Bize Ulaşın

Abutment Nedir, Ne İşe Yarar?

Abutment Nedir, Ne İşe Yarar?

Abutment diş implantının üzerine yerleştirilen ve implant ve protez diş arasındaki bağlantıyı sağlayan, bileşenlere verilen addır. Abutment genel olarak titanyum yada seramik malzemeden yapılmıştır. Aynı zamanda implantın üzerinde üst kısmına vidalanarak sabitlenirler. Abutment implantın üzerine yerleştirildikten sonra protez dişin, estetik bir şekilde görünmesini sağlar.

Abutmentler sağladığı estetik görüntüsünün yanında birçok işlevede sahiptir. Abutment uygulaması implantın üzerine vidalanarak, implant ve protez diş arasında bir nevi köprü oluşturmaktadır. Abutmentin üzerine yerleştirilen protez diş, bu bağlantı sayesinde sorunsuz bir şekilde yerine oturur. Abutment diş etlerinin sağlıklı bir şekilde iyileşme göstermesine ve kendiliğinden doğal şekil de bir diş hattı oluşmasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda abutment sayesinde diş etleri uygun bir şekilde şekillenecektir. Bu sayede de estetik bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bu uygulama sayesinde, protez dişe uygulanacak olan ısırma kuvveti implant üzerine aktarılır. Bu sayede yemek yeme ve çiğneme daha sağlıklı bir şekilde sağlanmış olur. Abutment protez dişin implantla uyumlu bir hâle gelmesini sağlar ve doğal dişlerde olduğu gibi estetik bir görüntü sağlar. Diş rengi ise abutment üzerinde şekillendirilir, böylelikle gülüş lerdeki doğallık yakalanmış olur.

Abutment Nedir ?

Ağız sağlığınızı korumak adına, ağız içinde birçok işlem gerekebilmektedir. Bunlardan biri de abut ment tedavilerdir. Abutment çene kemiğine yerleştirilen implantların, iyileşme süreci sonlandıktan sonra dişlerin üzerine gelen ve vidaların birbirine bağlanmasını sağlayan parçalardır.

Abutmentlere tutunan köprüler yada protezler çıkarılabilir oldukları için ağız içinde sabit bir şekil de kalabilirler.

Abutment Ne İşe Yarar ?

Abutment yerine yerleştirildiği doğal dişin kökü yerine geçen, implantın üzerine yerleştirilen parçalardır. Bu parçalar sayesinde diş etleri uygun şekilde şekillenmekte ve böylelikle estetik bir görüntü yakalanmaktadır.

Aynı zamanda bu sayede, diş etlerinin kendine doğal bir yol yapmasıda sağlanmış olur. Abutmen tin bir diğer yararı ise yemek yeme ve çiğneme işlevinin çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmakla beraber, dişin implantla uyumlu bir hâle gelmesi sağlanmış olmaktadır.

Abutment Çeşitleri

Abutmentler iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Burada prefabrike abutment laboratuvara gönderi derilerek, uygulanacak hastanın ağız içine uygun bir hâle getirilir. Custom abutmentler ise kemik içi implantları ve diş etlerine yakın gelecek olan dişlere bağlı olarak ölçüsü alınır.

Abutmentler kişiye özel hazırlanmanın yanında, prefabrike olarak da üretilmektedir. Bu şekilde üretilmekte olan abutment çeşitleri ise ;

  • Custom abutment

  • Zirkonyum abutment

  • Titanyum abutment

Custom İmplant Abutment

Custom abutment olarak bilinen özel abutmentler,kişiye özel olarak tasarlanan abutmentlerdir.Bu özel abutmentler,hastaların dokularına uyum sağlayabilecek şekilde oldukça hassas bir biçimde üretilmektedir. Bununla beraber dişlere çok daha sağlıklı ve iyi bir uyum sağlaması sebebiyle zir konyum etkenli olarak da üretilmektedir.

Bazı durumlarda estetik açıdan önem taşıyan bölgelerde, custom abutmentlerin kullanılması oldukça doğru olacaktır. Custom abutmentler, büyük bir estetik sorun olan diş eti çekilmelerinde de oldukça gizleyici bir özelliğe sahiptir. Custom abutmentler için diş hekimi, hastanın ağız ve diş sağlığı ile ilgili yakın bir inceleme yapmalı, kararı bu şekilde vermelidir. Bu abutmentler için birkaç seçenek bulunmakta fakat daha iyi ve sağlıklı bir doku yönetimi sunmaktadır.

Standart İmplant Abutmenti

Standart implant abutmentler birçok farklı ölçüde ve şekilde üretilebilmektedir. Genellikle imalat şirketi tarafından, implantlarla birlikte diş hekimlerine teslim edilmektedir. Bu abutmentler zirkonyum, altın, paslanmaz çelik gibi birbirinden farklı malzemelerle üretilebilmektedir.

Titanyum Abutment

Bu abutment titanyumun mükemmel özellikleri sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Çok iyi bir işleyişe sahiptir ve her türlü protez yenileme de kullanılabilir. Birçok diş hekimi problemli bölgelerde çiğneme kuvvetleri sebebiyle,titanyum abutment kullanmaktadır.

Zirkonyum Abutment

Modern abutment olarak adlandırılan zirkonyum abutmentler, diş implant restorasyonu noktasın da daha iyi bir şekilde tamamladıkları için tercih edilen bir abutment çeşididir. İmplant restorasyonu durumlarında, zirkonyum abutmentler oldukça tercih edilmektedir.

Multi Abutment

Bu abutmentler hem standart hemde özel abutmentlerin özelliklerinin birleştiği abutment çeşididir. Özellikle implantların eğik olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Diğer abutment çeşitlerine göre daha ekonomik bir seçeneklerden biriyken, estetik açıdan da oldukça olumlu sonuçlar ver mektedir.

Abutment Seçimi

Destek olarak tabir edilen abutment yerine konulduğu doğal diş kökünün yerine kullanılan ve doğal dişin prepare edilmiş kronunu taklit edeceği düşünülerek, yerleştirilen minik bağlantı parçalarıdır. Abutmentler hangi dişin yerine kullanılacağı, kemiğin içindeki konumu, implantın doğal olan dişlere göre konumu, gingival doku yüksekliği ve en önemlisi cep derinliği hesabı yapılarak seçilmelidir.

Abutmentler, implantı saran dokuların kalitesini oldukça etkiler. Titanyum ve seramik olan abutmentler ise mukoza ataşmasının oluşmasına neden olurlar. Tam seramik restorasyonların önemi günümüzde giderek artmaktadır. Çünkü seramik abutmentler, estetik açıdan mükemmel bir per formansa sahiptir. Hastalara uzun süreli bir kullanımda sunmaktadır.

Tam seramik restorasyonlar, ışığın desteğe geçmesine izin vererek gingival bölgeleri azaltıp canlı ve aynı zamanda hoş bir estetik görüntü sağlamaktadır. Fakat bu restorasyon, metal destek uy gulaması ile kullanıldığı takdirde yansımaya neden olmakta buda estetik açıdan oldukça çirkin bir görüntü yaratmaktadır.

Bu desteklerin uzun dönemli kullanımlarda, standart abutmentlere oranla daha başarısız olduğu açıklanmıştır. Günümüzde abutment üretiminde genel olarak zirkonya seramik kullanılmaktadır. Bu abutmentler kırılmaya karşı oldukça dayanıklı olarak üretilmektedir. Bu özelliğinden kaynaklı, arka istenilen bölgede uygulanabilmektedir.

Zirkonyum seramik abutmentler de titanyum seramiklere oranla daha az bakteri ürediği de araştırmalar sonucu kanıtlanmış bir gerçektir. Zirkonyum abutmentler, mat beyaz bir renge sahiptir. Bu sebeple düşük parlaklık istendiğinde, sorun yaratabilmektedir. Abutmentler standart yada kişiye özel yani custom olarak yapılmış olabilirler. Standart ölçüler ise restorasyon işlemleri için yeterli olmaktadır. Fakat maksiller ön bölgede istenilen estetik sonuçları vermeyebilir. Bu sebeple dokuların desteklenmesi gereken durumlarda, custom abutmentler kullanmak çok daha doğru ola caktır.

Abutment Fiyatları

Abutment fiyatları genel olarak implant fiyatına dahil edilerek hesaplanır. Bununla beraber muayene aşamasından sonra diş hekimine danışmanız önemli bir detaydır. Eğer implant tedavisini farklı bir yerde yaptırıp, protezi başka bir yerde yaptırıyorsanız ve implantı yaptırdığınız klinik size abutment için gerekli malzemeleri temin etmiyorsa, protezi yaptıracağınız yer abutment fiyatını proteze ek olarak size yansıtabilir. Bu durumda ekstra bir ücret anlamına gelmektedir.

Abutment çeşitleri seçiminde de fiyatlar değişebilir. Dayanıklılığı ile bilinen zirkon abutmentler özel tercihlere gireceğinden, fiyat farkı doğacaktır. Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere tedavi planınızda, ekstra maliyetleri göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bize Sorun!
Randevu Formu