Bize Ulaşın

Dikişsiz İmplant Nedir?

Dikişsiz İmplant Nedir?

Dikişsiz implant, diş implantları arasında yer alan ve implant uygulamasında öne çıkan çözümlerden biridir. Diş implantları, diş kökü görevi gören vida ve çivilerle birlikte çene kemiğine yerleştirilmesi ile kullanılmaya başlanır. Klasik implant, operasyon sonrası dikiş gerektirdiğinden diğer yöntemlere göre daha zorlu bir süreç yaşanmasına neden olabilir. Dikişsiz implant tedavisinde ise diş etine kesi ya da herhangi bir dikiş işlemi olmadan çene kemiğine lazer kullanarak implantın yerleştirilmesi işlemidir. Bu sayede dikişsiz implant tedavisinde dikiş gerekmez ve dolayısıyla tam olarak iyileşme süreci daha hızlı olduğundan avantaja sahiptir.

Dikişsiz İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dikişsiz implant tedavisi, geleneksel implant tedavisine göre birçok avantajı beraberinde getirir. Bu işlem sırasında diş etine herhangi bir dikiş atılmasına gerek duyulmadığı için çok fazla rağbet görür. Bu kullanılan yöntemde, implant cerrahı özel bir teknik kullanır ve implantı direkt olarak diş etine yerleştirir. Dikişsiz implant yöntemi aşağıdaki adımları izleyerek sonuca ulaşır:

 • Dikişsiz implant tedavisine başlamadan önce, diş hekiminize ağız ve diş sağlığı kontrolü ve muayenesi yapılması gerekir. Diş hekimi hastayı doğru bir şekilde değerlendirdikten sonra implant tedavisi için uygun olup olmadığını tespit eder. Sonrasında diş hekimi hastanın diş eti sağlığını ve ağız sağlığı geçmişini, ağız içi muayene sonuçlarını, kemik yoğunluğu gibi diğer unsurları ayrı ayrı değerlendirilir.
 • Fiziksel muayene sonucunda çene kemiğinde daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bunun için bir takım radyolojik görüntülemeler yapılması şarttır.
 • Çene kemiği, bilgisayar ortamında üç boyutlu görüntüler aracılığı ile incelenir. Hastanın çene kemik yapısıyla alakalı bilgilere erişen diş hekimi için bir sonraki süreç çok daha kolay ilerleyecektir.
 • Sonrasında lokal anestezi altında dikişsiz implant tedavisine başlanır. Hastanın diş etinde, lazer yardımı sayesinde daire şeklinde küçük bir alan açılır. Sonrasında diş bu elde edilen alana yerleştirilir.
 • İmplantın yerleştirilmesi sonuçlandıktan sonra, uygulanan bir işlem sayesinde yerleştirileceği bölgede oluşacak ağrının önüne geçilmesi sağlanır.
 • Bu yöntemde klasik implant tedavisine göre iyileşme süreci çok daha kısadır. Hastanın diş eti ve çene kemiğinde çok küçük bir müdahale edilirken tedavi sonuçlanır.

Dikişsiz İmplant Tedavisi Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Dikişsiz implant tedavisi, klasik implant tedavisi ile kıyaslandığında çok daha pratik bir işlem olarak karşınıza çıkar. Bu tedavi yöntemi kullanıldığında iyileşme süreci çok daha kısadır ve enfeksiyon riski ile başarı oranı son derece yüksektir. Ciddi bir cerrahi yöntem gerektirmeyen bu tedavi şekli için hastaların genel sağlığı ile alakalı herhangi bir ciddi problem söz konusu değilse bir sakıncası yoktur. Çene kemiğine yerleştirilmesi işleminde sorun ortaya çıkmaması için çene kemiği yapısının daha önce mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Ağız ve diş sağlığının genel olarak dikişsiz implant için uygun olup olmadığını tespit edebilmek için diş hekimi deneyimini göz önünde bulundurmak ve muayene sonrası işleme başlamak çok daha doğru olacaktır.

Dikişsiz İmplant Avantajları Nelerdir?

Dikişsiz implant tedavisi, geleneksel implant yönetime göre birçok farklı avantaja sahiptir. Bu avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok Hızlı İyileşme Süreci: Dikişsiz implant tedavisi ile geleneksel implant tedavisine göre daha hızlı bir iyileşme süreci yaşatması avantaj olarak kabul edilir. Klasik implant yerleştirildikten sonra, ağız ve dişlerde şişlik, rahatsızlık hissi ve ağrı hissedilmesi kaçınılmazdır. Ancak dikişsiz implant ile bu istenmeyen sorunların önüne geçmek çok daha kolaydır.
 • Az İnvaziv Özelliği: Dikişsiz implant tedavisi, geleneksel implant tedavisine göre çok daha az invazivdir. Bu yüzden bu cerrahi işlemin çok daha az rahatsızlık hissi vererek ağrıya sebep olduğu ifade edilir.
 • Doğal Bir Görünüm: Dikişsiz implant tedavisi, söz konusu implantın yerleştirildiği bölge için çok daha doğal bir görünüm yaratır. Bu durum hastaların diğer insanlarla çok daha özgüvenli ve rahat bir şekilde sohbet etmesine ve gönül rahatlığıyla gülebilmesine fırsat tanır.
 • Daha Az Diş Hekimi Ziyareti: Dikişsiz implant tedavisi, geleneksel olan implant tedavileri ile kıyaslandığında çok daha az diş hekimi ziyareti gerektirir. Bu yüzden, hastaların diş hekimi ziyaretleriyle birlikte tedavi süreci de çok daha kısa bir hale gelir.
 • Az Komplikasyon Riski: Dikişsiz implant tedavisinde çok daha az komplikasyon riski vardır. Bu yüzden istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimali daha düşüktür. Özellikle de enfeksiyon ve diş eti hastalığı yaşayan hastalar için dikişsiz implant tedavisi daha az risk taşıyan bir yöntem olarak dikkat çeker.

Özetlemek gerekirse dikişsiz implant tedavisi, daha hızlı iyileşme süreci, daha az invaziv, çok az diş hekimi ziyareti, daha doğal bir görünüm ve daha az komplikasyon riski ile diş tedavisi yaptırmak isteyen hastalar için tercih edilebilir bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Dikişsiz İmplant Dezavantajları Nelerdir?

Dikişsiz implant tedavisinde birçok avantaj söz konusu olsa bile bazı dezavantajlarında olduğu bilinmelidir. Bu dezavantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sınırlı Uygulama: Dikişsiz implant yöntemi, sadece her bakımdan uygun olan hastalar için başarılı bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Ancak her hastada bu yöntemin sorunsuz bir şekilde uygulanabilmesi için belirli kriterlerin karşılanması son derece önemlidir. Bu yüzden dikişsiz implant tedavisi için her hastanın uygun şartları karşılamasının mümkün olmadığının bilinmesinden fayda vardır.
 • Yüksek Maliyet: Dikişsiz implant tedavisi, geleneksel olan implant yöntemine göre daha yüksek maliyetli yapılabilen bir yöntemdir. Bu yüzden bazı hastalar için daha az uygun bir seçenek olarak bilinir.
 • İmplant Stabilitesi: Dikişsiz implant tedavisinde başarı, implantın yerleştirildiği bölgede bulunan kemik yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Yetersiz bir kemik yoğunluğu bulunan bazı hastalarda, implant stabilitesi sorunu ortaya çıkması kaçınılmazdır.
 • Diş Hekiminin Deneyimi: Dikişsiz implant tedavisi, geleneksel yöntemlere göre daha fazla teknik işlem gerektirdiğinden, diş hekimin deneyimi, aldığı eğitimler tedavinin başarıyla sonuçlanması açısından oldukça önemlidir.

Dikişsiz implant, bazı dezavantajları olsa bile her şartı karşılayan hastalar için çok avantajlı bir seçenek olarak tercih edilebilir. Doğru tedavi seçeneğini belirlemek ve uygulamak için bir implant cerrahisi ve diş hekimine başvurmak gerekir.

Dikişsiz İmplant Fiyatları

Genel olarak dikişsiz implant tedavisi, geleneksel implant yöntemine göre daha pahalı olsa bile bu durum her zaman geçerli değildir. Dikişsiz implant tedavisi, çok daha az işlem ve tedavi süreci gerekliliği ortaya koyduğundan, bazı durumlarda daha düşük maliyetli olabildiği söylenebilir. Dikişsiz implant tedavisi fiyatları, hastanın ihtiyaçlarına ve tercih edilen diş kliniğinin sunduğu çeşitli hizmetlere göre değişiklik gösterdiğinden, bu konuda net bir fiyat belirtmek mümkün değildir. Bunun için diş hekimine muayene olduktan sonra en doğru seçimi yapmak ağız ve diş sağlığı açısından gereklidir.

Ağız ve Diş Sağlığında Dentaliva Kalitesi

Dikişsiz implant tedavisi, en modern ve en yenilikçi diş hekimliği uygulamaları açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden birçok diş kliniği tarafından bu yöntemi uygulamak günümüz şartlarında mümkündür. Ancak bazı durumlarda klinikleri arasından bazı farklılıklarla karşı karşıya kalmak gerekebilir. Dentaliva, kaliteli bir diş kliniği olarak dikişsiz implant tedavisi için en son teknolojik ekipmanları kullanarak memnuniyet odaklı bir çalışma prensibi sergiler.

Dentaliva olarak alanında uzman diş hekimlerimizle birlikte, dikişsiz implant konusunda nitelikli hizmet sunarken, diğer yandan son derece titiz davranarak her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Bu yüzden Dentaliva diş hekimleri, geleneksel yöntemlere göre çok daha deneyimli ve bilgi sahibidir. Hasta konforu, güveni ve gerekli tedavi yöntemlerini üst düzey kalite standartlarında uygulayan Dentaliva, ileri teknolojiyi ağız ve diş sağlığınız açısından avantaja çevirmeyi hedefler.

Dentaliva sunduğu dikişsiz implant tedavisinde bahsi geçen tüm avantajları sunarken, daha az ağrı, rahatsızlık hissi ve şişlik yaşanmasını sağlar. Bununla birlikte implatın doğru bir şekilde yerleştirilmesi sayesinde, iyileşme sürecinin hızlanması için son teknoloji kullanılır ve dolayısıyla implant başarı şansı arttırılır. Sizde ağız ve diş sağlığına özen gösteren Dentaliva güvencesini deneyimlemek için kliniğimizi ziyaret etmeden hiçbir tedaviye başlamayınız. Söz konusu ağız ve diş bakım ve çeşitli tedavi yöntemleri olduğunda, en doğru ve en güvenilir adres her zaman için Dentaliva’dır.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu