Bize Ulaşın
Türkçe English عربى

Beyazlatma

Diş Beyazlatma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Diş beyazlatma işlemi hemen hemen herkese uygulanabilir. Hekiminiz ağız içi muayene sonrasında herhangi bir engel varsa bunu mutlaka size bildirecektir. Onun dışında, dişlerinizin şekli ve yapısı sizi mutlu ediyor fakat renginden şikayetçiyseniz beyazlatma sizin için ideal bir tedavi seçeneği olabilir.

 

Dişler Neden Renkleşir?

Dişlerdeki renkleşmenin birçok sebebi olabilir. Bunlardan en sık rastlananları yaşlanma, diş yüzeyini boyayan maddelerin (çay, kahve, sigara vb.) tüketimi, renkleşmiş eski dolgular, travmalar vb.

Ayrıca çocukluk çağında veya hamilelikte kullanılan antibiyotik (tetracycline) ve aşırı florit tüketimi de dişlerde ki renklenmelerin sebeplerindendir.

 

Diş Beyazlatma İşlemi Güvenli Bir İşlem midir?

Evet. Hekim kontrolündeki beyazlatmanın dişe veya diş etlerine verdiği hiç bir zarar yoktur.

Bu konudaki araştırmalarda da beyazlatma sonrası 6 ay takip edilen hastaların diş yüzeyinde herhangi bir kalıcı hasar veya değişime rastlanmamıştır.

 

Diş Beyazlatma İşlemi Zor ve Zahmetli Bir Tedavi

midir?

Hayır. Özellikle ofiste yapılan beyazlatma son derece hızlı ve etkili sonuç vermektedir.

 

Dişlerimi beyazlatmak istiyorum hangi yöntemleri

kullanabilirim?

2 tip beyazlatma yöntemi vardır.

Ofis Tipi Beyazlatma: Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan profesyonel beyazlatma yöntemi. Yaklaşık 40 dakika sürer ve anında sonuç verir. Öncelikle beyazlatmaya başlamadan diş rengi seçilir, sonrasında dişeti bariyeri ile dişetleri korunur ve diş yüzeylerine beyazlatma jeli sürülür. Işıkla aktive edilir. Jel dişlerde bekletildikten sonra dişler temizlenir ve kontrol edilir. Gerek görülürse istenilen beyazlık seviyesi için ek seanslar gerekebilir.

Ev Tipi Beyazlatma: Klinikte diş hekiminizin kişiye özel hazırladığı plaklar ile evde kendinizin beyazlatıcı jeli bu plaklara sıkarak uygulayabileceğiniz beyazlatma yöntemi. Plaklar gece yatmadan önce takılır ve ofis tipine göre daha uzun süren bir beyazlatma işlemidir.

Bilinen en etkili yöntem ise ofis tipi diş beyazlatması ve ev tipinin kombine uygulanmasıdır.

 

Hangi diş beyazlatma yöntemi benim için uygundur?

Buna diş hekiminiz ağız içi muayene sonrası doğru kararı verecektir. Hangi yöntem seçilirse seçilsin dişlerin en baştaki rengi ve renk bozulmasının kaynağı beyazlatmanın süresini etkileyebilir. Genel anlamda kahverengi ve sarı dişler (kahve, sigara ve çayı çok tüketen bireyler) daha çok, gri tonlara sahip dişler ise (dişlerde pigmentasyona sahip bireyler) daha az beyazlaşır.

Dişteki beyazlamayı daha iyi anlamak adına diş hekiminiz başlangıçta ki diş rengini renk skalasından seçip, beyazlatma bittiğinde aynı renk skalasından son halini seçmesi etkili bir yöntem olacaktır.

 

Beyazlatma seansından önce temizleme işlemi yaptırmam gerekir mi?

Bazı durumlarda gerekebilir. Örneğin; çok diş taşı ve yüzey lekeleri olan bireylerde beyazlatma öncesi hekimin diş yüzeyini açığa çıkarmak için temizlik işlemi yapması gerekebilir. Temizleme işlemi plağın, diş taşı ve dış renklenmesinin temizlemesini sağlar böylelikle beyazlatma ajanı diş yüzeyine ulaşabilir.

 

Ofis tipi Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Zaman Alır?

Ofis tipi diş beyazlatma işlemi çoğu hastada aynı gün içerisinde 20 dakikalık 2 seans beyazlatma ajanı uygulanarak sonuç vermektedir. Fakat hastanın isteğine göre veya hekimin uygun göreceği şekilde ek seanslar veya ev tipi beyazlatma ile desteklenebilir.

 

Beyazlatma işlemi sırasında ağrı duyar mıyım?

İşlem sırasında ve işlem sonrası o gün içerisinde ağrı değil fakat zaman zaman diş hassasiyeti olması normaldir. Fakat bu geçici bir durumdur.

 

Beyazlatma işlemi sonrası dişlerim hemen beyazlar mı ?

Beyazlama süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin sarı tondaki dişler, gri veya antibiyotik kullanımına bağlı renkleşmesi olan dişlere göre çok daha çabuk beyazlar.

Fakat birçok insanın dişleri genel olarak 2-3 haftada beyazlar. Aksi durumlarda kişinin diş tonuna göre ek seanslar veya ev tipi beyazlatma desteği verilebilir.

 

Diş beyazlatma ne kadar süre etkisini korur?

Kahve sigara çay vb. sık tüketiliyorsa, dişler tekrar renkleşeceğinden 6 ay ile 1 yıl arası bir zamanda tekrar beyazlatma gerekebilir.

Fakat ağız bakımı iyi olan, renkli gıdalardan olabildiğince uzak duran kişilerde beyazlatma 2 yıla kadar etkisini korur.

Unutmayın, siz ne kadar iyi korursanız etkisi o kadar uzun süreli olacaktır!

 

Diş beyazlatmanın yan etkileri nelerdir?

Diş beyazlatma sonrası dişlerde 24-48 saat ara ara kendini hissettiren bir hassasiyet görülebilir. Bu normal ve geçicidir. Bu durumun oluşmaması veya minimum görülmesi açısında hekim hastaya florür uygulayabilir veya potasyum nitrat içerikli hassasiyet gideren macunlar önerebilir.

 

Beyazlatma hangi durumlarda yapılmaz?

Ağız hijyeni kötü olan bireylerde öncelikle bir diş temizliği yapılarak ağızın sağlığa kavuşturulması gereklidir. Daha sonrasında beyazlatma

yapılabilir. Dişlerde mine veya dentini ilgilendiren yapısal bir bozukluk ( amelogenesis imperfecta, dentinogenesis imperfecta) var ise beyazlatma yapılamaz. Dişlerde ileri boyutlarda tetrasiklin lekesi olan durumlarda belli bi dereceye kadar beyazlatma etkili olabilir fakat tamamen lekeleri ortadan kaldırmak olanaksızdır. Dişlerde kırık , çatlak , aşırı hassasiyet olan bireylerde beyazlatma yapılamaz Diş eti çekilmesi çok fazla olan, köklerin açığa çıktığı bireylerde beyazlatma yapılamaz.

 

Beyazlatma yaptırdıktan sonra nelerden, ne kadar kadar süre belli şeylerden uzak durmalıyım?

Beyaz bir gömlek üzerinde renk oluşturacak herhangi bir yiyecek veya içecekten uzak durulmalıdır.

Özellikle beyazlatma sonrası 2 hafta boyunca beyaz diş diyeti ( kırmızı şarap yerine beyaz şarap , vişne suyu yerine elma suyu veya espresso yerine cappucino içmek , kahve , çay ,kola gibi içecekler ve salçalı yemeklerden uzak durmak, greyfurt limon vb asitli yiyeceklerden uzak durmak) uygulamak ve bunu beyazlatıcı özelliği olan bir diş macunu ile desteklemek önemlidir.

Olabildiğince açık renkli besinler tüketip hassasiyetin oluşmaması adına çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerden kaçınmak gereklidir. Leke yüzeylerde zamanla birikir ve bu kriterlere ne kadar uyarsak bir dahaki beyazlatma ihtiyacı o kadar uzak olacaktır.

 

Dişler Eski Haline Döner mi?

Dişlerin ne kadar sürede eski haline döneceği hastanın ağız bakımına ve alışkanlıklarına son derece bağlıdır.

İyi bir ağız bakımı olan bir bireyde 2 yılda bir pekiştirme tedavisi yapılması yeterli olacaktır.

 

Her Zaman İstenilen Beyazlığa Ulaşılabilir mi?

Evet, genellikle ulaşılır. Fakat ağır antibiyotik renkleşmeleri veya lekelerin bulunması durumunda laminate veneer (yaprak porselen) veya kompozit veneer gibi estetiği yükseltecek alternatif tedavi yöntemleri de vardır.

 

Kanal tedavisinden sonra renkleşmiş dişim beyazlatılabilir mi ?

Evet. Internal beyazlatma da dediğimiz diş içi beyazlatma yöntemi ile dişin kuronuna yerleştirilen beyazlatma jelleri, kanal tedavili renkleşmiş dişlerin beyazlatılması için son derece etkilidir.

 

Eczaneden veya marketten alınan diş beyazlatma ürünleri etkili midir ?

Market ürünleri ucuz da olsa dişlerimize vereceği zarar bize daha pahalıya patlayabilir. Onun için diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma her koşulda daha etkili ve güvenli olacaktır.

 

Hamile veya yeni doğum yapanlara diş beyazlatma neden tavsiye edilmez?

Bu konuda herhangi bir araştırma yapılmamış olsa da üretici firmalar emziren annelerde veya hamilelerde beyazlatma işlemini tavsiye etmezler.

 

Beyazlatma jeli kaplama, porselen kuronlarımı da beyazlatır mı?

Beyazlatma ajanları yalnızca doğal diş üzerinde etki gösterir. Daha önceden yapılmış porselen dişleri veya ağızda ki diğer protezleri beyazlatmazlar.

Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için ağızda var olan protezlerin değişmesi gerekebilir.

 

Eğer dişimde köprü veya ortodontik tel varsa diş beyazlatma yaptırmam sorun olur mu?

Diş beyazlatmanın ortodontik (tel) tedavisinin bitiminde yapılması tercih edilir.

Onun dışında ağızda protezler varsa ve arka bölgedeyse ön bölgenin beyazlaması estetik anlamda çok sıkıntı yaratmayacak olsa da, ön bölge protezleri olan bir hastada estetik anlamda yeni beyazlamış dişlere rengi uyumlamak adına protezlerin değiştirilmesi gerekebilir.

Benzer Tedaviler

Bonding uygulaması; genellikle tek seansta uygulanabilen,diestemalı, kırık diş bozukluğu olan dişlerde uygulanan estetik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Genellikle bir travma sonucu dişlerde meydana gelen kırıkların tedavisinde en önemli nokta kırık bölgesinin bulunduğu yerdir.

Devamı

Diastema, yan yana olan dişler arasında oluşan aralıklara verilen addır.

Devamı

Kompozit dolgu hamur kıvamında olan, diş rengini ve diş dokusunu taklit eden, estetik bonding uygulamalarında kullanılan materyaldir.

Devamı

Yirmi yaş dişleri, onlu yaşların sonunda veya yirmili yaşların başında çıkması beklenen azı dişleridir.

Devamı

Pulpa, dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu, dişe canlılık veren dokudur.

Devamı

Zirkonyum kuron ve köprü protezlerinin altyapısı olarak, gri metalin yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Devamı

Diş Çekimi, 20 Yaş Diş Çekimi, Kök Ucu Rezeksiyonu, Sinüs Lifting (Yükseltme) Tedavilerini Kapsamaktadır. 20 yaş çekimi

Devamı

Diş, çene kemiği ile onu bütünüyle saran diş eti ve ağız dokularının sağlığıyla ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Devamı

Ön dişlerin üzerine yapıştırılan, doğal diş görünümlü, ışık geçirgenliği olan, kompozit veya  porselenden meydana gelen estetik uygulamadır.

Devamı

Çene ekleminizde ses geliyorsa ağrı şikayetiniz olsun ve olmasın mutlaka diş hekimine muayene olmalısınız.

Devamı
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!

RANDEVU ALIN

google-site-verification=qMMsX_7gkUaSgnxNNyiIZfhy85NQEWeuZcOWSDmiH9Q