Bize Ulaşın

Diş Dolgusu Ne Zaman Değiştirilir?

Diş Dolgusu Ne Zaman Değiştirilir?

Diş dolgusu ne zaman değiştirilir sorusunun cevabı, diş dolgularının dayanıklılığı, dolgu yapılan hastanın ağız ve diş sağlığında hijyene dikkat etmesi ve dolgu yapılan dişteki dolgunun miktarına göre değişkenlik gösterir. Diş sağlığında herhangi bir problem yoksa ve dolgu çok fazla büyük değilse uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Diş dolguları, özellik olarak birbirinden farklıdır. Genellikle gümüş amalgam diş dolgusu kullanan biri, bu dolguyu 15-20 yıl arası kullanabilir. Metal yapılarından dolayı diğer doğulara nazaran çok daha sağlamdır. Ancak dişin renginde olmadıklarından dolayı, estetik anlamda beklediğiniz şık görüntüyü vermeleri mümkün değildir. Dayanıklı olmalarından dolayı genellikle ezici dişlerde amalgam dolgu tercih edilmektedir. Altın doğular ise yaklaşık 20 ila 30 yıl arasında aktif şekilde kullanıma uygundur.

Kompozit dolguların ömrü ise 7-10 yıl arasında değişkenlik gösterir. Bu süre sonunda diş dolgularının değiştirilmesi gerekir. Genel olarak dolgu malzemesi olarak kompozit kullanılır. Diş rengine uyum sağladıklarından dolayı ezici dişlerde de ön dişlerde de rahatlıkla kullanılabilirler. Yapıları pek dayanıklı olmadığından en fazla 10 yıl içinde değiştirilmesi gerekir.

Diş Dolguları Neden Değiştirilir?

Diş dolgusu işlemiyle uzun seneler boyunca kullanım konforu yakalayanların bile zaman içerisinde diş sağlığını korumak adına bu dolguları değiştirmesi gerekir. Dolguyu değiştirmek zorunda bırakan durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Dolgu üzerinde kırık yada çatlak oluşumu: Altın dolgu haricinde diğer dolgularda, zaman içerisinde kullanıma bağlı kırık veya çatlak gözlemlenebilir. Bunun nedeni genellikle dolguya zarar verecek sertlikte bir gıdanın tüketilmiş olmasıdır. Ancak dolgunun altında yeni başlamış bir çürük veya dolgu altının desteksiz kalmış olması dolgunun çatlamasına ya da kırılmasına neden olabilen unsurlardır.
  • Dolgu aniden yerinden oynar veya düşer: Bu durum hasta tarafında ya da diş hekimine gidildiğinde çok kolay bir şekilde tespit edilebilir. Eğer yanlışlıkla dolguyu yutmazsanız, diş hekimi dolgunuzu kısa süre içerisinde yenilenecektir.
  • Dolgu kenarından sızdırma: Diş dolgusu diş ile herhangi bir kimyasal reaksiyona giremez. Bu sebeple dolgu ve diş arasında sınırlı bir bağlantı mevcuttur. Altın ve gümüş amalgam dolgu arasında mekaniksel bir bağlantı vardır. Estetik kompozit dolgu ise mekano-kimyasal bağlantı ile sağlanabilir. Yıllar içerisinde kullanılan dolgu ve diş arasında oluşan bu bağlantıdan aralanma ve çözülme yaşanabilir. Ağız içinde çürükten kaynaklanan bakteriler ise bu aralanmaları fırsat bilerek sızar. Ardından dolgu altına doğru ilerler ve dentin sahip olduğu dokuya ulaşarak yeni çürüklere yol açabilir.
  • Dolgu yakınında yeni bir çürük oluşumu: Dolgu yapılırken diş hekimin ilk hedefi, sağlam diş dokusunu korumaktır. Ancak dişin yakınlarında ya da diğer yüzeylerinde başlamakta olan bir çürük oluşumu, eski yapılan dolgunun altına doğru ilerlediğinde daha büyük hasarlara yol açabilir. Altın dolguların ve amalgam dolguların onarımı mümkün olmadığından ötürü eski dolgu çıkarılıp yerine yeni dolgu yapılması şarttır.
  • Dolgunun zaman içerisinde yıpranması:  Dolgular ve dişler yıllar boyunca kullanıldığında yıpranır ve aşınmalar meydana gelebilir. Öyle ki bazen bu aşınmalar diş yüzeyine kadar ilerler ve çürüklere sebebiyet verebilir.

Diş dolgusu, dişleri ilerlemiş çürüklerden ve olası diş kayıplarından korumayı sağlayan, hayat konforunu arttıran bir yöntemdir. Diş dolgusu değişim süresi ise dişe dolgu yapılan malzemenin türüne göre değişkenlik gösterir. Bu farklılığın ilk sebebi aslında diş dolgusunun esme ve bastırma esnasında gösterdiği dayanıklılık ile doğru orantılıdır. Kullanılan malzeme ne kadar sağlam ve dayanıklı ise diş dolgusu da o kadar uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Ancak estetik görünüme sahip diş dolguları daha dayanıksızdır. Görüntü bakımından göze pek hoş gelmeyen dolgu malzemeleri ise çok daha dayanıklı olmaktadır.

Buna bağlı olarak ağız yapısının görünen kısımlarında ve ön dişlerde genellikle estetik dolgulara ağırlık verilir.  Gülümseme sırasında ya da ağız açıldığında görünmeyen ezici dişlere ise daha dayanıklı yapıya sahip dolgu malzemeleri kullanılmaktadır.

Diş dolgusu değişimi her zaman kullanım koşulları ile direkt bağlantılı olmayabilir. Zaman içerisinde yıpranan ve aşınan dolgular kısa süre içerisinde değişim gerektirir. Bu değişim kararına ise diş hekimine gittiğimizde ancak diş hekimi karar verebilir.

Diş sağlığı açısından günlük olarak her yemek sonrası dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Bunun ilk sebebi dışarıdan gelen besinlerin dişler tarafından ezilerek sindirimin ağızda başlamasıdır. Ezme ve yutma işleminin ardından dişlerin arasında besin atıkları kalmaktadır. Bu atıklar, bakteri oluşumu için hazır olan bir besin kaynağı niteliği taşır. Dolayısıyla ağız içinde hızla bakteri çoğalması başlar. 

Üreme işlemini bölünerek başlatan bu bakteriler, kısa zaman içerisinde şaşırtıcı derecede artarlar ve dişlerde çürük başlamasına neden olurlar. Eğer çürük temizlenmezse, bu bakteriler dişlerin alt kısımlarına doğru hızla dişi oyarak ilerler ve diş sinirlerine kadar ulaşırlar. Bu durum ilk etapta ateş ve boğaz enfeksiyonu şeklinde kendini gösterir. Çürük dişler fark edildikleri ilk an dolgu işlemi ile kapatılmazsa her bakımdan yaşam kalitesini düşürür. Diş dolgusu, ağız ve dişlerde bakteri çoğalmasının önüne geçerek oluşabilecek daha büyük sorunların ve olası diş kayıplarının önüne geçer.

Ağız ve Diş Sağlığınız Dentaliva Güvencesinde

Ağız ve diş sağlığı, düzenli bakım yapılmadığı takdirde beklenmedik olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu anlamda uzun yıllardan beri Dentaliva, ihtiyacınız olan tüm ağız ve diş sağlığı hizmetlerini üst düzey kalite standartlarında sizlere sunan profesyonel bir diş kliniğidir. 

Dişlerinize en az sizin kadar özen gösteren Dentaliva, uzman kadrosu ile konforu ve memnuniyeti ön planda tutarak çalışmalarını sürdürüyor. Sizde şimdi dişlerinizi uzman ellere emanet edin, Dentaliva uzman hekimlerinin hasta odaklı çalışma prensibini bizzat deneyimleyin.

İletişim Formu
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu