Bize Ulaşın

Damaklık Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Damaklık Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Damaklık kullanımı dişlerin estetik görünümünü korumaya yardımcıdır. Ortodonti tedavisi gören hastalar belirli bir süre boyunca damaklık ile tedavisini desteklemektedir. Dentaliva tarafından yapılan bu operasyonlarda ağız içi ölçülerine uygun damaklıklar hazırlanmaktadır.

Dişlerin yer ve konumlarına uygun şekilde özel damaklıklar tasarlanarak ağız içinde herhangi bir rahatsızlık hissi vermemektedir. Damak darlığı yaşayan kişilerde de sıkça uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Damaklık kullanımı dar olan damaklıkların genişlemesini ve normal ölçüye gelmesini sağlamaktadır.

Damaklık kullanımının birden fazla faydası bulunmaktadır. Bu faydalar kişilerin sağlıklı konuşması ve düzgün yemek yemesi olarak bilinmektedir. Kullanılan damaklıklar dişlerin kaymasını da önlemektedir. Diş teli tedavisinin en önemli aşamalarından biri damaklık kullanımıdır.

Damaklık hangi durumlarda kullanılır sorusu için özellikle ortodonti tedavileri sonrası kullanım uygundur. Damaklıkları kullanmanızın önemi dişlerin kaymamasıdır. Ağız ve diş sağlığı için bu tür malzemeler büyük önem taşımaktadır. Ortodontik tedavilerde en sık rastlanan uygulamalar arasına girmektedir.

Damaklık Nedir?

Damaklık üst damağa takılan plastik malzemeden yapılan ürünlerden biridir. Günümüzde ortodontik tedavilerden sonra kullanımı bulunmaktadır. Ortodonti tedavisinde damaklık kullanımı dişlerin kaymasını önlemektedir. Aynı şekilde tedavi süreci böyle daha kısa hale gelmektedir.

Çok fazla kişinin kullandığı damaklık dişlerin sağlıklı bir şekilde doğru yerlerine gelmesini sağlar. Üstelik her ağız için özel olarak tasarlanmaktadır. Ağız ve diş sağlığı için önemli ürünlerden biridir. Kliniğimiz Dentaliva içerisinde ortodonti tedavileri sonrasında damaklık uygulamasına geçilmektedir.

Sağlıklı ve estetik diş görünümü için belli başlı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan damaklık kullanımı da kişilerin istedikleri diş görünümünü onlara sağlamaktadır. Pek çok kişi damaklık kullanımı sayesinde ortodonti tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Dişleri sabitleme adına kullanılan bu ürünler dişleri arkadan desteklemektedir. Damaklıklar takılıp çıkarılabilen özelliğe sahip ürünlerdir. Bu nedenle yemek yeme esnasında çıkarılmaktadır. Damağın genişletilmesi için de tercih edilen uygulamalardan biridir. Kliniğimiz Dentaliva bu anlamda kişiye özel damaklıklar hazırlamaktadır.

Damaklık Kullanımı Nasıl Olur?

Damaklık kullanımı sağlıklı diş yapısı oluşturma adına büyük önem taşımaktadır. Üstelik bu gibi ürünler dişlerin daha sağlam ve sabit konumlarına gelmesine yardımcı olur. Son zamanlarda geliştirilen teknoloji ile beraber diş alanında da pek çok yeni ürün çıkmaktadır.

Ağız yapısına ve dişlerin ölçüsüne uygun şekilde damaklıklar üretilmektedir. Kişiye özel üretilen bu damaklıklar gece yatmadan önce ya da gün içerisinde birkaç saat takılmaktadır. Tüm damaklıklar takılıp çıkarılma özelliklerine sahip biçimde tasarlanarak hastalara bu şekilde verilmektedir.

Damaklık Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Damaklık kullanımının avantajları oldukça fazladır. Dentaliva firmamız tarafından özenle tasarlanan bu ürünler ağız içine tam uyacak şekilde hazırlanmaktadır. Hastalar bu sayede daha rahat kullanım gerçekleştirmektedir. Ortodonti tedavilerinin son aşaması olarak bilinen damaklık kullanımı dişleri sabitlemeye yardımcı olur.

Üstelik bu süreci hızlandırmakta da başarılıdır. Ortodonti tedavisinden kesin sonuç almak isteyen hastalar damaklık kullanımına özen göstermelidir. Dişler bu sayede hem sabit hem de istenen konumda kalmaya devam etmektedir.

Damaklık Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Damaklık kullanırken ağız için bakım ve hijyene dikkat edilmelidir. Özellikle bir şey yeme içme sırasında damaklığın mutlaka çıkarılması gerekmektedir. Damaklığın her gün düzenli temizlenmesi de bakteri ve mikrop oluşumunu engellemektedir.

Diş teli tedavilerinin son aşaması olarak bilinen damaklık kullanımında macun ve fırça seçimlerine dikkat edilmelidir. Damaklığın çizilmemesi için yumuşak kıllı fırçalar kullanılmalıdır. Damaklık bakımı ve temizliği de en az diş temizliği kadar önemlidir. Bu nedenle kutusunun ve kendisinin belirli aralıklar ile temizlenmesi tavsiye edilir.

Ne Gibi Durumlarda Damaklık Tercih Edilir?

Damaklık kullanımı ortodonti tedavileri sonrasında kullanılır. Bu tedaviyi desteklemek ve dişleri sabit konuma getirmek için tercih edilir. Üstelik dişlerin daha estetik ve bakımlı görünüm kazanması için de diş yerlerinin doğru konumlarına gelmesi sağlanır.

Diş teli tedavilerinde daha sağlıklı bir sonuç almak isteyen kişiler damaklık kullanımına daha çok özen göstermektedir. Çeşitli ağız içi rahatsızlıklar ve damak darlığı problemi yaşayan kişiler de damaklık tercih etmektedir. Darbe ya da kazaya karşı da damaklık dişleri korumaktadır. Bu şekilde diş kırılmaları ya da şekil bozuklukları önlenmektedir.

Damaklık Tedavisi Nasıl Olur?

Damaklık tedavisi genel olarak hastaya uygun şekilde yapılmaktadır. Ortodonti olarak bilinen diş teli tedavileri sonunda tamamlayıcı uygulamalardan biridir. Ağız ve dişlerde yaşanan problemleri giderme adına damaklık tedavisine geçilmektedir.

Bu tedavi dişlerin sabit kalmasına ve kaymasının önlenmesine yardımcı olur. Diş ölçüleri alınarak kişiye özel damaklık yapılmaktadır. Bunun için ilk olarak ağız içi muayenesi ve ölçü alımı yapılır. Hangi durumlarda ve ne sıklıkta damaklık kullanılacağına karar verilir. Bu sayede hasta daha sağlıklı bir tedavi sürecini tamamlar.

Damaklık Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Damaklık tedavisi günümüzde ortodonti tedavilerinin son aşaması olarak bilinmektedir. Takıp çıkarma özelliği bulunan damaklıklar istenen her an takılabilmektedir. Bu sayede damaklık temizliği de çok daha kolay yapılır. Hem damağa hem de dişlerin üzerini kaplayacak şekilde tasarlanan damaklıklar bulunmaktadır.

Damaklık kullanımı sayesinde uygulanan tedaviler daha hızlı sonuçlanmaktadır. Bu bakıma damaklık kullanımına özen gösterilmelidir. Diş yüzeyini de kaplayan damaklıklar dişlerin sabit kalmasına yardımcı olur. Fakat hijyen ve temizliğin daha sık yapılması önerilmektedir.

Damaklık Temizliği Nasıl Yapılır?

Damaklık temizliği genel olarak yıkama ve fırçalama işlemleri ile yapılmaktadır. Su ve diş fırçası ile yıkama yapan kişiler damaklığın yüzeyinde ve iç kısmında biriken bakterilerden arındırmaktadır. Su ile yıkama yapmak bile yeterlidir. Firmamız Dentaliva bu anlamda doğru yıkama ve temizlik aşamalarını hastalarına sunmaktadır.

Diş macunu ile fırçalama işleminin yapılması daha sağlıklı bir kullanım oluşturmaktadır. Bu nedenle yumuşak kıl yapısına sahip diş fırçaları tercih edilmektedir. Hem dişlerin düzenli fırçalanması hem de damaklığın düzenli temizlenmesi oldukça faydalıdır.

Damaklık Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Dişlerin yapısını korumaya yardımcı olan bu ürün diş yerlerini sabitlemektedir. Dar damak problemi yaşayan kişiler için damakları genişletmeye yardımcı olur. Takılıp çıkarılan damaklıklar düzgün konuşma ve sağlıklı yemek yeme imkanı sunar.

Ağız içerisinde dişlerin konumundan ya da damağın darlığından kaynaklı oluşan konuşma bozuklukları da giderilmektedir. Dişler daha estetik görünüm kazanmaktadır. Ağız içi bakımı ve hijyeni bu sayede artmaktadır. Diş konumları estetik bir forma girmektedir. Çok fazla kişi damaklık kullanımı sayesinde dilediği görünüme kavuşmaktadır.

Ağız içi bakımının en temel uygulamalarından biri ortodonti ve damaklık tedavileridir. Bu iki tedavi de dişlerin olması gereken şekline kavuşturmaktadır. Sağlıklı diş görünümü kazanmak isteyen kişiler için bu tedavi her bakımdan avantaj sağlamaktadır. Dişlerde tekrar kayma gibi bir durum da kesin olarak önlenmektedir. Ağız içerisinde estetik bir diş görünümü sağlanır.

Ortodonti Tedavilerinde Damaklık Kullanımı

Ortodonti tedavilerinin son adımlarından olan damaklık kullanımı tamamen kişiye özel şekilde yapılmaktadır. Damaklık kullanımı sayesinde dişler bulunduğu konumda sabit kalmaktadır. Dar damak problemi tasarlanan bu damaklıklar ile giderilmektedir.

Sağlıklı beslenme, konuşma ve estetik bir gülüş tasarımı oluşturmak isteyen kişiler ortodontinin son adımı olan bu damaklık tedavisine özen göstermektedir. Kliniğimi Dentaliva içerisinde bu tedavi uygulanmaktadır.

İletişim Formu
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu