Bize Ulaşın

Arayüz Diş Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arayüz Diş Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arayüz dış fırçası, bazı durumlarda diş fırçasının girmesi mümkün olmayan boşluklara girerek o bölgelerin daha etkili bir şekilde temizlenmesi amacıyla kullanılan diş aparatı olarak bilinir. Bazı dişlerin arası ağız ve diş yapısına göre diş ipinin bile temizlemekte zorlanacağı genişliğe sahip olabilir. Bu gibi durumlarda diş hekimleri arayüz fırçası kullanarak bu noktaların düzeni olarak temizlenmesi önerir.

Arayüz fırçası pek çok kişinin ismini bile duymadığı, dişlerinizi normal diş fırçasından bile daha etkili şekilde temizleyen bazı durumlarda tek kullanımlık ince kalınlıkta ürünlerdir. Özellikle diş eti çekilmesi yaşayan ve ağız içinde çok da uyumlu olmaya dolgu, protez ya da implantların diş fırçası yerine arayüz diş fırçası ile temizlenmesi çok önemlidir.

Arayüz fırçalarını diş boşluklarının genişliğine göre farklı boyutlarda satın almak günümüzde mümkündür. Her arayüz fırçasının boyutlarının birbirinden farklı olmasının sebebi, ağız ve diş yapısının kişiden kişiye değişiklik göstermesi ve diş aralıklarının çeşitli boyutlara sahip olması denilebilir. Bundan dolayı arayüz fırçası satın alırken, hem iki diş yüzeyine sıkışmayacak hem de iki dişin yüzey kısmına da temas edecek boyutlarda fırçalara yönelmekte fayda vardır. İhtiyaç duyulan genişlikten daha büyük arayüz fırçaları diş aralarının daha fazla genişlemesine sebep olduğundan o bölgeye olumsuz etki yapar. Bu dikkat edilmesi gereken çok önemli detaylardan biridir.

Arayüz diş fırçasının kullanıma amacını bilerek satın almak oldukça önemlidir. Aksi takdirde verimli bir kullanım deneyimi yaşamak mümkün değildir. Arayüz fırçası kullanım amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Diş ipinin yeterli olmadığı zamanlarda arayüz fırçası kullanmanıza gerek vardır. Özellikle diş aralarında kalan yemek artıklarını temizleme konusunda arayüz diş fırçaları çok etkilidir. Diş eti çekilmesi ile karşı karşıya kalan kullanıcıların diş aralarında oluşan boşlukları daha büyüktür. Bundan dolayı bu boşlukları göz ardı etmeden her diş fırçalama sırasında derinlemesine temizlemek gerekir.
  • İmplantların diş etiyle birleştiği kör noktaların temizlenmesinde,
  • Ağızda köprü ya da kron gibi protezlerin bulunması durumunda bu alanların temizliğinde,

Diş teli tedavisi gören bazı hastaların diş tellerinin arka kısmında kalan yemek artıklarının diş fırçası ile temizlenmesi mümkün olmayan bölümlerinde kullanılır.

Bu ürünler genel olarak çaplarına göre farklı numaralara sahiptir. Arayüz fırça boyutları ise şu şekildedir:

  • Kalın kalınlıkta olan arayüz fırçalar (1.1mm, 1.3mm, 1.5 mm) olmaktadır
  • Orta kalınlıkta olan arayüz fırçalar (0.00mm, 0.7mm, 0.8mm) olmaktadır.
  • İnce kalınlıkta olan arayüz fırçalar (0.4mm, 0.45mm, 0.5mm) olmaktadır.

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz fırçası kullanımı için dişlerinizi normal bir fırça ile temizledikten sonra ağzınızı çalkalayıp temizlemeniz, sonrasında ise arayüz fırçasına geçmeniz gerekir. Bütün boşluklara uygulanan arayüz fırçası kullanımı bittikten sonra ağzınızı suyla çalkalayarak temizlemek önemlidir.

Arayüz fırça kullanımı konusunda gerekli püf noktaları bilmek üründen daha yüksek verim elde etmeyi sağlar. İlk etapta arayüz fırçaları diş macunuyla birlikte kullanılmaz. Diş aralarını fırçalarken diş etlerine zarar vermemek için sert hareket etmekten kaçınmak gerekir. Yere paralel olarak diş arasına uygun olacak bir açıyla dişlerin arasına fırçayı yerleştirilmeli ve sonrasında ileri geri hareketler yaparak yaklaşık olarak 10 kez ileri geri hareketi ile arayüzeylerin temizliği etkin bir şekilde yapılmalıdır.

Fırça kullanımı bittikten sonra bol su kullanılarak ürün temizlenmeli ve bir fırçanın 2-3 günden fazla kullanılmaması gerekir. Bazı uzak bölgelere ulaşmak konusunda zorluk yaşadığınızda fırçayı eğip bükerek kullanabilirsiniz. Aktif şekilde kullandığınız arayüz fırçası dişlerin arasına girmediği takdirde zorlamaya gerek yoktur. Farklı boyutlarda fırçaların göz atarak diş genişliğinizi hesaba katarak kendi ölçünüze uygun diş fırçasını alabilirsiniz. Daha küçük boyutlu fırçayı alarak mevcut olan fırçanın yerine takıp o şekilde kullanabilirsiniz.

Piyasada satılan arayüz fırçaların boyutları renk kodları ile birbirinden ayrılacak şekilde kullanıcılara sunulur. Bu renkler inceden kalına doğru sıralamak gerektiğinde: pembe, turuncu, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor ve gir renkleridir. Hangi arayüz diş fırçasının size daha uygun olduğunu tespit etmek için diş hekiminizin fikrini öğrenmenizde fayda vardır. Bazıları tek kullanımlık olan arayüz fırçalarını uç parçası ve sapı ayrı şekilde üretilmiş olan modellerini de bulabilirsiniz.

Düzenli bir ağız ve diş bakımı için diş fırçalamak, arayüz fırçası ve diş ipi kullanmak oldukça önemlidir. Günde en az bir kere dişlerin ara yüzey kısımlarını etkili bir şekilde temizlemek, birçok diş eti hastalıklarının önüne geçerken diğer yandan diş çürümelerine karşı koruma etkisi yaratır. Her hasta diş aralarını temizlemek için arayüz fırçalarını kullanmak zorundadır diye bir kural söz konusu değildir. Bu konuda diş hekimi hastalar için en doğru yol göstericidir. Kullanmak istediğiniz bir ürün bilinçsiz bir yaklaşım ile diş ve diş etlerine zarar vermenize de neden olabilir. Yapısal olarak daha sıkı dişlere sahip olan kişilerin arayüz temizliği için boşluklar yaratmaya çalışması ve zorlaması daha geniş boşluklar yaratılmasına ve bundan dolayı besin birikimine neden olabilir.

Arayüz fırçalarını günde bir kere kullanmak yeterli olabilirken, tel tedavisi aşamasında olan kullanıcıların diş aralarında kalan birikintilerden dolayı daha fazla fırçalama rutinin ihtiyaç duyulabilir. Arayüz fırçasını gün içerisinde 2 kere kullandığınızda 3 gün, 1 kere kullandığınızda ise 6 güne kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Fırçanın yıpranma durumu ve ne şekilde kullandığınız kullanım süresini belirleyecektir. Sert bir şekilde fırçaladığınızda fırça çok daha çabuk yıpranacaktır. İşlevini kaybeden ve yıpranmış arayüz fırçalarını kullanmak hijyen anlamında doğru olmadığı gibi beklediğiniz performansını sunmayacaktır.

Ağız ve Diş Sağlığınız Dentaliva ile Güvende

Ağız ve diş sağlığı için dişlerin günlük bakımı kadar tercih edilen diş kliniğinin kalitesi de çok önemlidir. Dişlerinizi emanet ettiğiniz diş hekimine güvenirken çalışan personellerin güven ortamı sunması hastayı rahatlatan en önemli kriterler arasında yer alır. Bu anlamda kendinizi en rahat hissedeceğiniz diş kliniğine kendinizi emanet ederken, hastasına değer veren diş kliniği seçeneklerini de değerlendirilmesinde fayda vardır.

Dentaliva bu konuda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışına sahip, hasta memnuniyetini ön planda tutan son derece profesyonel bir diş kliniği olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile Dentaliva kendinizi dişçi koltuğuna içiniz rahat bir şekilde teslim etmenizi sağlayan çalışma prensibi ile size ev sıcaklığında bir ortam hazırlar. Güler yüzlü, işini severek yapan, hastalarına değer verme çalışma politikasını sürekli hayata geçiren personelleri ve uzman diş hekimi kadrosuyla Dentaliva, ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda en iyi hizmeti vermeye devam ediyor. 

Sizde diş bakımı ve tedavilerini işini bilen bir klinikte yaptırmak ve tecrübenin verdiği gönül rahatlığını dişçi koltuğunda deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Rahat bir gülümsemenin ardında işini bilen bir diş kliniği ve hastasına değer veren bir diş hekimi vardır. Bunu bilerek her geçen gün gelişmeye ve değişmeye devam eden Dentaliva diş kliniği alanında en iyisi olmak için hep büyümeyi hedefler. Ağız ve diş sağlığında nitelikli hizmet ve hasta rahatlığının ön planda tutulduğu tek adres Dentaliva.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu