kemiğine daha sağlam tutunmasına yardımcı olur.

Diş Çürümesini Engelleyen Besinler Nelerdir?

Diş çürümesi durumları ağız içerisinde pek çok hasara da neden olmaktadır. Bu nedenle tüketilen besinlerin vitamin oranlarına daha çok dikkat edilmelidir. C vitamini bakımından zengin olan besinler diş çürümelerini de engellemektedir. Aynı zamanda protein kaynağı olan süt ve süt ürünleri diş çürümelerine karşı savaşmaktadır.

Yeşil çay doğal bir diş temizliği sağlar. Bu nedenle günde 2 fincan yeşil çay tüketimi önerilir. Meyve ve sebzeler dişlerin yapısını koruyan ve sağlıklı diş eti oluşturan besinlerdir. Bu sayede dişler daha güçlü ve beyaz bir yapıya sahip olarak kalır.

Diş Taşı Oluşumunu Engelleyen Besinler Hangileridir?

Diş taşı oluşumunu engelleyen besinler et, tavuk ve balık olarak bilinir. Yumuşak besinler de dişlere zarar vermemektedir. Vitamin kaynağı olan sebze ve meyveler diş taşı oluşumuna karşı savaşmaktadır. Dentaliva en sağlıklı besinlerin listesini yaparak hastalara vermektedir.

Hastalar bu besinlere dikkat ederek doğru biçimde beslenmektedir. Diş taşı oluşumunu engelleyen bir diğer yöntem ise ip kullanımıdır. Diş ipi kullanımı diş aralarındaki kalıntıları gidermede etkilidir. Bu sayede diş taşı oluşumu engellenir. Çay ve yeşil çay tüketimi de diş temizliği yaparak taşı önler.

Düzenli Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Düzenli diş bakımı genel olarak fırçalama işlemleri ile yapılmaktadır. Ağız bakım suları ile gargara yapmak dişin ulaşılmayan yerlerine bile etki eder. Bu sayede ağız içerisinde oluşan bakteriler %100 oranında giderilir.

Ağız ve diş sağlığını korumak hem konuşma hem de besin tüketme anlamında oldukça önemlidir. Diş bakımı yapılmasında Dentaliva düzenli muayene olunmasını tavsiye etmektedir. Hijyenin yanı sıra tüketilen besinlerin vitamin değerlerini incelemek de doğru bir bakım sunar.

Diş Minesini Güçlendirmeye Yardımcı Olan Besinler

Diş minesini güçlendirmeye yardımcı olan besinlerin başında limon ve kereviz gelmektedir. Kereviz lifli gıdalar arasında yer alır. Bu durum diş minelerinin daha sağlam form kazanmasını destekler.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu