Bize Ulaşın

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş temizliği söz konusu olduğunda, dil temizliği de en az diş fırçalama kadar önemli bir yere sahiptir. Sadece diş fırçalamak, ağız hijyeninin etkili bir şekilde sağlanması için her zaman tek başına yeterli değildir. Ağız temizliğinin tam olarak sağlanabilmesi için dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması ve dil temizlemenin en etkili şekilde yapılması ağız hijyenini genel olarak sağlama konusunda yardımcı olabilir. Bununla birlikte dil temizlemek, ağız içerisinde zararlı olan bakterileri uzaklaştırmak konusunda başarılıdır.

Dil temizliği de en az düzenli bir şekilde diş fırçalama kadar önemli bir işlemdir. Ancak günümüzde çoğu zaman insanlar tarafından ihmal edildiğinden, yeterince temiz bir ağız ve diş temizliği yapılmamaktadır. Dil düzenli bir şekilde fırçalandığında ise ortaya bazı sağlık sorunlarının çıkması kaçınılmazdır.

Bu sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dilin yeterince temizlenmemesi, dilde biriken bakterilerin ağızdan uzaklaştırılamadan çoğalmaya devam etmesine neden olur. Bunun sonucunda ise dildeki bakteriler zaman içerisinde dişlere yayılır. Dolayısıyla diş eti iltihaplanmaları, diş kayıpları, gebelik sürecinde düşük ihtimali ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunları kaçınılmaz olacaktır.
 • Dil temizliğinin düzenli olarak yapılmaması, zaman içerisinde dilin renginin değişmesine neden olabilir. Dil üzerinde biriken yiyecek ve içeceklerin parçaları temizlenmez ise dilde lekelenmeler yaşanır. Bir süre sonra dil kararması ve tüylü bir görünüm ortaya çıkarken, estetik bakımdan kaygı yaşanmasına sebep olabilir.

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş temizliği yapmak i.in iki farklı yöntem söz konusuyken, dil temizleme aparatları bu konuda yardımcı olur.

Bunlar şu şekildedir:

 • Diş fırçası,
 • Diş spatulasıdır.

Bu malzemelere her an ulaşmak mümkün olmadığında, dili temizlerken bir kaşıktan yardım alabilirsiniz. Diş temizliğinin bilinen en basit yolu, dişleri fırçalarken aynı anda dilinizi de fırçalamaktır. Bu yöntem sayesinde diş fırçası ile dilinizi temizlerken, dilinizi tam olarak dışarı çıkararak fırçalamanız gerekir. Bundan dolayı dilde biriken kirler çok daha kolay bir şekilde dışarı atılabilir. Aynı zamanda bu bakterilerin ağız içine yerleşmesinin önüne geçilmiş olur.

Dil temizliği için diş fırçası kullanılması gerektiğinde, diş fırçasının yumuşak olmasına dikkat etmekte her zaman fayda vardır. Sert kılları olan diş fırçaları dilin zarar görmesine ve tahriş olmasına neden olabilir. Dil temizliği için dil spatulası kullanmak işinizi kolaylaştırır. Dil spatulasını dil köküne getirdikten sonra, dilin ucuna doğru hareket ettirmelisiniz. Bu sayede dil üzerinde birikmiş olan besin parçacıkları rahatlıkla temizlenebilir. Dil spatulası kullandıktan sonra, ağız içine iki üç kere gargara yapmak ve çalkalamak gerekir.

Yapılan bazı araştırmalar, diş fırçası ve dil spatulası arasında dil temizliği performansı bakımında çok büyük bir fark yaşanmadığını ortaya koymuştur. Diş fırçasına ya da dil spatulasına ulaşmak mümkün olmadığı zamanlarda, yemek kaşığı bu işlem üzerinde etkilidir. Ancak kullanılan kaşığın, günlük hayatta kullanılan kaşıktan ayrı olması ve hep aynı kaşıkla dil temizliğinin yapılması hijyen açısından gereklidir. Kaşığın alt kısmının damağınıza gelecek şekilde ters tutarak dil üstüne yerleştirerek işleme başlayabilirsiniz. Sonrasında kaşığı dilin üstüne sıyırarak kendinize çekmeniz gerekir. Bu işlem, dil spatulası kullanımı ile neredeyse aynı uygulama prensibine sahiptir.

Dilinizi temizlerken kaşık kullanmak gerektiğinde, dilin zarar görmesinin önüne geçmek için nazik bir şekilde davranmalısınız. Çok sert hareketler yaparak dil temizliği yapmaya çalışmak, dilin zedelenmesine neden olabilir.

Dil Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Dil temizliğinin sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dil üzerinde biriken bakteriler bir süre sonra rahatsız edici bir ağız kokusuna neden olabilir. Bu bakterilerin ve diğer sorunların giderilmesi için dil temizliği en az diş fırçalamak kadar önemlidir. Eğer farklı bir sorun söz konusu ise ağız kokusu için alanında uzman bir diş hekimine başvurmak da fayda vardır.
 • Dil yüzeyinde biriken bakterilerin her geçen gün büyümesini ve ağız içerisinde yayılmasını önlemek için dil temizliği olmazsa olmazdır. Bu sayede ağız ve dişlerde ortaya çıkacak sorunlar minimuma inmiş olur. Aynı zamanda bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmayı önleyen dil temizliği, genel sağlığın korunması açısından yardımcıdır.
 • Dil üzerinde biriken bakteriler plak oluşumuna neden olabilir. Bundan dolayı dil hijyenine çok daha fazla özen göstermek, plak oluşumunun önüne geçer.
 • Dil temizliği düzenli bir şekilde yapıldığında ağız ve diş hijyeni tam anlamıyla sağlanır. Bundan kaynaklı daha uzun ömürlü ve sağlıklı dişlere sahip olmak mümkün olabilir.
 • Dil üzerinde biriken bakteriler ilerlediğinde, bademcik ve yemek borusu gibi alanlara yayılması muhtemeldir. Yapılan dil temizliği bu yayılımın önüne geçer. Dil üzerinde biriken toksinler temizlendiğinde, biyofilm tarafından emilmiş bileşenlerin vücuda girmesi engellenmiş olur.
 • Dil üzerinde bulunan tam alma tomurcuklarının üstündeki bakterilerin temizlenmesi, tat alma duyusunun iyileşmesini sağlar. Temiz tomurcuklar ile daha iyi tat alımı daha fazla tükürük salgılamaya imkan tanır ve sindirim bu sayede daha verimli hale gelir.
 • Dil temizliği ağız ve diş sağlığının etkili şekilde korunması, yemek artıkları ve sigara kullanımından kaynaklanan plaklardan arınma oranı artar.
 • Dil temizliği sonrası, dil sahip olduğu sarımtırak rengin yerine doğal pembe görünümüne kavuşabilir.
 • Sindirim, insanın ilk olarak ağzında başlayan çok önemli bir işlemdir. Ağız içinde; yemeklerin sindirilmesi konusunda çok önemli faydası olan, tükürükle birlikte vücut içine taşınan ve ağızda kalan artıklar sayesinde biriken bazı bakteriler yer alır. Bu bakterilerin bir kısmı sindirim için gerekli olurken, gereğinden fazla bakteri oluşumu kötü kokulara neden olabildiği için ağız içinin tam olarak temizlenmesi şarttır. Bakteri, mantar ve farklı organizmaların bulunduğu ağız içinde temizlik yapmak, ağız içerisindeki bakterinin dengesini sağlamak anlamına gelir. Bir dakika içerisinde dil sıyırıcı yardımı yaparak sağlanan bu temizlik ile birçok fayda elde edilebilir.
 • Eğer bir dil temizleyici aparat satın almayı düşünüyorsanız, bambu ya da metalden üretilen materyalleri tercih etmenizde fayda vardır. V ya da U şeklinde üretilen aparatların spatula kısmının dili acıtmayacak şekilde köreltilmiş hale getirilmesi, ancak dil pasını temizleyecek kadar da sivri olmasına özen göstermelisiniz. Dil temizleyicinin durulanarak temizlenmesi gerektiğini göz önünde bulundurmak gerektiğinde, paslanma ve küflenme yapmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Dil temizleyici aparatlarda diş fırçaları gibi 6 ayda bir mutlaka düzenli olarak değiştirilmelidir. Aparatların düzenli aralıklarla değiştirilmesi, genel olarak hijyeni sağlamak açısından oldukça önemlidir. Kullanım sonrası dil aparatlarını bir diş fırçası yardımıyla temizlemeniz gerekir. Diş macunu kullanarak fırçalama sırasında derinlemesine bir temizlik yapmak mümkün hale gelir. Spatula üzerinde yer alan bu bakteriler tamamen arınması için ara ara aparatı sirkeli su solüsyonu yardımıyla silebilir ve sonrasında kurulayarak yeniden kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Dil Temizliğinin Yan Etkisi Var mıdır?

Dil temizliğinin bilinen ve kanıtlanmış olan herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Ancak dil üzerinde biriken plağın kalkmasıyla, enfeksiyona bağlı bir sorun olduğunda görmek mümkündür. Dil temizliği sırasında dil üzerinde bulunan pamukçuk, siyah beyaz lekeler, parlaklık, pürüzsüzlük ya da küçük kıllar varsa mutlaka bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Bu durumda diş hekiminize başvurarak destek alabilir, hiç vakit kaybetmeden dilinizin eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ağız bakımını kusursuz hale getirecek dil temizliği rutine dönüştürdükten sonra, çok daha ferah bir nefese kavuşabilirsiniz.

Gün içinde nefesinizi tazelemek istediğinizde, yanınızda bir ağız bakım kiti bulundurarak, aynı zamanda profesyonel ürünlerden yardım alabilirsiniz. Bir dakika içerisinde yapacağınız dil temizliği ve ağız çalkalama ile çok daha taze ve temiz bir nefese sahip olabilirsiniz. Her sabah düzenli olarak dil temizliği yapmak, ağız içerisinde biriken bakterilerden arınmasını sağlar. Bu sayede daha özgüvenli gülümsenenin sunduğu konforu yaşamak mümkün hale gelir.

Ağız ve Diş Sağlığı Dentaliva Kalitesinde

Söz konusu ağız ve diş sağlığını korumak olduğunda düzenli olarak bakım yapmak kadar, herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda alanında uzman bir diş hekimine başvurmak da önemlidir.Bunun için her zaman kaliteyi ve güvenli hizmeti ön planda tutan bir diş kliniğine gitmek gerekir. Dentaliva, bünyesinde hizmet veren profesyonel diş hekimleri ve uzman personelleri ile birlikte her zaman hasta memnuniyetini ön planda tutan nitelikli bir diş kliniği olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile ağız ve diş sağlığına dair her türlü sorununuza akılcı çözümler ve tedavi yöntemleriyle müdahale eden Dentaliva güvencesini deneyimleyebilirsiniz.

Hastalarına yuva sıcaklığında, huzur ve güven ortamı sunarken en güzel gülüşlere sahip olmanızı hedefleyerek yola çıkan Dentaliva, bu çalışma prensibi ile her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eder. En güzel gülüşlere ve kişiye özel en etkili tedavi planları sayesinde kavuşmak ve ağız ve diş sağlığınıza her zaman kaliteli bir dokunuş yapmak için bu alanda uzman olan Dentaliva kalitesine gönül rahatlığıyla kendinizi emanet edebilirsiniz.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu